CHORWACJA,  PODRÓŻE

CENY W CHORWACJI – DLACZEGO JEST DROGO?

W tym roku wyjątkowo na wakacjach załączyło mi się narzekanie. Wakacje w Chorwacji, mimo że udane uważam za dość drogie. Chorwacja to zdecydowanie tańszy kraj niż Wielka Brytania, a i tak miałam wrażenie, że jest na odwrót.

Nieświadomy turysta wydaje więcej, czyli co nieco o walucie.

Pierwszą irytującą mnie kwestią jest fakt, że każdy turysta, który wybiera się do kraju, w którym funkcjonuje inna waluta, z początku gubi się w cenach. Kuny, czyli waluta w Chorwacji tak mnie skołowała, że dopiero pod koniec pobytu w końcu załapałam, jak szybko liczyć sobie wartość danego produktu przeliczając ją na funty brytyjskie. Jeśli coś np. kosztowało 100 kun, to w złotych jest to średnio dwa razy mniej, czyli 50 zł, a to z kolei jest prawie 5 razy mniej, przeliczając na funty, co daje kwotę £10 (według obecnego kursu Google 100 kun, to dokładnie £12, czyli mniej więcej dobry sposób).

Na tych wakacjach zaczął dobijać mnie fakt, że wydaje więcej niż bym chciała, bo:

1. Nie mam porównania w cenach. Nie wiem, w których marketach jest taniej, a w których drożej.

2. Atrakcje turystyczne są drogie. Dodatkowo nie wiem, czy są zdecydowanie za drogie, czy może nie takie znowu najgorsze.

Będąc w Anglii przywykłam, że znam ceny wszystkim kupowanych przeze mnie produktów i wiem, że w niektórych sklepach cena może być nawet stokrotnie wyższa. Świadomy mieszkaniec danego kraju zawsze wie więcej niż przyjezdny. Jako turystka poczułam się zagubiona.

CENY W CHORWACJI

Żeby nie było, że rzucam słowa na wiatr popatrzcie jak wyglądają ceny atrakcji i jedzenia:

Obiad w restauracji dla lokalsów to koszt: 15 kun za zupę i jakieś 60 kun za drugie danie.
Obiad w restauracjach na starym mieście dla turystów: 30-50 kun za zupę i 90-100 kun za drugie danie, w tym owoce morza to koszt 130 kun za posiłek, a ryba 150 lub więcej.

Idąc do restauracji dla lokalsów potrafiliśmy wydać 180 kun na dwie osoby, jedząc posiłek z dwóch dań. Zdarzyło nam się wydać 300 kun tylko dlatego, że nie znaliśmy cen i nie wiedzieliśmy gdzie iść.

Cena kebaba na mieście to 25 kun i naprawdę się najesz. Duży kawałek pizzy – 12 kun.

CHORWACJA CENY
Oliwa z oliwek na markecie dla turystów kosztuje 130 kun za litr, a na innym dla lokalsów 100 lub mniej.
Lawenda do szafy analogicznie 30 kun lub 10.

chorwacja ceny
Lokalny targ w Szybeniku

Atrakcje to już kompletna przesada. W sumie to nie wiem jak to wygląda wśród polskich rodzin, ale chyba nie zbyt często puszczają swoje dzieci na wszystkie płatne atrakcje, bo w ciągu jednego dnia straciłyby majątek.

Najdroższy jest skuter wodny. Godzinna jazda to 100€ a samo 10 minut chyba około 30€.
Godzinne wypożyczenie rowerków wodnych to 100 kun za godzinę a kajaków 240 kun za 4 godziny.

Najtańszy masaż tajski na plaży kosztuje 230 kun za godzinę lub więcej. Do tego za takie bajery jak parasol, na niektórych plażach zapłacisz 25 kun, a za leżak 40. Bywają plaże hotelowe, które od zwykłej oddzielone są jedynie tabliczką. Na takiej nie można wnosić własnego jedzenia, bo cię wyproszą. Co za absurd. Od takich miejsc najlepiej trzymać się z daleka.

Dmuchane zabawki o nazwie Wibit, o których wspomniałam tutaj, to koszt 60 kun za godzinę i 50 jun za pół godziny.

wibit trogir
Wibit na plaży Copacabana

Transport

Cena biletu taksówką wodną na odcinku 5 km to 20 kun, autobusem około 13.

Taksówka z lotnika Split do Trogiru: 10€ dla dwóch osób, 20€ dla 4 osób. – uważam, że taksówki to kompletna strata pieniędzy, bo oszukują. Podczas wizyty w parku narodowym Krka musieliśmy wrócić do Szybeniku (jakieś 12 km) Uberem. Taksówkarz chciał 150 kun, a Uber wziął 89. Jak widzicie Uber przynajmniej nie oszukuje. Historia z taksówką poniżej 🙂

Wypożyczenie skutera: najtańszy na dwie osoby w sezonie kosztuje 250 kun, poza sezonem 200. Samochodu niestety nie sprawdzałam. Więcej o skuterze tutaj.

Wycieczki

Punktów, w których można kupić jednodniową wycieczkę jest całe mnóstwo. Znajdują się one przy plażach czy w portach. Nie znalazłam specjalnej różnicy w cenie, bo jestem w tym temacie zielona. Jak się nie znasz, to za wycieczkę do Blue Cave i na wyspę Hvar zapłacisz 125€ za osobę, wycieczka na Blue Lagooon odwiedzając przy tym 3 wyspy to koszt 70€ za osobę, wyspa Brac – 80€, park narodowy Krka – 56€, park narodowy Kornati to prawie 70€. Rafting ekstremalny na rzece Cetina około 50€ za osobę.

Porównując, na własną rękę autobusem z Szybenika do parku narodowego Krka, osoba dorosła zapłaci 25€ za bilet wstępu plus jakieś 9€ za bilety na komunikacje, czyli o połowę mniej.

CHORWACJA CENY
Ceny wycieczke zorganizowanych z największego campingu w rejonie Szybenika – Solaris Beach Camp

Jak widzicie, gdyby chciało się każdego dnia robić coś nowego i do tego jeść na mieście to okazuje się, że można stracić mały majątek. To jest kolejny powód mojego narzekania. Nie lubię wydawać pieniędzy, a tam wydałam zdecydowanie za dużo. Dobrze, że w Szybeniku trafiła nam się taka uprzejma właścicielka mieszkania na AirBnb. To dzięki jej wiedzy udało nam się zjeść taniej w tym mieście.

Po tych wakacjach zaczęłam się poważnie zastanawiać nad wakacjami all inclusive. Jedzenie na mieście jest momentami tak drogie, że może taniej wychodzi jeść w hotelu? Nigdy nie byłam zwolenniczką hotelowych wakacji, ale chyba będę musiała kiedyś spróbować i przekonać się na własnej skórze, czy warto na takie jeździć i czy się to bardziej opłaca. Gotowanie raczej nie wchodzi w grę, bo zwyczajnie mi się nie chce. Zawsze potępiałam zorganizowane wakacje nigdy na nich nie będąc, więc czas chyba wyrobić sobie prawdziwą opinię.

Podsumowując, jeżeli to wszystko policzycie, to aktywne wakacje trochę kosztują. Z pewnością można taniej, ale trzeba się znać lub znać kogoś, kto na wakacjach posłuży wam za przewodnika i podpowie jak zaoszczędzić i zapłacić mniej.