malaga atrakcje
HISZPANIA,  PODRÓŻE

MALAGA – ATRAKCJE WARTE ZOBACZENIA

Malaga, takie niepozorne miasto, o którym z reguły za wiele się nie mówi, a mimo to ma całkiem sporo do zaoferowania, nawet w takich miesiącach jak styczeń gdzie pogoda za bardzo nie rozpieszcza. Malaga to miasto bogate kulturowo, dlatego pomimo deszczowej pogody można zorganizować sobie czas. Oczywiście mowa tu o tej reprezentacyjnej dzielnicy, czyli starym mieście i okolicach portu. Jeśli wybierzecie się nieco na obrzeża, już nie jest tak ładnie i ciekawie, ale to dość naturalne. Dzisiaj opowiem wam o miejscach, które ja odwiedziłam i uważam za konieczne, no może za wyjątkiem muzeów. 

1. Muzea za darmo.

By zaoszczędzić trochę pieniędzy, warto sprawdzić darmowe wejścia do poszczególnych miejsc. Można zaoszczędzić nawet do 10€ na bilecie. A uwierzcie mi, niekiedy nie warto wydać aż tyle. Pierwszym muzeum, które ja uznałam za konieczne, jest:

Centre Pompidou Málaga

Jest to hiszpański oddział Centrum Pompidou w Paryżu, który wypożyczył Maladze prace takich artystów jak Pablo Picasso czy Frida Kahlo. Darmowy wstęp jest w niedziele po godzinie 16. Pasjonaci sztuki z pewnością będą zadowoleni, mnie niestety nie powaliło, ale przynajmniej ogrzało i uchroniło przed deszczem 🙂 Całe muzeum znajduje się pod ziemią i zostało otwarte w 2015 r. Więcej info na stronie muzeum.

Centrum Pompidou Malaga
Centrum Pompidou Malaga

Centrum Pompidou Malaga

Muzeum Pablo Picasso

Dla tych z was którzy nie wiedzą, Malaga słynie przede wszystkim z miejsca urodzenia malarza Pablo Picasso. W tamtejszym muzeum możecie zobaczyć całkiem pokaźną kolekcję jego dzieł, od wczesnych prac, gdy jeszcze zajmował się malarstwem klasycznym po jego kubistyczne dzieła. W niedziele, dwie ostatnie godziny otwarcia muzeum są za darmo. Ja swoje zwiedzanie wspominam całkiem dobrze, ponieważ byliśmy tam w 6-osobowej grupie z osobami z hostelu a przy tym jedna z nich, była pasjonatką Picassa, dlatego też pełniła funkcję naszego przewodnika. Zwiedzanie z przewodnikiem zawsze ma większy sens, niż jak się to robi samemu. Z muzeum można przejść kawałek dalej do domu urodzenia Picassa na Plaza de la Merced, gdzie wstęp także jest darmowy w niedziele.
Strona muzeum tutaj.

Muzeum Pablo Picasso malaga
Muzeum Pablo Picasso

2. Alcazaba

Nic innego jak mauretańska twierdza wzniesiona w latach 756-780 n.e. Przez wiele lat pełniła funkcję siedziby mauretańskich władców, a następnie katolickich. Rozpościera się z niej widok na całą Malagę. Z początku myślałam, że już lepszego widoku miasto nie może zaoferować. Myliłam się, położone w sąsiedztwie Castillo de Giblarfaro –  oferuje zdecydowanie lepszy widok. Wstęp do Alcazaby jest darmowy w niedziele po godzinie 14.

Alcazaba
Alcazaba

Wyżej widok z Alcazaby.

3. Castillo de Giblarfaro

Zamek wzniesiony w pierwszej połowie XIV w. Pełnił funkcję rezydencji, a także twierdzy obronnej. Podobno przy dobrej widoczności można zobaczyć Gibraltar i góry Atlas. Dla mnie osobiście to stamtąd rozpościera się najlepszy widok na całą Malagę. Oczywiście, zanim wejdzie się do zamku, gdzie za wstęp trzeba niestety zapłacić, nieco niżej ulokowany jest punkt widokowy zupełnie za darmo. Oczywiście za 2,5 € możecie mieć nieco lepszy widok z zamku. Ja niestety nie znając się zupełnie na hiszpańskiej historii, weszłam tam tylko i wyłącznie z powodu widoków. Wstęp jest darmowy w niedziele po godzinie 14.

Widok z punktu widokowego u podnóża Castillo de Giblarfaro

 

castillo de giblarfaro

Widok z punktu widokowego w Maladze
Widok z punktu widokowego w Maladze

4. Muelle Uno i spacer po starym mieście.

Kolejnym punktem obowiązkowym na mapie Malagi, jest oczywiście port wraz z deptakiem Muelle Uno, które zaprowadzi was pod Centrum Pompidou, do Latarni czy na plaże, która mieści się z tyłu. Widoki oczywiście najlepsze są przy zachodzie słońca. Możecie tam zjeść i oddać się chwili podziwiając częściowy zachód słońca. Częściowy, ponieważ słońce zachodzi za górami i w samej Maladze zachodu nie widać. Oprócz portu nieuniknionym jest nie zobaczenie starego miasta. Mieszczą się tam wszystkie możliwe sklepy oraz restaurację. W okresie świąt i karnawału możecie podziwiać świąteczne dekorację i dać się ponieść fali świątecznych zakupów.

Muelle Uno Malaga
Muelle Uno
Główna ulica w Maladze
Główna ulica w Maladze
Zachód słońca w porcie
Zachód słońca w porcie
Papugi żyjące jak gołębie
Papugi żyjące jak gołębie
Widok na miasto z portu
Widok na miasto z portu

5. Mercado Central Atarazanas

Ostatnim już miejscem w Maladze, którego nie można ominąć, zwłaszcza jeżeli jest się pasjonatem jedzenia, jest lokalny targ Mercado Central Atarazanas. Możecie tam kupić pyszne oliwki, sery, warzywa, owoce, ryby i owoce morza, a także zjeść lokalne przysmaki w tamtejszych knajpkach. Zdecydowanie najlepsze miejsce w Maladze, by spróbować tylu lokalnych specjałów. Nie mam niestety zdjęć i nie wiem dlaczego.

Na dzisiaj to tyle. Więcej w Maladze nie widziałam, dlatego więcej wam nie polecę. 🙂

Sprawdzicie innych, którzy napisali o Maladze: www.masaperlowa.pl czy polaczkropki.pl

Jeśli chcecie dowiedzieć się o tym jak poruszać się po Maladze, więcej tutaj.

Zapraszam do udostępniania oraz do śledzenia mnie na Instagramie i FB.