
CO ZROBIĆ, KIEDY URODZI CI SIĘ DZIECKO W ANGLII? JAKIE DOKUMENTY WYROBIĆ? AKT URODZENIA, PASZPORT I INNE.
Na blogu pojawiło się już kilka poradnikowych wpisów dotyczących życia w Anglii dlatego, jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na różne prawne tematy dołączcie do listy subskrybentów by dostawać informacje o owych wpisach.
Dzisiaj chciałam poruszyć temat nowo narodzonego dziecka. Jak możecie się domyślać pojawienie się nowego człowieka na świecie wiąże się z koniecznością złożenia pewnych dokumentów.
Nie sposób jest niektórych z tych rzeczy nie zrobić, ponieważ już w szpitalu, a potem po wypisie z niego, położne czy opiekunki środowiskowe regularnie zadają pytania, czy np. już umówiłeś się na spotkanie o zarejestrowanie dziecka w urzędzie, czy np. w GP (lekarz pierwszego kontaktu).
Nawet jeżeli się nie interesujesz tematem, tutejszy system jest tak skonstruowany, że będziesz wiedział co robić.
- AKT URODZENIA
Pierwszą obowiązkową czynnością jest zarejestrowanie urodzenia — register a birth.
Żeby zarejestrować urodzenie, trzeba umówić spotkanie w lokalnym urzędzie. Wystarczy wpisać w google: REGISTER A BIRTH + nazwa waszego COUNCILU np. Doncaster Council.
W większości przypadków spotkanie umawiacie online.
Na spotkanie należy zabrać dowody tożsamości rodziców i czerwoną książkę dziecka (red book – health record, którą dziecko dostaje przy wypisie ze szpitala) Obecność obojga rodziców jest wymagana, jeżeli oboje mają widnieć na akcie urodzenia. Jeżeli nie życzysz sobie np. podawania danych partnera nie musisz tego robić. Z prawnego punktu widzenia, nie będziesz też mieć prawa żądać w przyszłości poczucia się np. do odpowiedzialności finansowej partnera względem dziecka.
Więcej o wymaganych dokumentach przeczytasz na stronie GOV.UK pod tym linkiem: www.gov.uk/register-birth
Akt urodzenia jest odpłatny w zależności od Councilu. W moim przypadku płaciłam £11 za kopię i zamawiałam dwie (Obie kopie traktowane są jako oryginał)
2. REJESTRACJA DZIECKA U GP (W przychodni)
Jako rodzic musisz też zarejestrować dziecko w lokalnej przychodni. Wystarczy wtedy wypełnić wniosek w przychodni podając dane dziecka i skan aktu urodzenia dziecka. Dziecko zostanie automatycznie zarejestrowane pod rodzica.
Bez aktu urodzenia nie będziesz w stanie tego zrobić.
3. APLIKACJA O CHILD BENEFIT
Child benefit jest to dodatek na dziecko, który przysługuje każdemu rodzicowi, jeżeli dochód w gospodarstwie nie przekracza £50 000. Child benefit pobiera się na dziecko poniżej 16 roku życia lub poniżej 20, jeżeli dalej się uczy. Dodatek można pobierać na każde dziecko natomiast zawsze jest on niższy na drugie dziecko niż na pierwsze. Kwota to £21.15 na pierwsze dziecko tygodniowo i £14 na każde kolejne. Benefit wypłacany jest co 4 tygodnie.
By zaaplikować o child benefit należy pobrać wniosek online, który trzeba wydrukować i wysłać lub jeśli urodziło się dziecko w Anglii, wniosek otrzymuje się razem z innymi dokumentami przy wyjściu ze szpitala po porodzie. Niestety jest to jeden z tych wniosków, których nie można wypełnić online.
Jednym z wymaganych dokumentów jest ponownie brytyjski akt urodzenia. Jeżeli dziecko zostało zarejestrowane, nie trzeba wysyłać kopii dokumentu a jedynie podać numer z aktu urodzenia i oni wtedy sami to sobie sprawdzą. W przypadku dzieci urodzonych poza terytorium Wielkiej Brytanii należy m.in. wysłać oryginał aktu urodzenia dziecka z kraju, w którym się urodził oraz paszport.
Wszystkie informacje na stronie GOV.UK – www.gov.uk/child-benefit
Wniosek możesz pobrać tutaj: www.gov.uk/government/publications/child-benefit-claim-form-ch2
Child benefit jest to benefit, który przysługuje praktycznie każdemu rodzicowi dziecka w Anglii i nie jest tutaj postrzegany jako benefit, który pobierają tutejsi beneficiarze. Dziwne jest, jeżeli takiego benefitu nie pobierasz a masz dzieci.
4. DODANIE DZIECKA DO GEHIC LUB ZAŁOŻENIE NOWEJ KARTY
GEHIC jest to UK Global Health Insurance Card – karta ubezpieczenia zdrowotnego, która uprawnia cię do skorzystania z zagranicznej opieki zdrowotnej, jeżeli żyjesz i pracujesz w UK. Kiedy Wielka Brytania była w UK, karta nazywała się EHIC. Taką kartę wyrabia się praktycznie w całej Europie, mieszkając w Polsce miałam taką kartę wyrabianą w Polsce.
Dokładne informacje o tym, jak działa GEHIC i jakie kraje obejmuje znajdziecie na stronie: www.nhs.uk/using-the-nhs/healthcare-abroad/apply-for-a-free-uk-global-health-insurance-card-ghic/
Jeżeli już posiadacie taką kartę, wystarczy zalogować się na konto i dopisać dziecko podając jego dane i NHS number, który zostaje dziecku nadany w momencie urodzenia w szpitalu.
5. NIN – National Insurance Number
Jeżeli zastanawiasz się, czy wymagana jest aplikacja o NIN dla dziecka urodzonego w Anglii to nie, nie jest, NIN zostanie dziecku nadany automatycznie, zanim ukończy on 16 rok życia, ponieważ to właśnie od 16 roku życia dziecko będzie mogło podjąć pracę i numer ten będzie mu potrzebny.
6. PASZPORT POLSKI
By wyjechać z dzieckiem z kraju, obowiązkowo należy mu wyrobić paszport. Każde dziecko posiadające minimum jednego rodzica narodowości polskiej z automatu uprawnione jest do polskiego obywatelstwa.
Więcej informacji o tym, komu przysługuje polskie obywatelstwo: www.gov.pl/web/wielkabrytania/obywatelstwo-polskie
Dziecku do 1 roku życia można wyrobić paszport tymczasowy ważny 12 miesięcy na podstawie angielskiego aktu urodzenia (czas oczekiwania dwa tygodnie lub krócej) lub paszport stały do 5 roku życia na podstawie polskiego aktu urodzenia.
By wyrobić paszport stały należy najpierw dokonać transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia w polskim rejestrze stanu cywilnego. Co to znaczy?
Aby dziecko uzyskało polski paszport należy umiejscowić jego akt urodzenia w polskim rejestrze. By to zrobić należy przetłumaczyć angielski akt urodzenia u tłumacza przysięgłego, a następnie:
- Zanieść angielski akt urodzenia + tłumaczenie do polskiego urzędu. Jeżeli nie możesz sam tego zrobić możesz mianować kogoś z rodziny by działał w twoim imieniu
- Alternatywnie, należy umówić się na wizytę w konsulacie RP w Wielkiej Brytanii, wypełnić wniosek o transkrypcję, dostarczyć akt urodzenia z tłumaczeniem i wtedy ambasada wyślę taki wniosek za was.
Więcej o tym, czym jest TRANSKRYPCJA znajdziecie tutaj: www.gov.pl/web/wielkabrytania/transkrypcja-rejestracja-zagranicznego-aktu-urodzenia-w-polskim-rejestrze-stanu-cywilnego
Kiedy otrzymasz polski akt urodzenia możesz umówić się w wybranym konsulacie na wizytę w celu aplikowania o paszport. Na paszport czeka się do 8 tygodni. Cena to £30. Wszystkie informacje, dostępne są tutaj: www.gov.pl/web/wielkabrytania/paszport-dla-dziecka-do-lat-5
Dodatkowo musisz pamiętać o zrobieniu zdjęć paszportowych dziecku. Warunki, jakie musi spełniać zdjęcie paszportowe: www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu
Jeżeli nie jesteście do końca pewni jak wygląda sprawa z paszportem w waszym przypadku to możecie zadzwonić do Centrum Informacji Konsularnej i zapytać o radę. Numery telefonów znajdziecie tutaj po wybraniu placówki: www.gov.pl/web/wielkabrytania/placowki
Jeżeli szukacie tłumacza przysięgłego na terenie Wielkiej Brytanii to polecam usługi Mariusza Wolos
6. STATUS OSIEDLEŃCA
Prawie bym zapomniała a przecież to obecnie jedna z najważniejszych kwestii. W zależności o tego, w jakim czasie urodziło się dziecko na tej podstawie musisz zaaplikować o jego status, który będzie z reguły taki sam jak status rodzica. Ze względu na stale zmieniające się daty polecam sprawdzać bezpośrednio na stronie GOV co konkretnie trzeba zrobić: www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/apply-settled-status-for-child
Myślę, że to by było na tyle. Nie ma tego tak dużo, chociaż sprawa zwłaszcza z paszportem jest nieco zagmatwana. Jeżeli uważasz, że powinnam dodać coś do listy, daj znać a poszerzę wątek.
Zapraszam do zapisania się na listę mailingową jeżeli chcesz być na bieżąco ze wpisami 🙂