ANGLIA,  PODRÓŻE

BAJKOWY CASTLETON

Ponownie wracam do parku narodowego Peak District, ponieważ stale jest tam coś do odkrycia. Tym razem opowiem o Castleton, miejscowości  w hrabstwie Derbyshire,  której czasy sięgają XI w.

Spacer po Castleton, zwłaszcza letnią porą jest bardzo przyjemny. Nie ma tłumów turystów, za to można podziwiać malutkie domostwa otoczone z każdej strony kwiatami. Przechadzając się między uliczkami czułam się jak w bajce. Wszystko idealnie tam do siebie pasuje, a do tego otoczone jest górami. 

Dla wszystkich tych którzy zastanawiają się jak tam dojechać odsyłam do google maps. Znajdziecie tam wszystkie rozkłady i dostępne trasy.

Castleton
Castleton

castleton derbyshire (3)

castleton derbyshire (6)

W tle możecie zobaczyć górę Mam Tor
W tle możecie zobaczyć górę Mam Tor

Dla tych którzy chcieliby zostać w Castleton na dłużej, w samej wsi jest kilka bardzo przyjemnych, powiedziałabym nawet luksusowych miejsc, gdzie można spędzić nocleg. Przyjemność ta, jak to bywa zresztą w Anglii, jest dość kosztowna natomiast zrobiłabym to dla samego faktu iż miejsca te ulokowane są w 200-300 letnich tradycyjnych chatach, z małymi oknami, niskimi sufitami i drzwiami do których trzeba się schylać.

Oto kilka propozycji:

Atrakcje

Do głównych atrakcji, oczywiście należy natura. Castleton otoczone jest górami, dlatego możecie wybrać sobie szlak i udać się w wędrówkę.

Limestone Way –  szlak zaczyna się na tyłach Castleton. Limestone Way bierze swój początek w Cave Dale ( nazwa doliny) a kończy się w Rocester. Łączna długość to 74 km . Entuzjaści pieszych wędrówek na pewno będą zachwyceni widokami. Cała reszta która myśli raczej o  spacerze z rodziną może przejść się Cave Dale , gdzie widoki są naprawdę oszałamiające, a następnie zawrócić. Odcinek szlaku, to zaledwie 2, 3 km.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Limestone Way, kliknij tutaj.

Mam Tor – z Castleton jest też bardzo blisko do góry Mam Tor. Ma ona 517 m wysokości. Można na nią wejść, przy okazji odwiedzania jaskini Treak Cavern, która znajduję się w jej bliskim sąsiedztwie. Gdyby ktoś zastanawiał się czemu góra wygląda jak by była ucięta, odpowiedz jest prosta. Przez lata się osuwała. W wyniku osuwisk, droga która biegła u jej podnóży, została zamknięta. Do dzisiaj, można zobaczyć jej pozostałości.

Peveril Castle – dla tych którzy lubują się ruinach , mogą wejść na wzgórze, które znajduję się nad Castleton i obejrzeć pozostałości po zamku Peveril. Za dużo z niego niestety nie zostało. Zamek pochodzi z XI w. Cieszyć bardziej, powinny widoki na całe Castleton i park. ( nie ma tam opłat wstępu)

Castleton Historical Society Museum and Tourist Information Centre – lokalne muzeum w którym możecie obejrzeć miejscowe znaleziska. Wstęp do muzeum jest darmowy. Możecie też zasięgnąć tam wszystkich informacji dotyczących atrakcji czy zakwaterowania.

Jaskinie – w okolicy są 3 jaskinie, ja odwiedziłam jedną i niestety wydaje mi się że najgorszą, jaką tylko można było wybrać. Mowa o Speedwell Cavern. Cała atrakcja polega na tym że schodzi się 200 m pod ziemie, wsiada się do łodzi i płynie się ciasnym kanałem (tunelem), jest tak ciasny ze na łódce trzeba schylać głowy. W ostateczności dociera się do jaskini wielkości 10x10x40m.  Po obejrzeniu dziury w ziemi, czeka się na łódź powrotną. Największą atrakcją z tego wszystkiego był przewodnik, który swoją gadaniną próbował nam wmówić, że tu naprawdę jest tyle do zobaczenia. Zatem najmniejsza plaża na świecie, była niewielkim wyżłobienie w ścianie. Podsumowując, dorosły płaci 11 funtów i czuje się oszukany, bo nic tam nie ma, a do tego jest ciemno.  Nie daj się namówić hasłom, które widnieją na okolicznych reklamach pt. ,,Take an incredible underground journey by bout.’’  Po wyszukanie jaskini w google grafika, zobaczycie jak to wygląda.

Dla osób które wspinają się i chodzą po jaskiniach o wiele więcej atrakcji, ponieważ jest tam ogromna sieć wyżłobień, dostępna jedynie dla profesjonalistów.

Do zobaczenia są też inne, myślę że o wiele ciekawsze jaskinie: Peak Cavern, Treak Cliff Cavern 

Wszelkie ceny możecie sprawdzić w podlinkowanych stronach.

Jeżeli chcesz poczytać o innych miejsca w Peak Distrit przeczytaj mój podobny wpis: Discover The Peak District lub Kinder Scout najwyżyszy szczyt w Peak District.

Winnats Road
Winnats Road

2016-07-23 22.08.23

Widok na Mam Tor
Widok na Mam Tor
 Widok z gory na Cave Dale
Widok z gory na Cave Dale
Cave Dale
Cave Dale

2016-07-23_21.27.48

Cave Dale
Cave Dale

cave dale castleton (13)

cave dale castleton (7)cave dale castleton (6)2016-07-23_21.07.20