handel ludźmi
KSIĄŻKI I FILMY,  PRZEMYŚLENIA

HANDEL LUDŹMI NA PODSTAWIE: BYŁAM KOCHANKĄ ARABSKICH SZEJKÓW

Spodziewałam się jednowątkowej fabuły, a dostałam pozycję traktującą o handlu ludźmi, a także prostytucji, życiu, pieniądzach i władzy. „Byłam kochanką arabskich szejków” autorstwa Laili Shukri, to pierwsza tego typu książka, którą przeczytałam. Tematyka nie należy do najprzyjemniejszych, ale przestrzega przed dość oczywistymi wydarzeniami, których w życiu możemy niekiedy uniknąć.

Jak zawsze, chciałabym podzielić się z wami moimi wnioskami oraz treścią, ponieważ uważam, iż warto takie tematy poruszać. Im więcej wiemy, tym bardziej stajemy się wyczuleni na pewne sytuacje, które mogą przydarzyć się nam i naszym bliskim. Może ta wiedza, uratuje kiedyś komuś życie.

1. Handel ludźmi istnieje

Raczej się o tym nie mówi, z dość jasnych powodów. Świat nie ma nad tym za bardzo kontroli, mamy tu do czynienia z formą współczesnego niewolnictwa. Największe nasilenie tego zjawiska możemy zaobserwować w Indiach, Bangladeszu oraz Arabii Saudyjskiej, która jest niejako nabywcą ludzi na specjalne zamówienie. Obecnie, handel ludźmi rozwija się głównie w krajach azjatyckich, dlatego też zakładamy, że nas Europejczyków sprawa nie dotyczy. Niestety ostatnio dotyczy nas coraz bardziej, ponieważ biały Europejczyk z blond włosami, jest bardzo pożądanym towarem wśród krajów takich jak Arabia Saudyjska, przez wzgląd na odmienności w wyglądzie.

Nie będę tu przytaczać statystyk, ponieważ takowych nie znalazłam, ale na pewno możemy tu mówić o kilkudziesięciu tysiącach ludzi rocznie, którzy są sprzedawani przez własne rodziny lub w przypadku Europejczyków, zmanipulowani.

„Byłam kochanką arabskich szejków” to historia Julii, która poprzez zakochanie, stała się ofiarą prostytucji i handlu ludźmi. Obok niej, mamy też postać kobiety, żony szejka, która stara się wydostać Julię z domu publicznego. Żoną szejka, jak przyznała w jednym z wywiadów, jest sama autorka.

2. Miłość bywa ślepa

Jak ci mama mówi, żebyś się nie zadawała z arabem, to chociaż raz się jej posłuchaj. Nie mam tu zamiaru wychodzić na osobę nietolerancyjną czy być posądzoną o rasizm. Przyjaźń przyjaźnią, ale miłość i związki z osobami o tak różnej kulturze, nigdy do końca nie kończą się dobrze. Nasza tytułowa bohaterka została rozkochana przez Syryjczyka, który robił wszytko, by stać się w jej oczach mężczyzną idealnym. Kupował co dusza zapragnęła, płacił za luksusowe hotele, szampany, atrakcje, tylko po to, by wywieść ją do Dubaju, oszukać, zabrać paszport, a następnie sprzedać. Czytając to wszytko z punktu widzenia osoby trzeciej, nie mogłam po części uwierzyć jak można być tak naiwnym i ślepym. Nie mówiąc już o tym, że nikt z rodziny nie wiedział, że owa bohaterka znajduje się w Dubaju. Czasami na własne życzenia znikamy, nie zostawiając po sobie żadnych śladów. Nie mówimy z kim jesteśmy, gdzie mieszkamy, oddajemy swoje dokumenty, po czym nasze życie trafia w ręce kogoś, kogo nawet dobrze nie znamy.

Zwabienie kogoś do Dubaju bywa tak proste, że nie wymaga prawie żadnego wysiłku. Wystarczy, że dalsza znajoma, która pokazuje swoje zdjęcia z Dubaju na Instagramie, jakie to wiedzie kolorowe życie, obieca ci prace z wielkimi zarobkami. Jedyne co musisz zrobić to przyjechać do Dubaju. Na miejscu pod pretekstem zeskanowania twoich dokumentów zabiera ci paszport, a potem kieruje w ręce handlarzy. A ty jak ta owieczka zostajesz zapędzona w kozi róg.

