universal credit
ŻYCIE W ANGLII

CO ROBIĆ W PRZYPADKU STRATY PRACY W ANGLII I GDZIE SZUKAĆ OSZCZĘDNOŚCI?

Nastały czasy niepewności, czasy, w których każdy z nas zostanie lub już został negatywnie dotknięty przez sytuacje wywołaną wirusem COVID-19.

Z ekonomicznego punktu widzenia obecna sytuacja, na razie wyrządza więcej strat niż pożytku, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze finanse.

Wielu ludzi traci obecnie pracę, biznesy ogłaszają upadłość a godziny pracy zostają redukowane. Oczywiście znajdą się „szczęśliwcy”, którzy pracują w takich branżach, w których popyt na usługi czy produkty będzie jeszcze bardziej wzmożony, niestety ludzie ci są w zdecydowanej mniejszości.

Cała reszta, która nie może pracować zdalnie lub nie ma umowy na dobrych warunkach, obecnie traci pracę, nie posiada oszczędności, nie ma żadnego zaplecza finansowego, jest samozatrudniona w branży, która w czasie pandemii nie ma racji bytu. Osoby, które jeszcze do niedawna żyły z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, utrzymują się samodzielnie a do tego nie mają nikogo na kim mogłoby polegać, są obecnie postawione pod ścianą. Nagle okazuje się, że tracą grunt pod nogami i nie wiedzą co mają dalej robić.

Anglia, wczoraj miejsce dla emigrantów, do którego przyjeżdża się zarabiać pieniądze, dzisiaj miejsce, z którego się ucieka, ponieważ bez pieniędzy okazuje się, że nie ma się też rodziny, która poratuje i przyjmie pod dach.

Pracując w agencji wynajmu, codziennie otrzymuje telefony od osób, które informują mnie, że nagle straciły pracę i nie mają z czego zapłacić za czynsz. Wiele osób decyduje się na powrót do rodzinnych krajów, są tacy, którzy wiedzą gdzie iść i co robić, pozostali zdezorientowani i zdesperowani zadają mi pytanie: Co ja mam teraz zrobić?

Wszyscy jesteśmy od siebie zależni. Jeśli agencja nie otrzyma wpływów za czynsz, moja praca i wynagrodzenie też staje pod znakiem zapytania. W czasach takich jak te informacja jest jeszcze bardziej wartościowa niż wcześniej.

Postanowiłam podzielić się wiedzą i pokazać tym wszystkim, którzy właśnie zastanawiają się co zrobić, znaleźć odpowiedź na dręczące ich pytania.

Rząd brytyjski zawsze słynął z rozbudowanego systemu socjalnego, z którego może skorzystać każdy kto znalazł się w słabej sytuacji finansowej.

Oto opcje, jakie mamy i z których możemy skorzystać.

1. UNIVERSAL CREDIT

Wbrew temu co myślą ludzie Universal Credit nie jest kredytem, który trzeba oddać. Jest to benefit, który przeznaczony jest zwłaszcza dla tych, którzy całkowicie stracili dochód a do tego utrzymują się samodzielnie. Universal credit jest to pomoc finansowa pozwalająca z reguły pokryć koszty wyżywienia i czynszu za mieszkanie czy pokój.

Jeśli ktoś nie jest w stanie znaleźć nowej pracy w bardzo szybkim czasie powinien o tym pomyśleć. Przysługuje on praktycznie każdemu i jest zależny od waszych zarobków, oszczędności, ilości posiadanych nieruchomości, problemów zdrowotnych, niepełnosprawności, ilości posiadanych dzieci, waszego wieku czy choćby statusu studenta.

Każdy może zaaplikować o universal credit, wystarczy wejść online i odpowiedzieć na pytania dotyczące waszego stanu finansowego czy stanu zdrowia. Możecie także zrobić sobie symulacje na kalkulatorze benefitów pod tym linkiem.

Na kwotę jaką możecie uzyskać, będzie wpływało bardzo wiele czynników. Mówimy tu o kwocie między £250 – £500 na osobę dorosłą czy £270 – £650 na dziecko, gdzie £270 dostaniesz na dziecko zdrowe a £650 na takie które wymaga poważnej opieki.

Wszystkie informacje opisane w jasny i przejrzysty sposób znajdziecie na stronie: https://www.gov.uk/universal-credit

Jeżeli potrzebujecie pomocy w wypełnieniu aplikacji która z reguły zajmuje od 3 do 5 godzin, oferuje odpłatną pomoc w tej kwestii oraz odnośnie wielu innych. Napisz jeżeli potrzebujesz pomocy.

Zapisz a się na listę mailingową i dostawaj powiadomienia o nowych wpisach!

2. STATUTORY SICK PAY

Kolejną z opcji jest STATUTORY SICK PAY, czyli płatny chorobowy z urzędu.

