co to jest hmo
KATEGORIE,  NIERUCHOMOŚCI W ANGLII

NIERUCHOMOŚCI: CO TO JEST HMO?

Zaczęłam pisać e-booka, o tym jak zarządza się HMO. Na obecny moment mam 60 stron tekstu. Postanowiłam jednak, że dam sobie z nim spokój, ponieważ nie mam wystarczającej publiki by go potencjalnie komukolwiek sprzedać, dlatego też doszłam do wniosku że będę publikować to co już napisałam w oddzielnych tekstach na blogu.

Do tej pory pojawiło się już 8 tekstów, można powiedzieć dla INWESTORÓW i 5 dla WYNAJMUJĄCYCH, chociaż jest to wiedza na tyle uniwersalna, że przyda się każdemu:

DLA INWESTORA:

1. CZYM ZAJMUJE SIĘ LETTING AGENT (AGENT WYNAJMU) W ANGLII?

2. JAK ZOSTAŁAM AGENTEM WYNAJMU (LETTING AGENT) W ANGLII?

3. CO MNIE DRAŻNI W PRACY AGENTA WYNAJMU W ANGLII?

4. CZY USŁUGI SPRZĄTAJĄCE W HMO MAJĄ SENS?

5. TWOJA NIERUCHOMOŚĆ INWESTYCYJNA: WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KLUCZACH W DOMACH DZIELONYCH

6. CO MUSISZ WIEDZIEĆ O GAS SAFETY CERTIFICATE? OBOWIĄZKI LANDLORDA, KARY, GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

7. JAK WYGLĄDA ANGIELSKI STANDARD DOMÓW HMO?

8. DLACZEGO 80% SUKCESU HMO ZALEŻY OD EKIPY REMONTOWEJ?

DLA WYNAJMUJĄCEGO:

1. JAK WYNAJĄĆ POKÓJ W ANGLII?

2. TENANCY DEPOSIT – WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O DEPOZYCIE PRZY WYNAJMIE NIERUCHOMOŚCI W ANGLII

3. KIEDY LANDLORD MOŻE PODNIEŚĆ CZYNSZ ZA WYNAJEM W ANGLII?

4. DLACZEGO ODPADASZ W PROCESIE APLIKACJI O WYNAJEM DOMU W ANGLII?

5. POLAK ZA GRANICĄ: O JAKUBIE KTÓRY UCIEKŁ Z LONDYNU

Dzisiaj bardzo krótko i poglądowo odpowiem na główne pytanie  w tytule czyli: CO TO JEST HMO?

Zanim przejdziemy do terminologii tylko wspomnę że posiadanie nieruchomości HMO jest to jedna z wielu form zarabiania pieniędzy na nieruchomościach w Anglii. Dużo się o tym mówi ale ci, którzy w ten temat dopiero co wchodzą często nie mają pojęcia o co chodzi. Śpieszę z wyjaśnieniem.

Co to jest HMO?

HMO (House of Multiple Occupation) na polskie tłumaczenie dom dzielony.

O domu dzielonym (HMO) mówimy w momencie, kiedy 3 lub więcej niepowiązane ze sobą osoby dzielą kuchnię czy łazienkę. O licencjonowanym HMO mówimy, kiedy takich osób jest minimum 5 i także dzielą one wspólną przestrzeń. Bez względu na to, czy HMO ma licencję, czy nie, podlegają one tym samym regulacjom. Regulacje mogą się nieco od siebie różnić, dlatego podstawą jest by sprawdzać wszystkie informacje z lokalnym councilem, w którym nieruchomość się znajduje. Wszystkie informacje dostępne są na stronach internetowych councili.

Jeśli np. wynajmujesz swoje trzypokojowe mieszkanie trzem nieznającym się osobom, mówimy tu o domu dzielonym. Każda z tych osób podpisuje oddzielną umowę najmu, może płacić inną kwotę za czynsz a także czas podpisania umowy jest niezależny od innych lokatorów.

Podczas mojej pracy w agencji wynajmu spotkałam się tylko z jednym domem dzielonym z trzema pokojami. Z reguły HMO to nieruchomości z czterema lub pięcioma pokojami. W największych HMO, jakie spotkałam było od siedmiu do dziesięciu pokoi w jednym budynku.

Każde HMO jest obłożone pewnymi regulacjami, które trzeba spełnić. Do najważniejszych należą:

 1. Działające alarmy przeciwpożarowe + certyfikat odnawiany raz do roku (Fire alarm certificate)
 2. Ważny Gas Certificate (certyfikat instalacji gazowej) sprawdzany minimum raz do roku → wszystkie najważniejsze informacje odnośnie tego certyfikatu pojawiły się w oddzielnym tekście na blogu. Odsyłam → tutaj.
 3. Ważny Electrical Certificate (certyfikat instalacji elektrycznej) sprawdzany raz na 5 lat
 4. Ważne EPC (Energy Performance Certificate) certyfikat energetyczny na poziomie minimum E lub wyżej ważny 10 lat
 5. Ważna HMO Licence, jeśli 5, lub więcej osób okupuje nieruchomość
 6. Wielkość pokoi jest odpowiednia do ilości osób w nich mieszkających
 7. Ilość łazienek czy kuchnia także jest odpowiednia do ilości osób mieszkających w domu
 8. Dom nie jest przepełniony ilością osób
 9. Są spełnione regulacje dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych takie jak np: drzwi przeciwpożarowe, wyjścia ewakuacyjne co tyczy się także okien, poręczę, światła emergency, samozamykacze na drzwiach, tzw. przekręcane zamki w drzwiach (thumb turn) czy też tunele przeciwpożarowe inaczej korytarz obłożony różową płytą karton gips – ognioodporną
 10. Nieruchomość jest wolna od grzyba
 11. W pokojach zwłaszcza tych w piwnicy jest wystarczająca ilość światła
 12. W domu panuje odpowiednia temperatura
 13. Budynek jest w dobrym stanie technicznym, nie ma przecieków czy innych usterek

Regulacji jest o wiele więcej ale nie będę ich teraz wymieniać. Dobrze jest zapoznać się z regulacjami bezpośrednio z councilu, w którym planujesz taką nieruchomość stworzyć. Zanim council wyda licencje HMO zrobi inspekcje na nieruchomości by sprawdzić czy wszystkie regulacje są spełnione a następnie wyda raport i tzw. deadline na wykonanie wszelkich niedociągnięć, jeżeli się pojawią.

Wymienione wyżej regulacje to jedynie garstka z tego, co możesz przeczytać na kilkunasto-stronnicowym dokumencie z councilu. Jako przykład tutaj masz link do regulacji z councilu, w którym mieszkam. Wiele kwestii może być dla ciebie niejasnych. Wiele z nich będę omawiała w dalszych tekstach. Po pomoc możesz też zgłosić się bezpośrednio do osób wykonujących takie inspekcje. Nazywają się oni: Housing officers. Polecam żyć z nimi w zgodzie ponieważ to od nich w dużej mierze zależy powodzenie twojego projektu.

→ Barnsley Council HMO standards

Jeśli chcesz być na bieżąco i otrzymywać wszelkie powiadomienia o nowym treściach, koniecznie zapisz się do NEWSLETTERA oraz do śledź mnie na FB TUTAJ! 🙂