Hampstead Heath - Kenwood House
ANGLIA,  PODRÓŻE

LONDYN – ZAKOCHAJ SIĘ W HAMPSTEAD

Londyn to nie tylko Big Ben, Buckingham Palace, czerwone autobusy czy oldschoolowe budki telefoniczne. To miasto, które na każdym kroku skrywa inną część kultury i historii. Każdy film, który został tam nakręcony, każda sławna osoba, każde większe wydarzenie historyczne, które miało tam miejsce, odbiło w tym mieście swój ślad. Londyńskie miejsca tak popularne z filmów czy telewizji, utrwalają się w pamięci ludzi na całym świecie. Dzięki nim Londyn można zwiedzać na 1000 różnych sposobów, w zależności o tego, czyimi śladami pójdziecie.

Moją pierwszą wizytę w Londynie opisywałam tutaj. Druga nigdy nie ujrzała światła dziennego, bo była zbyt krótka. Trzecią opisuje dzisiaj. 2 dni, odkrywania wedle własnych widzimisię.

Zacznijmy od tego, że do Londynu pojechaliśmy w tydzień po powrocie z Polski. Zafascynowani wrocławskimi hulajnogami, postanowiliśmy tak samo zwiedzić Londyn. Niestety okazało się, że te w Londynie nie funkcjonują. Może to nawet i lepiej. Miasto jest już wystarczająco zatłoczone. Zamiast hulajnóg można skorzystać z rowerów. Posiadacze aplikacji Lime, bez problemu pojeżdżą po Londynie rowerem. Okazał się on strzałem w dziesiątkę, a tym samym jednym z najciekawszych rodzai transportu, w piękny słoneczny dzień.

londyn
Cudowne zakamarki Londynu ukryte w centrum miasta.

Garden Lodge — Dom Freddiego Mercury

Jako że oboje jesteśmy fanami Queen, pojechaliśmy pod były dom ikony rocka, Freddiego Mercury, by zaspokoić ciekawość i zobaczyć, co zostało ze słynnej ściany, pod którą przez lata ludzie zostawiali kwiaty, prezenty i listy do muzyka.

Dom, ogrodzony wysokim murem, znajduje się na 1 Logan Place i obecnie jest własnością Mary Austin, byłej partnerki Freddiego. Ściana, na której do dzisiaj ludzie zostawiają listy do piosenkarza, została obłożona szkłem, by nie można było jej zniszczyć. Fani dalej przynoszą kwiaty i prezenty, mimo że wszystko jest notorycznie czyszczone. W jednym z artykułów przeczytałam że Mary traktuje to jako wandalizm. Każdy, kto zostanie na tym przyłapany, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Dokoła domu są kamery i porozwieszane znaki o zakazie wspinania.

Mimo że zbyt wiele z tego, co było nie zostało, dom zapisał się w pamięci ludzi. Niektórzy traktują go jako miejsce pielgrzymki i w sumie wcale się nie dziwie. Każdy szanujący się fan Queen, chociaż przez chwile chciałby poczuć obecność Freddiego, który sprawił że świat oszalał na punkcie jego muzyki.

Garden Lodge
Garden Lodge w Kensington

Hampstead

Po kilku godzinach jazdy udaliśmy się do naszego AirBnB w dzielnicy Hampstead, oddalonej o jakieś 20 minut metrem od centrum. Nasz pokój okazał się kompletnie nieprzygotowany, mimo godziny 16:00, a do tego nie zamykał się na klucz. Z opowieści słyszę, że to dość częste w Londynie. Właściciel w ramach przeprosin i zachowania dobrej recenzji na portalu dał nam w gratisie butelkę wina. Wymiana myślę uczciwa. Do końca dnia delektowaliśmy się widokiem na Londyn z tarasu na dachu i upijaliśmy się winem.

hampstead londyn

hampstead londyn
Hampstead – widok na ogród z naszego AirBnB

Pewnie nie macie zielonego pojęcia co to za dzielnica i dlaczego akurat ją wybrałam. Tylko nieliczni wiedzą, z jaką pasją przeglądam mapę miejsca, w które chce się wybrać. Do odwiedzenia Hampstead zainspirował mnie film o tym samym tytule z Diane Keaton w roli głównej. Komedia dość słodziaśna i oklepana, ale z piękną scenerią. Hampstead to bardzo bogata dzielnica, w której można zobaczyć prawdziwe perełki w otoczeniu dużej ilości zieleni. Jeśli obejrzycie film to sami się przekonacie.

Z początku w planie było zobaczenie bardzo starego cmentarza Highgate, ale niestety wpuszczali tylko zorganizowane wycieczki a nam nie specjalnie chciało się czekać godzinę, by wejść do środka. Zamiast tego udaliśmy się do parku Waterloo, a następnie do Hamspeda Heath, który jest jednym z największych parków w Londynie. Obeszliśmy jakąś część, by udać się do The Hill and Pergola Garden, które okazało się najpiękniejszym, najciekawszym i najlepszym miejscem podczas tego weekendu. Pergola garden to zawieszone na tarasach ogrody, które swym pięknem zapierają dech i sprawiają że nie jesteś w stanie nie wyciągnąć aparatu. Idealne miejsce na sesję fotograficzną. Każdy instagramowicz jest w stanie zrobić tam idealne zdjęcie.

Tarasy zostały zbudowane w 1903 roku na życzenie bogatego lorda, który zbił fortunę na mydłach. Mimo że pergola ucierpiała w czasie wojny, a potem podupadała na zdrowiu nie będąc w niczyim posiadaniu, teraz jest w rękach miasta i ma się naprawdę dobrze. Wstęp jest za darmo!

Park Waterloo
Park Waterloo
Wille w Hampstead
Wille w Hampstead
angielska architektura
Skarby Londynu – zdjęcie zrobione w jednej z najbogatszych dzielnic Hampstead.
londyn pergola garden
Pergola Garden – zdecydowanie jedno z moich ulubionych zdjęć
londyn pergola garden
Pergola Garden w pełnym rozkwicie

londyn pergola garden

londyn pergola garden

londyn pergola gardenlondyn pergola garden

Wzgórze Parlamentu

Zmęczeni chodzeniem, ponownie trafiliśmy do parku Hampstead Heath, by wspiąć się na wzgórze parlamentu i stamtąd podziwiać panoramę na cały Londyn. Jak mówią źródła jest to jedyne takie miejsce w Londynie dostępne za darmo i dla każdego. Widok ten jest prawnie chroniony, co znaczy że nic nie można tam zbudować by nie zasłaniać panoramy. Idealne zakończenie dnia.

wzgórze parlamentu londyn
Wzgórze parlamentu -Londyn
Hampstead Heath - Kenwood House
Hampstead Heath – Kenwood House

Weekend w Londynie okazał się bardzo instagramowy, bardzo ciepły i bogaty we wrażenia wizualne. Polecam każdemu, od czasu do czasu pójść inną drogą niż wszyscy.

Weekend te doczekał się relacji wideo, dlatego zainteresowanych zapraszam.

Zapisz a się na listę mailingową i dostawaj powiadomienia o nowych wpisach!