nakaga
HISZPANIA,  PODRÓŻE

MALAGA – JAK PORUSZAĆ SIĘ PO MIEŚCIE?

Malaga — drugie po Sewilli, największe miasto Andaluzji. Mimo swoich ponad 500 tyś. mieszkańców, jest bardzo proste w poruszaniu, zwłaszcza jeżeli chodzi o zwiedzanie. Wszystkie atrakcje ulokowane są w okolicach portu i starego miasta. Dzisiaj słowami wstępu, krótki przewodnik o tym, jak poruszać się po Maladze.

1. Transport z lotniska w Maladze, do miasta.

Najszybszy i najtańszy będzie pociąg, który miejscami pełni też rolę metra. Bilet z lotniska do centrum to koszt 1 30€ – 1 40€. Czas przejazdu to 10-15 minut. Google maps jest połączony z tamtejszymi rozkładami dlatego można go śmiało używać.

2. Dworzec kolejowy

Drugi, bardzo ważny obiekt w Maladze to dworzec Maria – Zambrano. Jedyny taki dworzec kolejowy, który zabierze was do takich miejsc jak Caminito del Ray (bilet 10€ w dwie strony) czy Ronda (bilet 20€ w dwie strony). Nazwa przewoźnika to Renfe. Przy tym dworcu należy zwrócić wagę na kontrolę. Zanim wejdziemy na perony, będziemy musieli przejść przez bramki a nasze rzeczy zostaną przefiltrowane jak na lotnisku. Z tego też powodu pamiętajcie, żeby na dworcu być nieco wcześniej.

malaga

3. Autobusy

Nie było mi dane jeździć autobusami, ponieważ wszędzie można dojść pieszo, zwłaszcza jeżeli mieszka się w centrum. Jeżeli komuś jest to potrzebne, to na tej stronie wszystko jest dokładnie opisane. Z lokalnych przewoźników dalekobieżnych warto sprawdzić Alse lub Avanze. Alsą pojedziecie np. do Kordoby a Avanzą na Gibraltar. Przy wcześniejszej rezerwacji biletów można wyrwać tanie okazje np. 5€ za bilet z Malagi do Sewilli, zamiast 20.

4. BlaBlaCar

Autobusy dalekobieżne i tak bije na głowę BlaBlaCar. W Hiszpanii jest to niesamowicie popularna forma podróżowania. Sama podróżowałam tak dwa razy. Cena przejazdu między Malagą a Sewillą to średnio 10€ za osobę. Należy tylko zwrócić uwagę, że niekiedy aplikacja mobilna nie wyszukuje połączeń, dlatego najlepiej sprawdzać przez wyszukiwarkę i to na hiszpańskiej stronie BlaBlaCar.

5. Malaga na rowerze.

W Maladze funkcjonuje rower miejski ze stacjami rowerowymi. By korzystać z takiego roweru należy się zarejestrować na stronie: malagabici, wpłacić 5€ za ubezpieczenie i 10€ jako kredyt, z którego możecie korzystać. Każde 30 minut jest za darmo, dlatego równie dobrze, co 30 minut możecie zmieniać rower. 

Jeśli nie podoba wam się opcja z rejestracją, możecie spróbować wypożyczyć rower z lokalnych wypożyczalni.

Po więcej informacji zapraszam do zakładki podróże –> Hiszpania a także do śledzenia mnie na Instagramie i FB.

malaga