Jeśli twoja umowa o pracę nie uprawnia cię do płatnego chorobowego z firmy, dla której pracujesz lub jak to w Anglii bywa pracujesz przez agencję, możesz zaaplikować o Statutory Sick Pay. Jeśli jesteś zarażony Coronavirusem bądź podejrzewasz u siebie chorobę i przebywasz w izolacji, po 4 dniach możesz poprosić o zwolnienie z NHS online, na stronie https://111.nhs.uk/covid-19 i zaaplikować o wypłatę SSP licząc od pierwszego dnia nieobecności w pracy.

Kwota za SSP z urzędu to £94.25 tygodniowo. Nie za wiele, ale lepsze to niż nic.

W przypadku normalnej choroby, Statutory Sick Pay przysługuje od czwartego dnia choroby.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.gov.uk/statutory-sick-pay

3. £500 DLA OSOBY ZDIAGNOZOWANEJ NA COVID-19.

Jeżeli zostaliście zdiagnozowani na Covid-19 i nie jako zmuszeni do siedzenia w domu a co za tym idzie ucierpiały na tym wasze finanse możecie zaaplikować o jednorazową wypłatę w wysokości £500 jeżeli oczywiście spełnicie określone warunki. Więcej o tym tutaj.

4. ZNIŻKA NA COUNCIL TAX

Inaczej mówiąc, Council tax support lub council tax reduction.

Każdy wynajmujący czy właściciel nieruchomości w Anglii jest zobowiązany płacić Councli Tax. – Podatek do lokalnego urzędu za różnego rodzaju usługi np. wywóz śmieci.

Wystarczy wejść na stronę https://www.gov.uk/apply-council-tax-reduction , wpisać swój adres i zobaczyć, jakie przysługują ci zniżki w councilu, w którym mieszkasz.

Możesz otrzymać zniżkę do 80% lub w ciężkich przypadków nawet do 100%. Z doświadczenia wiem, że jeśli chodzi o Council, czasami lepiej zadzwonić i porozmawiać niż wypełniać formularze, ponieważ przez telefon można szybciej taką kwestię załatwić.

Oprócz tego osobom samotnym przysługuje 25% zniżki na Council. – ZAWSZE! (Barnsley Council)

Z kolei, jeśli jesteście właścicielami domów czy mieszkań, które wymagają remontu i nie są okupowane, także możecie uzyskać 25% zniżki. (Barnsley Council)

5. „NEW STYLE” JOB SEEKER ALLOWANCE (JSA)

Benefit dla osób bezrobotnych. Upoważniony jest do niego każda zdrowa osoba, zdolna do pracy, która aktywnie poszukuje zatrudnienia. JSA jest połączony z UNIVERSAL CREDIT. Możesz dostać jedno i drugie bądź jedno zamiast drugiego. Są jeszcze dwa JSA, o których możecie dowiedzieć się więcej na stronie: https://www.gov.uk/jobseekers-allowance/eligibility

Benefitów, o które można zaaplikować jest o wiele więcej, zajęłoby mi zbyt wiele czasu opisywanie tego wszystkiego. Całą resztę znajdziecie na stornie: https://www.gov.uk/browse/benefits

6. DOGADAJ SIĘ Z LANDLORDEM

Landlord to taki sam człowiek jak każdy z nas. Wielu z nich rozumie obecną sytuację i jest w stanie się z tobą dogadać na różne sposoby, jeśli chodzi o dokonywanie płatności za czynsz. Jeśli nie jesteś w stanie zaoferować pieniędzy, zaoferuj swoje umiejętności, przeprowadź naprawy w domu czy posłuż radą. A jeśli nie, poproś o możliwość spłaty w innym czasie lub o zniżkę na czynsz przez wzgląd na obecną sytuację. Lepszy tenant, który płaci mniej niż taki który nie płaci w ogóle lub spakuje się i wyprowadzi a dom będzie stał pusty. Landlordzi gotowi są pójść na ustępstwa, by nie stracić dobrego wynajmującego. 

7. Zawieś MEMBERSHIPY

Nie jedno z nas było lub dalej jest członkiem różnych klubów, które przez wzgląd na Coronavirusa zostały zamknięte. Korzystanie z takich miejsc jak siłownie czy baseny stało się niemożliwe. Sama skasowałam swoje członkostwo na siłowni dostając przy tym odpowiedz zwrotną że moje członkostwo zostaje zamrożone i nie będą pobierać opłat ze względu na panującą sytuację.

Czasy się zmieniają, jeśli niektóre firmy będą chciały utrzymać się na rynku, będą musiały iść na ustępstwa w przeciwnym razie stracą klientów a co za tym idzie dochód. Każdy wasz obecny wydatek stwarza okazję do negocjacji . Możecie ubiegać się o zniżki czy odroczenia spłat. Dotyczyć to może kosztów opłaty za wodę, prąd, gas, siłownie, spłaty kredytów czy rat.

Trzeba się dostosować do zmieniającej się rzeczywistości, skupiać się na nowych rozwiązaniach, być sprytnym i mieć otwarty umysł. Życiowa zaradność zaczyna nabierać jeszcze większego znaczenia.

Zapisz a się na listę mailingową i dostawaj powiadomienia o nowych wpisach!

Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowia!