dieta bez pszenicy
KATEGORIE,  MOJA KUCHNIA

Czego nie jeść na diecie bez pszenicy?

Po zrobieniu testów na nietolerancje pokarmowe, na których wyszło, że powinnam wykluczyć z diety pszenice i białko jajko zaczęłam zgłębiać temat diety bez pszenicy.

Pszenica to zboże, które zawiera gluten. Piękno diety bez pszenicy polega na tym, że nie oznacza to diety bez glutenu. Dalej można jeść takie zboża jak żyto, jęczmień, owies, proso, ryż, sorgo czy kukurydze, a także wszystkie pseudo zboża, które wytwarzają ziarno podobne co zboża, ale nie są one trawami. Do pseudo zbóż lub zbóż rzekomych należą komosa ryżowa (Quinna), amarantus, teff (miłka abisyńska), tapioka czy gryka.

Przy diecie bez pszenicy należy przede wszystkim wykluczyć produkty na mąkach z pszenicy, czyli m.in. mąki pszennej, orkiszowej, orkiszowej razowej, grahama, semolina, krupczatki czy z płaskurki. Jeżeli jecie pieczywo na tych mąkach to niestety powinniście przestać. Tak samo wszelkiego rodzaju wypieki, omlety, ciasta, słodkie bułki, makarony i tego typu produkty.

Jaki chleb na diecie bez pszenicy?

Jeżeli zastanawiacie się jaki chleb pozostaje wam na diecie bez pszenicy to wybór jest całkiem duży. W grę wchodzi np. glutenowy chleb żytni, a także wszystkie chleby na mąkach bezglutenowych oraz z innych zbóż jak żyto, jęczmień, owies, proso, ryż, sorgo czy kukurydza. Gorzej niestety takie chleby dostać w sklepie, a zwłaszcza w Anglii gdzie mieszkam. Moda na zdrowe odżywianie, produkty bez glutenu czy weganizm nie jest tu na tak wysokim poziomie, jak w Polsce. W Polsce w piekarniach jest już osobny dział choćby z produktami bezglutenowymi a także całkiem spory wybór chlebów żytnich. Na chwilę obecną jedyny chleb, który przychodzi mi do głowy, który jest dostępny w lokalnym polskim sklepie w Anglii to chleb żytni na zakwasie lub tostowy chleb bezglutenowy z marketu, który smakuje kompletnie nie jak chleb. Dobrze, że w ogóle mam jakiś wybór 😂😂 . Jeśli wiecie gdzie mogę takie chleby w Anglii dostać to piszcie.

Co do reszty produktów to postanowiłam, że zrobię wam ściągę w postaci grafiki. Poniżeń macie bardzo wyraźny podział. Możecie zobaczyć jak dzieli się pszenica i jakie produkty głównie zawiera. Wszystko więc sprowadza się do znajomości poniższych produktów, a także do czytania składów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Emilia Czarnota (@life_myjourney)

Zapraszam do regularnego śledzenia mnie na instagramie gdzie wrzucam bieżące relacje 🙂

Zachęcam też do zapisania się do newslettera by dostawać informacje o nowych wpisach.