
JAK WYNAJĄĆ DOM W ANGLII I NIE SKOŃCZYĆ NA PATOLOGICZNEJ ULICY?
Ostatnio odezwała się do mnie pewna osoba, która razem z rodziną wynajęła dom, w jednym z większych angielskich miast. Pisała do mnie o poradę przez wzgląd na to, że pracuje w agencji wynajmu. Dom dopiero co po remoncie. Szukali czegoś na szybko i na szybko znaleźli. Dodam, że kompletnie nie znali oni miasta. Po kilku miesiącach okazało się że na strychu latają szczury wielkości małych kotów, liczniki od prądu i gazu, które są na doładowanie były zadłużone i niespłacone przez landlorda, sąsiadka nałogowo pali marihuanę i urządza sobie sex orgie, a na ulicy i w sąsiedztwie ciągłe pościgi policji. Wisienka na torcie to wysoki jak na tę okolicę czynsz. Poczuli się oszukani. Dostali dom ze szczurami, zadłużeniem, wysokim czynszem i w okolicy która nie była dla nich.
Co z tego, że dom był świeżo po remoncie, skoro życie w nim okazało się trochę piekłem.
Zatem co wy, jako potencjalni lokatorzy możecie zrobić, by nie skończyć w biednej i patologicznej dzielnicy?
Na wstępie warto dodać, że w Anglii istnieje olbrzymi podział na klasy społeczne. Klasa na najniższym szczeblu drabiny to typ ludzi, którym nie chcecie zajść za skórę. Swojego czasu pracowałam w schronisku dla bezdomnych. Opisane przeze mnie historie z tego miejsca cieszyły się dość dużą popularnością. Wciąż możecie je znaleźć w czeluściach mojego bloga o tutaj. Zachęcam do przeczytania, wyszła z tego całkiem ciekawa lektura.
Nawet teraz, gdy myślę o poznanych tam ludziach, wolałabym ich już nigdy nie spotkać, nawet przypadkiem na ulicy. Myślę że każdy z was zna to uczucie, kiedy znalazł się w nieodpowiednim miejscu z nieodpowiednimi ludźmi i od potencjalnej katastrofy dzieli was przysłowiowy włos. Tak też jest z nimi. Na temat tej najniższej klasy społecznej została napisana świetna książka, którą wam polecam: Na dnie: Niepoprawna politycznie charakterystyka współczesnej biedy — Theodore Dalrymple.
W tym kraju na jednej ulicy mieszkają narkomani, byli więźniowie, cygani i ludzie z patologicznych rodzin a bywa że na ulicy obok mamy zadbane domy, ogródki, ładne samochody i ludzi z klasy średniej. Oczywiście bywa i tak, że można spotkać całe dzielnice ludzi żyjących w opłakanych warunkach gdzie na ulicach latają śmieci a Angielki siedzą w szlafrokach, na progach swoich domów paląc papierosa a z domu wysypuje się burdel, gromadka dzieci a do tego awantura nie ma końca. Ciekawe jest to, że ludzie ci sami sobie zgotowali ten los natomiast by jakkolwiek zrozumień ich zachowanie należy najpierw poznać ich punkt widzenia.
Poznanie punktu widzenia poprzez czytanie książek a faktyczne doznawanie tego na własnej skórze to już całkowicie inna kwestia i naprawdę nie życzę wam byście poprzez mieszkanie w takiej okolicy poznawali jej mieszkańców.
Sama zajeżdżając kiedyś do znajomej po odbiór rzeczy, która mieszka na dość nieciekawej ulicy, byłam świadkiem jak mężczyzna z bejsbolem rozwalił sąsiadowi kilka domów dalej okna, po czym wsiadł do samochodu i z piskiem opon odjechał mijając mnie.
Zatem wracając do mojego powyższego pytania, co zrobić, by nie skończyć w takim miejscu? Przede wszystkim należy zrobić research okolicy a bywa że i konkretnej ulicy. Jak to zrobić?
