HISZPANIA,  PODRÓŻE

EL CAMINITO DEL REY – BAJKOWY SZLAK W ANDALUZJI

El Caminito del Rey lub jak kto woli Ścieżka Króla, to najbardziej malowniczy i zapierający dech w piersiach szlak pieszy, jaki przyszło mi w życiu zobaczyć. Został otworzony w roku 1905 i do niedawna budził ogólną grozę z powodu kilku wypadków śmiertelnych, które miały tam miejsce na przestrzeni ostatnich 20 latach.

Szlak wiedzie wzdłuż wąwozu i jest to nic innego jak przytwierdzona do ścian wąwozu ścieżka, która na przestrzeni lat uległa znacznemu uszkodzeniu. Pomimo jej zamknięcia, entuzjaści wspinaczek i ci poszukujący nowych wrażeń, dalej decydowali się na przejście szlakiem. Niestety dla niektórych skończyło się to tragicznie. Z tego też powodu władze zdecydowały się na rewitalizację całego szlaku. I tak w 2015 r. szlak został ponownie otwarty. Trzeba by się naprawdę nagimnastykować, by teraz tam zginąć. Szlak jest bardzo dobrze zabezpieczony i nie ma możliwości, żeby wpaść w przepaść. 

Dla mnie osobiście szlak ten był numerem jeden do odwiedzenia podczas mojego pobytu w Andaluzji. I zdecydowanie nie żałuje a wręcz ciesze się, że pogoda jak na styczeń dopisała.

Gdzie jest szlak i jak się tam dostać?

El Caminito del Rey mieści się w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes i jest położony w odległości 70-sięciu km od Malagi. Najlepiej dostać się tam pociągiem z dworca Malaga Maria Zambrano. Przystanek końcowy to El Chorro. Koszt biletu na pociąg to 10€ w dwie strony. Czas przejazdu – godzina. Na stacji kolejowej w El Chorro, należy wsiąść do autobusu, który zawozi wszystkich na początek szlaku. Cena biletu to 1,5€. Cały szlak to odcinek 8 km. Kończy się na stacji kolejowej w El Chorro dlatego nie ma już potrzeby, by wracać autobusem.

W drodze pociągiem
W drodze pociągiem

Ceny biletów i rezerwacja.

Bilety do Caminito należy wcześniej zarezerwować na stronie reservas.caminitodelrey.info. Liczba wejść do wąwozu jest dość ograniczona dlatego, jeżeli chcecie wejść o konkretnej godzinie, nie należy liczyć na łut szczęścia, że kupi się bilety na miejscu, ponieważ w sezonie, graniczy to z cudem. Cena biletu to 10€ za bilet normalny. Rodziny z dziećmi powinny zapoznać się z regulaminem, ponieważ dzieci do pewnego wieku, w ogóle nie wpuszczają, ze względu na konieczność noszenia kasków. Niekiedy też przy silnych wiatrach lub deszczach, szlak zostaje zamknięty a osoby, które zakupiły bilet dostają informację na mejla o zmianie terminu wizyty.

Kolejną bardzo ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę jest fakt, iż od autobusu należy przejść niecałe 3 km do miejsca, w którym dostaje się kaski i skanowane są wasze bilety. My założyliśmy, że szlak rozpoczyna się zaraz po wyjściu z autobusu, a następnie niemalże biegliśmy, by wejść na czas. Na szczęście hiszpańska punktualność sprawiła, że nie dbają za bardzo czy wpuszczą was pół godziny wcześniej, czy później, ale może było to spowodowane tym, że był to niski sezon.

el caminito del rey

Przed wejściem do wąwozu
Przed wejściem do wąwozu
W rzeczywistości wygląda jak z westernu.
W rzeczywistości wygląda jak z westernu.
Szklany taras na szlaku
Szklany taras na szlaku

Na szlaku

Przed wejściem na właściwy płatny szlak dostaje się kaski. Do tego zakazane jest używanie selfie sicków co jest dość uzasadnione przy wystąpieniu dużych wiatrów. Na szczęście na szlaku nie ma zbyt wielu pracowników dlatego zrzucenie telefonu w przepaść jest tylko i wyłącznie waszą odpowiedzialnością.

Uważam, że w kwestii informacji już więcej nie mogę dodać. Doznania wizualne ze szlaku są niesamowite i jedyne w swoim rodzaju dlatego, jeśli moje słowa was nie zachęcają to, chociaż pooglądajcie zdjęcia. Z mojej strony to tyle. Jeżeli ktoś ma równie interesujące miejsca do polecenia to chętnie się o nich dowiem z komentarzy.

Po więcej informacji z Andaluzji zapraszam do wpisów o tym, jak poruszać się po maladze oraz o jej topowych atrakcjach.
Jak zwykle zapraszam do śledzenia mnie na FB i Instagramie.

El Caminito Del Rey
El Caminito Del Rey
El Caminito Del Rey
El Caminito Del Rey

el caminito del reyel caminito del rey

Stara ścieżka
Stara ścieżka

el caminito del reyel caminito del rey