FILMY NA DZIEN KOBIET
KATEGORIE,  KSIĄŻKI I FILMY

10 FILMÓW O KOBIETACH NA DZIEŃ KOBIET

Nie wszyscy wiedzą, ale jestem straszną kinomanką. Mam bzika do tego stopnia, że od 2008 roku mam konto na Filmwebie i regularnie oceniam wszystkie filmy, jakie oglądam.

Z okazji Dnia Kobiet, postanowiłam przygotować dla was moją propozycję 10 biograficznych filmów o kobietach. Stosunkowo mało jest kobiecych ról w światowej kinematografii w porównaniu do ról męskich, a już na pewno ról pierwszoplanowych, w których to kobiety odgrywają pierwsze skrzypce.

Przed wam 10 filmów o kobietach na Dzień Kobiet według najwyższej oceny na Filmweb.pl

1. Kwiat Pustyni

Film tak dobry, że mimo iż nie oglądałam go bardzo długo to prawie się popłakałam na trailerze. Historia Warris Dirie, somalijskiej modelki, która w wieku 13 lat została sprzedana za żonę po czym uciekła z Somalii i przyjechała do Anglii, gdzie pracowała za darmo u wujka w somalijskiej ambasadzie. Od życia bezdomnej na ulicy po profesjonalne wybiegi mody w Londynie i na całym świecie. Obecnie walczy o prawa obrzezanych kobiet. Genialny, wrażliwy i bardzo życiowy film, który powinniście zobaczyć. W roli głównej Lyia Kebede.

2. Erin Brockovich

Historia, amerykańskiej oraz samotnej matki trójki dzieci, która ledwo wiąże koniec z końcem. Nie ma ani wykształcenia, ani pieniędzy. Za to cięty język, inteligencję oraz dość ekstrawagancki styl ubierania. Cudem dostaje pracę w kancelarii adwokackiej. Jej zadaniem jest przeglądanie różnych spraw pro-bono, w których może być potencjalny zarobek. Dzięki 100% zaangażowaniu odkrywa zatuszowaną sprawę skażenia wody w małym miasteczku, przez którą ludzie zapadają na nieuleczalne choroby. Historia Erin idealnie pokazuje jak olbrzymi i nieujawniony potencjał skrywają zwykli ludzie, którym nie do końca ułożyło się w życiu. W roli głównej Julia Roberts.

3. Niczego nie żałuję – Edith Piaf

Dla znudzonych amerykańskim kinem polecam francuski film o jakże francuskiej i jednej z najpopularniejszych piosenkarek wszech czasów, który odgrywa się w latach 40-60 XX-wieku. Życie Edith było krótkie lecz burzliwe. Historia została bardzo dobrze pokazana natomiast nie kończy się happy endem. Od życia w burdelu jako dziecko po pierwsze okładki gazet. Koniecznie zobaczcie. W roli głównej Marion Cotillard.

4. Księżna

Z Francji przenosimy się do XVIII-wiecznej Anglii, by przedstawić wam sylwetkę księżnej Georgiany Cavendish (Spencer), (Krewna słynne księżnej Diany) Wyszła za mąż za mężczyznę, który jej nie kochał i otwarcie zdradzał. Z czasem ucieka w życie polityczne i poznaje miłość swojego życia. Niestety jako kobieta zamężna w tamtych czasach nie ma prawa przynosić swojemu mężowi takiego wstydu. W roli głównej Keira Kinghtley.

5. Zakochana Jane

Pozostając w klimacie XVIII-wiecznej Anglii poznajemy początki dorosłego życia, wybitnej angielskiej pisarki, która zdobyła swoją popularność już za życia a mowa tu o Jane Austen. Autorka takich powieści jak Duma i Uprzedzenie czy Rozważna i Romantyczna to światowej sławy klasyki. Sam film to przede wszystkim historia miłosna, która rzekomo była jej inspiracją do pisania późniejszych powieści. Jeżeli oglądaliście ekranizacje jej dwóch wyżej wymienionych dzieł to z tego filmu też będziecie zadowoleni. W roli głównej Anne Hathaway.

6. Beyonce: Życie to tylko sen

Kostiumy, na razie zostawiamy za sobą i przenosimy się w czasy współczesne. Beyonce chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to jedna z najwybitniejszych piosenkarek R&B i pop XXI-wieku. Film nie jest fabułą a czystym dokumentem i świetnie pokazuje jak trudne jest życie gwiazdy, która jest człowiekiem takim jak my wszyscy i ma prawo do okazywania słabości. W roli głównej sama Beyonce Knowles.

7. Selena

Kolejny film o wschodzącej, meksykańskiej piosenkarce, Selenie Quintanilli Perez. Jej muzyka podbija serca ludzi, ale żeby nie było tak kolorowo, jej historia kończy się tak szybko jak się zaczyna ponieważ zostaje ona zamordowana. Piękna i zarazem smutna historia, która z pewnością podbije wasze serca, zwłaszcza że główną rolę odgrywa Jennifer Lopez, która jest wręcz do niej stworzona.

8. Dzika Droga

Teraz coś dla fanów podróży. Przed wami historia Cheryl Strayed, amerykańskiej pisarki, która postanawia pieszo przejść szlak Pacific Crest (4265 km). Szlak przebiega zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych od meksykańskiej granicy po kanadyjską. W filmie ukazana jest droga Cheryl, która jest niesamowitym wyzwaniem fizycznym, ale także pokazuje jak bycie samemu na szlaku pozwala przemyśleć życie i uporać się z dręczącymi nas przeżyciami czy myślami. Must have dla tych, którzy kochają podróże. W roli głównej Reese Witherspoon.

9. Dama w vanie

Niesamowita historia starszej kobiety, Pani Shepherd, która od 15 lat mieszka w swoim żółtym vanie. Akcja toczy się we współczesnym Londynie. Staruszka zaparkowała na podjeździe Alana Bennetta, któremu nie do końca to na rękę. Jest to piękna historia przyjaźni dwójki ludzi, a także historia samej Pani Shepherd, która żyje w taki sposób, ponieważ sama do końca nie potrafi uporać się z traumami przeszłości. Film ten idealnie pokazuje jak łatwo jest nam oceniać innych, jeżeli nie znamy ich historii oraz okoliczności, które sprawiły, że zdecydowali się wieść takie życie. W roli głównej ikona brytyjskiego kina Maggie Smith.

10. Coco Chanel

Nasze zestawienie kończymy powrotem do Francji, by przedstawić wam historię wszystkim znanej francuskiej projektantki mody Coco Chanel, która na zawsze zmieniła pojęcie mody kobiet i to ona uwolniła je z gorsetów i ubrała w spodnie a także wprowadziła słynną małą czarną. Bardzo dobra historia w bardzo dobrym wykonaniu francuskiej aktorki Audrey Tautou.