1. Porozmawiajcie z osobą, która pokazuje wam dom.
Zacznijcie od rozmowy z osobą, która pokazuje wam dom. Może to być agent, landlord czy nawet znajomy. Nie zawsze spotkacie się ze szczerością dlatego nie należy na tym kończyć.
Agent może nie mieć pojęcia o okolicy a jak ma i wie, że nie jest nieciekawa to albo powie wam prawdę, by oszczędzić wam problemów, albo okłamie was lub uda, że nic nie wie, by tylko wynająć dom. Tak samo może postąpić właściciel, dla którego nieruchomość jest inwestycją, która ma generować zyski. Pusty dom nie generuje zysków zatem zrobi on wszystko byście taki dom wynajęli.
Znajomy, który nie ma w tym interesu lub taki który sam w danym domu mieszkał powinien powiedzieć wam prawdę. Wiadomo, że im bliższy znajomy, tym bardziej szczera opinia. Nie chce być on przecież obwiniany o to jak zły dom wam wynajął.
2. Przejdźcie się po okolicy.
Przejdźcie się po okolicy i poczujcie ją. Sama bardzo dużo chodzę i uwierzcie mi jak tylko wkraczam na podejrzany teren to od razu zaczynam się stresować. Jeżeli nie muszę to omijam takie miejsca szerokim łukiem gdyż jak to się mówi śmierdzą one na kilometr. Jeżeli takie uczucia się w was nie pojawiają i nie wiecie, na co patrzeć, zwróćcie uwagę na to, czy są śmieci na ulicach, czy ogródki są zadbane, czy samochody całe, czy ludzie, którzy chodzą po okolicy wydają się porządni i przyjaźni, czy raczej wyglądają na podejrzanych typów, obok których boicie się choćby przejść. Kierowanie się instynktem w takich sprawach bardzo pomaga. Jeżeli czujecie, że coś może być nie tak z okolicą, firanka sąsiada za ścianą wygląda jakby nie była prana przez ostatnie 20 lat a ogródek to wysypisko śmieci to nie decydujcie się na wynajem nawet jeżeli dom to bardzo kusząca oferta.
Jeżeli natomiast zawodzą was wasze instynkty zawsze możecie zdać się na liczby i sprawdzić okolicę w internecie korzystając z przeprowadzanych statystyk podczas spisów ludności.
3. Sprawdź statystyki.
Jak sprawdzić społeczność mieszkającą w danej okolicy?
Należy wejść na www.streetcheck.co.uk wpisać post code nieruchomości która was interesuje, a następnie wejść w zakładki takie jak na zdjęciu poniżej.
Dla przykładu podam wam kod pocztowy okolicy w Sheffield w której pracowałam i która nie jest zbyt ciekawa. Na ulicach pełno śmieci, same domy szeregowe, stare opuszczone fabryki do tego ludzie też nie wyglądają za ciekawie. Wpiszcie S4 8BG
Przechodząc do zakładek:
A. Housing — z wykresów dowiecie się jakie rodzaje domów znajdują się w danej okolicy, jak widać dla danej okolicy w większości są to domy szeregowe. Do tego możecie zobaczyć ile jest domów na wynajem czy tych własnościowych. Ostatni wykres przedstawia ilość osób zamieszkałych w jednym gospodarstwie domowym.
B. People — tutaj możemy się dowiedzieć, że 63% ludzi to osoby niewykształcone, te, które pracują fizycznie lub te, które są na benefitach, lub nie pracują w ogóle. Co do wieku są to głównie dzieci i osoby do 59 roku życia. Głównie osoby o statusie w związku wolny, rozwiedziony w separacji lub wdowiec. Stanowią 69% w stosunku do osób w związkach małżeńskich. Oprócz tego macie też informacje o wykształceniu. Niestety, jeżeli ktoś posiada wykształcenie z innego kraju w statystykach jest to opcja other czyli tak naprawdę nie można jasno określić jaki jest to rodzaj wykształcenia.