Wniosek jest następujący, nigdy nie oddawaj swoich dokumentów, nie pozwól by miłość przymknęła ci oczy i nie zakładaj, że nagła pomoc dalszej znajomej, która od lat się nie odzywała jest bezinteresowna. Żyjemy w czasach w których:

3. Pieniądz rządzi

Arabscy szejkowie mający więcej pieniędzy niż rozumu są jak wyjęci spod prawa. W dzisiejszych czasach pieniądze mogą wszystko. Jeśli arabski szejk zażyczy sobie szwajcarskiej modelki, to zaprosi ją na tzw. party na jachcie, następnie poda tabletkę gwałtu, wykorzysta seksualnie, a od oskarżeń w sądzie się sprytnie wywinie, ponieważ pieniądze mu wszystko załatwią. Walka z ludźmi o tak dużych różnicach kulturowych i tak wielkich pieniądzach to, jak walka z wiatrakami. Nie masz szans.

4. Dobrowolna prostytucja w imię zarobków

Niekiedy to właśnie pieniądze kuszą kobiety z całego świata, które dobrowolnie wybierają prostytucje jako formę zarabiania ogromnych pieniędzy. Oprócz sprzedawania swojego ciała, na licytację wystawiają też swoje dziewictwo, które potrafi przekroczyć kwoty milionów dolarów.

5. Prawo nie jest po twojej stronie.

Prawo w Arabii Saudyjskiej jest tak skonstruowane, że za prostytucję idzie się do więzienia. Mój umysł tego nie pojmuje natomiast u nich to naturalna kolej rzeczy. Prostytucja jest nielegalna a o równouprawnieniu płci nie można tam dyskutować. Nie jedna ofiara handlu ludźmi skończyła w więzieniu, po tym, jak już jej się udało uciec od swoich oprawców.

5. Polka, która zginęła w Egipcie

Po przeczytaniu tej książki, sprawa Magdaleny Żuk, pięknej Polki, która rzekomo popełniła samobójstwo stanie się dla was tak oczywista, że tylko ślepiec tego nie zauważy. Jej przypadek to w 80% świetny przykład tego, co dzieje się z ofiarami handlu ludźmi. Piękna, młoda, atrakcyjna. Miała lecieć do Egiptu z chłopakiem, ale że jego dokumenty straciły ważność, poleciała sama. Prawdy nie poznamy, ale można spekulować w tej sprawie. Nikt w przeciągu kilku dni nie nabawia się nagle choroby psychicznej jak to w jej przypadku stwierdzono.

6. Miasteczka prostytutek

Odchodząc od Arabii i handlu Europejczykami, w książce porusza się także prostytucję m.in. w Bangladeszu, gdzie całe miasteczka kobiet, z pokolenia na pokolenia, oddają swoje ciała po osiągnięciu dojrzałości płciowej za przysłowiowe grosze, bo przecież mowa tu o Bangladeszu. Ucieczka z takiego miejsca wiąże się ze społecznym i rodzinnym wykluczeniem, a także z nie możnością poradzenia sobie w świecie na zewnątrz, którego się w ogóle nie zna. To jak więzienie dla wolnych ludzi, którzy mogą wyjść, ale ze względu na społeczne i myślowe blokady, nie są w stanie prowadzić innego życia.

7.Prostytutki na bydlęcych sterydach.

Inną kwestią jest ideał kobiecego piękna w Bangladeszu. Kobiety atrakcyjne to kobiety puszyste, którym podaje się tabletki na przybranie masy ciała. Te same tabletki podaje się bydłu by było bardziej okazałe. Sterydy dostępne są za przysłowiowe grosze. Wyrządzają olbrzymie spustoszenie w organizmie, a odstawienie ich wiąże się z dożywotnim bólem lub śmiercią. Ze względu na społeczne uwarunkowania, nie da się z tym nic zrobić. Biedny kraj nie zawraca sobie tym głowy.

Sprawa handlu ludźmi, w kwestii prostytucji dotyka głównie kobiet i dzieci. Świat, w którym żyjemy ma też swoją mroczną stronę. Ludzi traktujemy jak towar, pozbawiony praw. Ofiary handlu ludźmi to osoby z ogromnymi problemami natury psychicznej, które bardzo mocno podupadają na zdrowiu. Styl życia, z którego nie mogą zrezygnować popycha ich w stronę alkoholu i innych używek, które są jedyną formą uśmierzenia bólu, zmęczonego i kruchego człowieka. Pieniądz sprawia, że ludzie popadają w skrajności i bawią się w bogów — katów.

Polecam książki tej autorki, mimo iż przeczytałam tylko jedną. Warto choćby po to, by być bardziej świadomym tego, co się dzieje na świecie. Nie dotyczy to już tylko krajów poza Europejskich, dotyczy to nas wszystkich. 

Po więcej książkowych inspiracji zapraszam tutaj, a także zachęcam do śledzenia mnie na  FB i Instagramie.