gas safety certificate
KATEGORIE,  NIERUCHOMOŚCI W ANGLII

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O GAS SAFETY CERTIFICATE? OBOWIĄZKI LANDLORDA, KARY, GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Jednym z podstawowych dokumentów, jakie obowiązkowo powinna posiadać nieruchomość jest Gas Safety Certificate pod warunkiem oczywiście że jest w niej gas.

Gas Safety Certificate jest ważny przez okres 12 miesięcy. Ważny certyfikat potwierdza, że instalacja gazowa w nieruchomości jest sprawna i bezpieczna w użytkowaniu dla jego lokatorów. Jeżeli posiadasz nieruchomość na wynajem, niezgodne z prawej jest jej wynajmowanie, jeżeli nie posiadasz ważnego certyfikatu gazu. W UK traktuje się to bardzo poważnie, dlatego dobrze jest wpisać sobie w kalendarz datę corocznej inspekcji jeżeli nie chcesz stawiać czoła niemałym konsekwencjom.

Oficjalny wzgląd w ustawodactwo odnośnie gazu, które określa obowiązki zarówno landlorda jak i lokatora w wynajmowanych nieruchomościach możesz znaleźć pod tym linkiem – The Gas Safety Regulations 1998

Bez względu na to, co jest zawarte w umowie wynajmu obowiązkiem landlorda jest utrzymanie instalacji gazowej w dobrej kondycji oraz przeprowadzanie corocznych inspekcji i potrzebnych napraw. Każdy lokator przy podpisaniu umowy ma obowiązek otrzymać kopie gazu potwierdzającą, że instalacja jest sprawna a certyfikat ważny. Jak powyżej nielegalny jest wynajem bez ważnego dokumentu.

Kto przeprowadza inspekcje gazu?

Certyfikat gazu jest ważny tylko wtedy, jeżeli jest przeprowadzony przez licencjonowanego gazownika. By sprawdzić takiego gazownika, wystarczy poprosić go o okazanie jego licencji lub wpisać jej numer w wyszukiwarkę zarejestrowanych gazowników na stronie: https://www.gassaferegister.co.uk/find-an-engineer/

Możesz tak znaleźć konkretną osobę, lub po lokalizacji znaleźć kogoś, kto wam taki gaz zrobi, jeżeli np. szukasz kontraktora.

Co powinien zawierać Gac Certificate?

Wykwalifikowany gazownik powinien wiedzieć jak wypełnić taki certyfikat, ale z doświadczenia widzę, że w pośpiechu pomijają oni pełne adresy czy wypełnianie swoich danych.

Prawidłowo wypełniony gas powinien zawierać:

  1. Imię, nazwisko, podpis i numer rejestracyjny gazownika
  2. Adres sprawdzanej nieruchomości
  3. Dane landlorda i agencji, jeśli jest
  4. Data inspekcji
  5. Lokalizacje i opisy wszystkich urządzeń na gaz czy przewodów kominowych
  6. Wszelkie zauważone nieścisłości i problemy
  7. Przeprowadzone naprawy w chwili inspekcji
  8. Opis napraw, które dalej muszą być wykonane
  9. Data kolejnej inspekcji

Jeżeli gazownik zauważy, że coś wymaga naprawy, powinien dać odrębny dokument tzw. Warning Notice informujący, że mimo iż inspekcja została przeprowadzona to należy przeprowadzić naprawę. Po przeprowadzeniu naprawy wypisuje on nowy gas certificate, który potwierdza, że wszystkie naprawy zostały przeprowadzone i instalacja gazowa jest sprawna.

Jaka jest odpowiedzialność za nie przeprowadzanie inspekcji?

Nie przeprowadzanie inspekcji jest przestępstwem i może skutkować zarówno karą pieniężną w wysokości do £6000 oraz więzieniem przez okres 6 miesięcy. Dodatkowo, jeżeli coś się stanie, ubezpieczyciel nie wypłaci żadnych pieniędzy przez zaniedbanie ze strony landlorda. Jeżeli lokator zorientuje się, że w czasie mieszkania inspekcja nie została przeprowadzona może on pozwać landlorda do sądu w celu wypłaty zadośćuczynienia na podstawie CIVIL DAMAGE. Oczywiście wszystko nieco bardziej się komplikuje, jeżeli ktoś umrze w wyniku potencjalnej eksplozji. Wtedy koszty, jakie ponosi landlord czy potencjalny czas kary więzienia zwiększa się.

Jakie są obowiązki twojego lokatora odnośnie instalacji gazowej?

Każdy lokator powinien być w pełni świadomy tego, jak wyłączyć gas w nieruchomości oraz urządzenia takie jak bojler, jeżeli zauważy on, że nie funkcjonuje prawidłowo. Jeżeli sprawa jest poważna i gas się ulatnia powinno się otworzyć wszystkie okna, drzwi i natychmiast opuścić dom. W takich wypadkach należy powiadomić landlorda oraz National Gas Emergency (0800 111 999) Lokator nie powinien używać gazu, jeżeli ma świadomość, że instalacja nie została sprawdzona oraz że nie funkcjonuje prawidłowo.

Co zrobić, jeżeli nie możesz wyegzekwować od swojego landlorda naprawy instalacji gazowej?

Jeżeli twój landlord nie wywiązuje się z obowiązków, jeżeli chodzi o naprawy związane gazem można go zgłosić do lokalnego councilu, który może narzucić odgórny nakaz naprawy lub do HSE — Health and Safety Executive, które nadzoruje czy instalacja gazowa w nieruchomości jest zgodna z ustawionym prawem oracz, czy landlordzi wywiązują się ze swoich obowiązków. Może ona zmusić landlorda do przeprowadzenia napraw czy nawet zapewnić ci tymczasowe zakwaterowanie, jeżeli nieruchomość nie jest bezpieczna. 

Na temat gazu i Gas Safety Certificate to już wszystko. Już wkrótce ukaże się e-book o tym z czym się wiąże management nieruchomości zwłaszcza HMO oraz o czym trzeba pamiętać, gdy taką nieruchomość tworzymy.

Na razie zapraszam do zapisania się na listę mailingową gdzie będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu oraz zapraszam do śledzenia mnie na FB.