C. Culture — w tej zakładce dowiadujemy się, że w większości zamieszkują ten obszar ludzie biali, a następnie mniejszość pakistańska. Społeczność ta posiada w większości paszport brytyjski, europejski lub z bliskiego wschodu. Religia to w większości chrześcijaństwo następnie niewiele mniej muzułmanizm oraz brak religii.
D. Employment — z tych wykresów dowiemy się, że połowa społeczności to osoby pracujące a reszta to osoby bezrobotne, niepełnosprawne, studenci, osoby zajmujące się domem. Zdecydowana większość pracuje w fabrykach, miejscach związanych ze zdrowiem oraz w sprzedaży i transporcie.
E. Crime – przechodząc do zakładki crime należy następnie nacisnąć VIEW LATEST CRIME IN S4 8BG.
Po przejściu do zakładki zobaczycie zgłoszone przestępstwa za miesiąc poprzedni.
Dla przykładu w postcodzie, w którym też kiedyś pracowałam i który znajduje się na drugim krańcu Sheffield, czyli mamy doczynienia z tym samym miastem. Okolica z zadbanymi, dużymi domami gdzie widać ludzie raczej żyją w dostatku (S11 9RS), liczba przestępstw w samym październiku 2021 to 6! Z czego 3 to włamania, 2 – przemoc i 1 – przestępstwo związane z samochodem. Zatem jak widzicie 76 to prawie 13 razy więcej!
F. Nearby – przedostatnia zakładka która pokazuje dostęp do całej infrastruktury publicznej. Możecie dowiedzieć się z niej gdzie są najbliższe szpitale, szkoły, komisariaty czy inne tego typu obiekty.
Jak widzicie tych danych jest tam naprawdę wiele. Jeżeli nie ufacie instynktom to zaufajcie liczbom. Co prawda dane te są jeszcze niezaktualizowane z obecnym spisem powszechnych z 2021 a z roku 2011, ale moim zdaniem wciąż są dobrym punktem odniesienia. Nowe dane zgromadzone podczas spisu ludności w roku 2021 będą ogłoszone w marcu 2022 a w całości w marcu 2023.
Jest to moim zdaniem zaraz po opiniach ludzi, którzy mieszkają w danej okolicy najlepszy sposób na sprawdzenie kto żyje w danej dzielnicy.
4. Bezpośrednie sąsiedztwo HMO
Dodatkowo warto sprawdzić, czy waszymi bezpośrednimi sąsiadami nie są np. domy dzielone HMO. Źle zarządzany dom HMO może przynieść jego sąsiadom bardzo wiele problemów takich jak zakłócanie ciszy nocnej, rzucanie śmieci do waszych ogródków, niedbanie o ogrody, niewystawianie śmietników przez lokatorów co prowadzi do nagromadzania się śmieci, tworzenia się nieprzyjemnego zapachu a dodatkowo przyciągania szczurów. Poza tym palenie papierosów czy marihuany, a także zdarzające się bójki i inne dramaty. Wiem z doświadczenia pracy zarządcy takimi domami. Nie wszystkie HMO takie są, ale nie wiadomo też jak traficie.
Na samym początku tego tekstu zostały wymienione jeszcze inne problemy obecnych lokatorów, ale pozwólcie, że o tym opowiem wam innym razem, bo to materiał na kompletnie nowy wpis.
Mam nadzieje, że uznaliście ten wpis za przydatny.
Jeżeli chcecie być na bieżąco z wpisami to zapraszam do zapisania się na newsletter lub do śledzenia mnie na FB i Insta.
A jeżeli szukacie biblioteki do słuchania lub czytania książek to polecam wam Legimi.pl Z moją rekomendacją dostaniecie 30 dni słuchania za darmo zamiast 7 dni. Ja dzięki temu zyskam 2 tygodnie słuchania za free. Więcej o tym TUTAJ.