ANGLIA,  PODRÓŻE

KINDER SCOUT – NA SZLAKU, W PARKU NARODOWYM PEAK DISTRICT

O tym jaka naprawdę jest Wielka Brytania, raczej się nie mówi. Wszyscy wiedzą, co to jest Londyn, Manchester czy Liverpool, ale jeśli chodzi o tą bardziej naturalną stronę, to z reguły temat jest pomijany, ponieważ jak to w Anglii, przecież ciągle pada, a do tego nikt tu na wakacje raczej nie przyjeżdża. A szkoda! Bo jest co oglądać, a przy tym nie ma za wielu turystów.

Dzisiaj pokażę wam zdjęcia ze szlaku Kinder Scout w Parku Narodowym Peak District, które mogą zainteresować niejednego entuzjastę pieszych wycieczek 🙂

PEAK DISTRICT NATIONAL PARK

Dla zainteresowanych Peak District to pierwszy, powstały w Wielkiej Brytanii park narodowy. Znajduje się w Anglii, pomiędzy Manchesterem a Sheffield. Gdybym miała porównać go do czegoś, co znam, to zdecydowanie mogę powiedzieć, że przypomina nasze polskie Bieszczady. Krajobraz jest raczej wyżynny i powiedziałabym ,,łysy”. Nie ma tam za dużo drzew, przynajmniej w północnej części parku. Do tego mamy mnóstwo pastwisk, owiec i klimatycznych, tradycyjnych wiosek.

Dla osób, które zastanawiają się jak się tam dostać, odsyłam bezpośrednio do Google maps. Sieć tutejszych pociągów i autobusów jest połączona z Google, dlatego znajdziecie tam wszystkie możliwe połączenia, w każde miejsce parku, o ile wiecie gdzie jechać. Dla tych, którzy planują przyjechać z Polski, Peak District mieści się w bliskim sąsiedztwie lotniska w Manchester i Doncaster Robin Hood.

SZLAK KINDER SCOUT

Kinder Scout to zarówno szlak pieszy, jak i najwyższy szczyt parku położony 636 m n.p.m. Szlak rozpoczyna się, a także kończy w miejscowości Edale i ma 14,5 km długości. Ponownie, ci z was którzy podróżują pociągiem, mogą dojechać do samego Edale, zarówno z Sheffiled, jak i Manchesteru. Szlak z kolei z pewnością nie jest dla wszystkich. Jest dość dużo kamiennych schodów i w zależności od której strony idziemy, 1,5-2 godziny to droga pod górę. Można się naprawdę zmęczyć, dlatego osobom z problemami zdrowotnymi i małym dzieciom nie polecam. Szlak należy do tych trudniejszych, ale widoki wynagradzają wszystko.

Ja na szlaku byłam dwa razy, dlatego pokaże wam zdjęcia z początku maja, jak i połowy sierpnia. Za pierwszym razem szłam od strony wschodniej natomiast ostatnio od strony zachodniej. Po zachodniej stronie macie pasma wrzosów, które kwitną w okresie sierpnia i września co sprawia, że jest jeszcze piękniej. Wejście na szlak jest zaraz za hotelem Edale Gathering. Wschodnia strona jest natomiast bardziej łysa.

Rada ode mnie jest następująca. Polecam włożyć dobre buty, zwłaszcza jak nie jesteście pewni pogody i płaszcz przeciwdeszczowy, ponieważ na całej długości szlaku nie znajdziecie ani schroniska, ani drzew, żeby się schować przed deszczem. W naszym przypadku jak zwykle założyłam, że pogoda będzie cudowna, ale nie była, co spowodowało, że dwa razy zmokliśmy i to dosyć porządnie.

Nie polecam też skracać sobie drogi, bo w naszym przypadku nie dało to zupełnie nic. Wyszliśmy tak samom jak inni, mimo iż wydawało nam się, że jest o połowę szybciej 🙂
Mapę szlaku znajdziecie na stronie: walkingenglishman.com

Życzę udanej pogody!

Jeżeli chcecie dowiedzieć się o innych miejscach zapraszam na przeczytania wpisu Bajkowy Castleton         

kinder scout
Kinder Scout w Maju od strony wschodniej

peak district kinder scout (7)peak districtpeak districtpeak district kinder scout (11)peak district kinder scout (6)kinder scoutpeak district kinder scout (4)peak district kinder scout szlakpeak district in maypeak district

nowe
Wejście od strony wschodniej i piękne wrzosy – zdjęcia z sierpnia

img_4978

Widok u szczytu
Widok u szczytu potoku
Widok na zachodnią stronę szlaku
Widok na zachodnią stronę szlaku
Droga na skróty
Droga na skróty