czynsz w anglii za wynajem
KATEGORIE,  NIERUCHOMOŚCI W ANGLII,  ŻYCIE W ANGLII

KIEDY LANDLORD MOŻE PODNIEŚĆ CZYNSZ ZA WYNAJEM W ANGLII?

Wiele osób nie jest tego świadoma, ale podniesienie czynszu w Anglii musi odbyć się na konkretnych zasadach. Jeśli landlord czy agent z dnia na dzień informuje cię o podwyżce, to znaczy, że ewidentnie chce wykorzystać twoją nieznajomość prawa w tej sprawie lub sam nie wie jak powinno to wyglądać.

W praktyce wystarczy trochę poczytać i wszystko staje się bardzo proste.

1. Sprawdź co masz napisane w umowie.

Niektóre umowy powinny jasno informować o ile procent maksymalnie może być podniesiony czynsz oraz jak często. Jeśli jest to zawarte landlord musi tego przestrzegać.Z reguły mówimy tu o 5% z obecnego czynszu nie więcej niż raz do roku. Gdy płacisz £500 za czynsz miesięcznie, 5% to £25, czyli nowy czynsz to £525.

Jeśli w umowie nie ma informacji ile może wynosić podwyżka, landlord powinien kierować się słowami: ,,the rent increase must be fair and realistic’’ I teraz pytanie ile to znaczy sprawiedliwie i realistycznie?

Dla przykładu, kiedy wynajmujesz 3 pokojowy dom za £350 miesięcznie a obecnie czynsze na portalach za ten sam dom w twojej okolicy to £600 miesięcznie, to znaczy, że landlord ma prawo poprosić cię o podwyżkę nawet o £250. Rzadko natomiast zdarza się, żeby różnica między twoim czynszem a czynszami w okolicy była tak duża. Z reguły będzie to kwestia £50 może £100 funtów w skali miesiąca.

2. Nie musisz zgadzać się na proponowany czynsz.

Jeżeli landlord czy agent przychodzi do ciebie z propozycją podwyżki, nie musisz się na nią zgadzać. Możesz negocjować kwotę lub też postawić dodatkowe warunki. Jeżeli ciężko jest ci wyegzekwować wykonanie napraw w domu możesz użyć tego jako podstawy do negocjacji. Jeśli landlord oczekuje wyższego czynszu ty masz prawo oczekiwać że wszystkie zaległe naprawy zostaną zrobione. Dopóki nie dojdziecie do porozumienia sprawa pozostaje otwarta.

3. Rodzaj umowy i czas jej trwania.

Większość umów o wynajem w Anglii (prawdopodobnie jakieś 80% może więcej) to AST (Assured Shorthold Tenancy Agreement). Umowa ta jasno określa, że landlord ma prawo dokonać eksmisji przy użyciu Section 21. Jeśli nie wyrazisz zgody na podwyżkę czynszu i nie będziesz chciał dojść do żadnego porozumienia, landlord ma prawo cię eksmitować dając ci 8 tygodni wypowiedzenia umowy. Możesz się wyprowadzić polubownie i znaleźć sobie coś innego w tym czasie lub iść z landlordem do sądu. Z punktu widzenia potencjalnych kosztów natury psychicznej lepiej jednak sobie tego oszczędzić.

AST z reguły będzie też podpisana na określony czas tzw. fixed term. By legalnie dokonać eksmisji lokatora, umowa musi być podpisana na minimum 6 miesięcy, dlatego też rzadko landlordzi godzą się na krótszy okres wynajmu, bo gdyby coś poszło nie tak, nie mają podstawy prawnej by cię eksmitować. Fixed term może też wynosić 12 miesięcy.

W czasie trwania fixed term landlord nie ma prawa podnieść ci czynszu bez twojej zgody, ponieważ jesteś w tym czasie chroniony zawartym w umowie okresem, no chyba że istnieje dodatkowa klauzula w umowie informująca, że landlord ma prawo do podniesienia czynszu bez względu na podpisany fixed term.

Gdy twój fixed term się skończy, z reguły umowa przechodzi w tryb contractual periodic co znaczy, że odnawia się o czas, na podstawie którego płacisz za czynsz. Jeśli płacisz miesięcznie odnawia się co miesiąc jeśli na umowie napisane że płacisz tygodniowo, odnawia się co tydzień.
Landlord może zażądać podwyżki dopiero po tym jak twój fixed term się skończy.

Zapisz a się na listę mailingową i dostawaj powiadomienia o nowych wpisach!

4. Ile wypowiedzenia powinieneś otrzymać?

Jeżeli w umowie nie jest napisane, informacje o podwyżce powinieneś otrzymać co najmniej miesiąc wcześniej, jeśli płacisz miesięcznie czy tygodniowo. Na umowie podpisanej na rok gdzie płaci się za rok z góry jest to 6 miesięcy. Dla przykładu, jeśli umowa jest podpisana na 6 miesięcy, landlord ma prawo zażądać podwyżki czynszu od razu po zakończeniu szóstego miesiąca, dając miesiąc wypowiedzenia, wtedy w siódmym miesiącu wpłacasz podniesiony czynsz.Czynsz powinien być utrwalony na nowo podpisanej umowie, która jasno określa nową kwotę czynszu i prawdopodobnie także nowy fixed term.

5. Jak często możesz spodziewać się podwyżek?

Czynsz nie powinien być podnoszony częściej niż raz do roku. W umowie może też być zawarta klauzula informująca o tym, że landlord może dokonywać stałej podwyżki za czynsz po każdym upływie fixed term, czyli np. co 12 miesięcy. Jeśli klauzula jest zawarta, nie ma tu pola do negocjacji, ponieważ jest to warunek w umowie.

6. Jaki dokument powinieneś dostać?

Jeśli umowa nie zawiera klauzuli o regularnych podwyżkach i po upływie fixed term przechodzi w tryb contractual periodic, czyli odnawia się np. co miesiąc wtedy landlord powinien wręczyć ci dokument o nazwie Section 13 Notice. (Dzieje się tak dla wszystkich umów AST, które po zakończeniu fixed term przechodzą w contractual periodic)

Oprócz powyższego dokumentu landlord może też przekazać wam skonstruowaną przez siebie pisemną umowę, która poinformuje was, od kiedy i ile będzie wynosiła nowa kwota czynszu, uwzględniając okres wypowiedzenia. Taka umowa musi być podpisana przez obie strony w dwóch identycznych kopiach oraz musi zawierać datę.

Oczywiście z punktu widzenia landlorda, jeśli ten nie wie jak taką umowę sformułować lepiej użyć gotowego wzoru lub samego noticu. Noticu używa się także, jeśli pojawia się problem z dojściem do porozumienia między lokatorem a landlordem. Jest to bardzo formalna droga.

Section 13 notice nie może być użyte:

– Przez pierwszy rok, gdy landlord nie podpisał z tobą żadnej umowy i jest to umowa słowna
– Gdy jest to inna umowa niż AST contractual periodic
– Gdy w umowie jest wpisana wspomniana wyżej klauzula o podwyżce
– Jeżeli trwa fixed term.

Dokument form 4 – Section 13 notice znajdziecie na stronie GOVU pod tym linkiem 

Na dzisiaj to już koniec, zapraszam do zadawania pytań oraz do zakładki życie w Anglii lub Nieruchomości w Anglii po więcej.

Zapisz a się na listę mailingową i dostawaj powiadomienia o nowych wpisach!