blog conference Poznań 2018
PRZEMYŚLENIA

BLOG CONFERENCE POZNAŃ 2018 – PODSUMOWANIE

Blog Conference Poznań to jedna z największych imprez w Polsce, organizowana cyklicznie, dla wszystkich twórców internetowych oraz osób związanych z influencer marketingiem. Dwa dni wystąpień i warsztatów, ze znanymi twarzami polskiego internetu, może dostarczyć nie lada wiedzy oraz inspiracji. Była to pierwsza tego typu impreza, w której brałam udział i którą mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, kto tworzy w internecie. Udział w wydarzeniu jest darmowy, wystarczy tylko posiadać swoją stronę internetową, kanał na YouTube czy choćby fanpage na Facebooku.

Na wydarzenie jechałam z nieco sceptycznym nastawieniem, obawiając się tzw. motywacyjnego bełkotu i lania wody, a dostałam dość sporo ciekawych informacji oraz inspiracji, do dalszego działania.

Kto mnie zaskoczył na Blog Conference Poznań?

1. Kaja Kraska z Globstory

Kaja prowadzi dość szeroko znany kanał na YT oraz blog, dotyczący podróżowania. Mimo że nigdy jej regularnie nie oglądałam, to zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie. Kaja jest świetnym przykładem tego, że nie trzeba nikogo udawać, by w internecie osiągnąć sukces. Wręcz przeciwnie, to jedna z tych najbardziej autentycznych i szczerych osób, która nie owija w tzw. bawełnę. Głównym przekazem wystąpienia Kai było m.in. wykonanie zadania o treści: zdefiniuj siebie. W momencie, kiedy naprawdę wiesz kim jesteś i co chcesz robić, przede wszystkim bądź szczery sam ze sobą i rób tak, jak sam chcesz, a nie tak, jak woleliby dla ciebie inni.

Ponadto Globstory przyznała, że w pierwszej kolejności liczy się jakość tego, co robimy, a nie ilość. Robienie tzw. masówy to droga, która może nie przynieść żadnych rezultatów.

Oprócz szczerości i autentyczności, pamiętajmy o byciu uprzejmym do wszystkich, bez względu na to, jaką ilością hejtu jesteśmy obrzucani. Hejterzy byli zawsze i zawsze pozostaną, dlatego nie ma się co nimi przejmować, ponieważ nie są to wasi czytelnicy czy widzowie, a ludzie, którzy czują potrzebę przypierdolenia się do cudzego życia, dlatego też miejmy ich w dupie.

2. Piotr Bucki z bucki.pro

Autor bloga bucki.pro, a także couch, wykładowca czy dziennikarz. Jego wystąpienie pt. „Prawda czy gówno prawda”, to w dość krótkim podsumowaniu, wykład traktujący o tym, by nie wierzyć we wszystko, co jest napisane w internecie, a także byśmy my jako twórcy, głosili prawdę, nawet jeśli jest niewygodna oraz byśmy brali odpowiedzialność za to, o czym piszemy czy co robimy. Jak wiadomo ile ludzi tyle opinii, ale być może niekiedy warto być bardziej elastycznym i otwartym na inne wersje prawdy, które mogą okazać się „prawdziwsze” on naszej. Jeśli chcecie obejrzeć jego wystąpienie, to zostało one nagrane i zaczyna się w 2:01:50 godzinie. Tutaj podrzucam link.

3. Dawid Tymiński z Dandycore

Dawid jest dandysem. Nie wiecie co to dandyzm? Nie martwcie się, ja też nie wiedziałam.

Dandyzm według Wikipedii to styl życia oparty na wyszukanym i eleganckim stylu bycia oraz ubioru. Zatem jak się możecie domyśleć, Dawid prowadzi bloga skierowanego głównie do mężczyzn, którym zależy m.in. na dobrym wyglądzie.
Temat jego wystąpienia to: „Jak zbudować zaangażowaną społeczność?” Jego prelekcję uważam za bardzo interesujące, ponieważ zwrócił uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Po pierwsze – marka, a co za tym idzie, pytanie: Co myślą ludzie, kojarząc twoją markę? czy Jakbyś chciał/a być postrzegany/a przez swoich odbiorców? To jest temat na dość dłuższą dyskusję. Sama nigdy o tym nie myślałam, ale prawdą jest, że ludzie, myśląc o naszych blogach czy o nas samych, mają pewną wizję naszej osoby oraz naszej twórczości. Poprzez zadanie sobie odpowiedzi na te pytania, o wiele łatwiej jest zdefiniować swoją markę.

Po drugie – narracja. Często pisząc teksty na nasze blogi, nie specjalnie zastanawiamy się nad ich formą narracji, która jak się okazuje, jest bardzo ważna. W założeniu, że na rynku jest ostatnio od zatrzęsienia blogów, warto by wybrać taki sposób narracji, który nie tylko zainteresuje samego czytelnika, ale także wyda się ciekawy dla was samych. Sama stworzyłam kilka treści na blogu gdzie po czasie stwierdziłam, że w taki sam sposób napisanych jest masa wpisów w internecie więc, dlaczego ludzie mają ze mną zostać na dłużej, jeśli sama sobie się wydaje mało interesującą.

