LUDZIE POZBAWIENI LOGIKI

life-myjourney

Mój ostatni, dość krótki bo tygodniowy pobyt w Polsce, skłonił mnie do dość ciekawych, aczkolwiek przykrych refleksji, dotyczących ludzkich zachowań.  Zachowań, których nie jestem w stanie wyjaśnić i nie wiem czy kiedykolwiek będę. Sprawa dotyczy ludzkiej logiki a bardziej, jej braku.

Uważam siebie za dojrzałą osobę, mimo iż nie mam na swoich barkach 40 lat życiowego doświadczenia. Żyję na tym świecie już 23 lata i nie jestem w stanie akceptować, negatywnych komentarzy na temat mojej osoby czy osób mi bliskich, które cierpią z powodu nie prawidłowej oceny ich osoby.

Weźmy sobie przykład, bo tak będzie najłatwiej to pokazać. Jeżeli nigdy nie urodziłeś dziecka, to nie będziesz dobrym doradcą w tej kwestii. Jeżeli nie byłeś nigdy za granicą, to nie wiesz jak naprawdę wygląda tam życie, ponieważ sam nigdy tego nie doświadczyłeś. Jeżeli nie znasz wybranków swoich dzieci, to nie tobie jest ich oceniać, wyłącznie po twojej powierzchownej znajomości czy zasłyszanych informacjach.

Wzajemne poznawanie siebie, swoich bliskich czy innych osób, to złożony i długotrwały proces, którego nie da się obejść czy przeskoczyć.  Ludzie są różni, mają inne osobowości i inne upodobania. Nie da się kogoś zmienić w ułamku sekundy, ale można nauczyć się drugą osobę rozumieć, przez codzienne słuchanie i poznawanie jej.

Niektórzy mają z tym poważny problem, zwłaszcza jeżeli wchodzą z tobą w dyskusję, na temat, na który nie mają zielonego pojęcia, wychodząc z założenia że na pewno wiedzą wszystko lepiej i mają rację. Co ciekawe, zauważyłam że osoby które mają problemy ze sobą czy w związkach, często zakładają, że ich bliscy mają takie same, co sprawia że ich ocena jest bardzo podobna, do ich własnej sytuacji.

Z logicznego punktu widzenia, nie ma to żadnego sensu. Ludzie nie potrafią sobie czegoś niekiedy logicznie wytłumaczyć, ponieważ kierują się własnymi doświadczeniami, błędnymi przekonaniami czy zasłyszanymi informacjami.

Logika, to przede wszystkim, nauka poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń. Jeśli ktoś zarzuca ci głupotę, powinien to jasno uzasadnić. Jeżeli ktoś zarzuca ci, że twój związek jest nieszczęśliwy, czy małżeństwo ci się rozpada, powinien to poprzeć logicznymi argumentami.

Nielogiczne jest zakładanie, że twój związek jest nieszczęśliwy, bo DANA OSOBA tak myśli. A na pytanie dlaczego?  Nic sensownego nie przychodzi jej do głowy.

Nie wierzę w to, co ludzie myślą na mój temat, jeżeli mi tego logicznie nie uargumentują i wam też tak radzą. Ludzie, są w stanie niszczyć ludzkie umysły, swoimi negatywnymi opiniami, które nie mają żadnego logicznego podłoża. Inni przez to cierpią, przejmują się swoją osobą i zaniżają swoją samoocenę, zwłaszcza jeśli są podatne na wpływy innych.

Zatem, jeżeli jesteś jedną z takich wszechwiedzących osób, to naucz się rozumieć innych. Nigdy nie mów komuś co ma robić, jeżeli nawet ty nie stosujesz się do własnych rad. Chcesz świecić przykładem i radą to go innym pokaż. W przeciwnym razie, będziesz postrzegany za głupca, który wie więcej o cudzym życiu, niż o własnym. A co najważniejsze, nigdy nie zakładaj, że ludzie wiedzą mniej, tylko dlatego że są młodsi czy niżej sytuowani. To co masz w głowie, nie jest kwestią wieku a kwestią tego, jak sam reagujesz na informacje, które docierają do twojego mózgu. Od tego czy je analizujesz i układasz w logiczną całość czy może pozwalasz dryfować w nieładzie.

W przeciwnym wypadku zostaniesz sam, bez bliskich, bez wsparcia i bez zaufania bo nikt takimi osobami nie chcę się otaczać. Zatem jeśli potrafisz trzeźwo i logicznie przeanalizować własną osobę może warto byłoby poświęcić czas, by w końcu spojrzeń na samego siebie  i pomóc sobie, niż służyć nieuargumentowaną radą lub wyrażać negatywne opinie na tematy innych.

Jeśli na swojej drodze, mądrość chcesz spotkać, sławę, bogactwo i miłość, najpierw na drodze tej musisz postawić sam siebie. I spotkać tam siebie. I poznać siebie.