Po trzecie – dlaczego ludzie czytają blogi? Jest to gorzkie, ale niestety prawdziwe. Ludzie czytają blogi głównie dla rozrywki lub by dostać odpowiedź na konkretny temat. Dlatego, jeżeli wasze blogi czy vlogi są gdzieś pomiędzy, jak np. mój, znalezienie grupy odbiorców staje się zdecydowanie trudniejsze.

4. Marta Soja z Myshowata

Wstąpienie Marty należało do tych merytorycznie najbardziej wartościowych i szczerze, rozpisanie się w tej sprawie, zajęłoby mi wieki. Marta pracuje w agencji, która oferuje blogerom wszelkiego rodzaju współprace. Polecam wam pooglądać jej wystąpienia na YT, ponieważ kobieta mówi z sensem. Jej wykład traktował głównie o tym, jak wygląda współpraca z blogerami od strony agencji, a m.in. jakie najczęstsze błędy popełniają blogerzy w takiej współpracy oraz czego oczekują sami marketerzy, kiedy taką współpracę nawiązują.

Agencje oczekują od blogerów konkretów. A konkrety to przede wszystkim: Kim są twoi czytelnicy (grupa docelowa)? O czym piszesz i jakie produkty możesz reklamować? Jakie są twoje zasięgi? Ilu unikalnych użytkowników ma twoja strona? Jak chcesz rozliczyć współpracę? Jaka jest twoja stawka, czy na ile wyceniasz swoją pracę? To wszystko są konkrety i tego oczekują marketerzy.

Ponieważ temat jest dość długi, a nie o to mi chodziło w tym wpisie, polecam wam blog Marty – myshowata.pl, a także jej wpis myshowata.pl/jak-wspolpracowac-z-blogerami/. Świetna dawka wiedzy dla każdego z was, kto zainteresowany jest zarabianiem pieniędzy na swojej twórczości.

5. Ola Gościniak z Jestem Interaktywna

Każdy, kto chce mieć fajnie skonstruowanego i dobrze zoptymalizowanego bloga, powinien znać Interaktywną. Jestem interaktywna oferuje świetne tutoriale, a także podaje niczym na talerzu wiedzę, za którą niekiedy trzeba płacić naprawdę duże pieniądze. Tematem jej wystąpienia był WordPress oraz jego najważniejsze wtyczki potrzebne do jego działania. Nie będę się rozpisywać, ponieważ możecie sprawdzić to sami na jej stronie. Wiedza stoi przed wami otworem!

6. Aleksandra Radomska z Mam Wątpliwość
Filmik: Jak wrócisz do domu to sobie inaczej porozmawiamy, zna chyba większość z nas. Nie znałam Oli wcześniej i dalej osobiście jej nie znam, ale trzeba przyznać, że tak charyzmatycznej i autentycznej osobowości dawno już nie spotkałam. Ola po 7 latach blogowania w momencie, kiedy już miała się poddać, jej kariera nagle wystrzeliła, a to za sprawą tego filmu. Aleksandra Radomska, to świetny przykład pokazujący, że to wszystko, co wyżej napisałam, to trochę taka gówno prawda, bo możesz się nie wiadomo jak starać i udzielać, a bez tej odrobiny szczęścia nikt o tobie nie usłyszy. Świetne wystąpienie i świetna osobowość, która zdecydowanie w blogosferze zasługuje na uwagę. Osobiście chętnie zobaczyłabym ją kiedyś w kabarecie lub nawet lepiej w stand-upie. Jej poczucie humoru mnie osobiście zwala z nóg i aż dziwi mnie fakt, że przez tyle lat nie mogła zebrać większej publiki.

Tym punktem zakończę podsumowanie Blog Conference Poznań 2018. Oczywiście wystąpień było o wiele więcej, ale z uwagi na rozgrywanie się ich w różnych salach o tych samych godzinach, nie było mi dane zobaczyć wszystkiego. W internecie został nagrany cały dzień wystąpień z głównej sali. Sześć godzin materiału, dla wszystkich którzy nie byli, a chcą zobaczyć, o co w tym w ogóle chodzi. Z mojej strony mam nadzieję, że mój tekst choć trochę przybliżył wam Blog Conference Poznań i być może zdecydujecie się wybrać na takie wydarzenie w przyszłym roku. Gorąco wam polecam. Z pewnością poznacie mnóstwo ciekawych ludzi, a także dostaniecie dawkę przydatnej w blogowaniu wiedzy.

Jeśli podobało wam się moje podsumowanie zrobicie mi ogromną przyjemność dzieląc się nim z innymi. A jeśli nie to, chociaż zostawcie lajka 🙂