Manchester
ANGLIA,  PODRÓŻE

MANCHESTER – CZY WARTO ODWIEDZIĆ?

Trzy dni temu, po ponad roku pobytu w Anglii, postanowiłam razem ze znajomymi, odwiedzić Manchester. Pomimo kompletnego braku planu, spodziewałam się, że zapewne jak zawsze pozytywnie się zaskoczę i znajdę coś, co sprawi, że dzień tam spędzony będzie udany. Niestety okazało się inaczej.

Manchester to miasto inne niż wszystkie. Nie znajdziecie tak stricte zabytkowej starówki z charakterystycznym zamkiem, wieży widokowej czy deptaku z restauracjami. Zamiast tego świąteczny jarmark z różnymi kuchniami Europy, mnóstwo nowoczesnej architektury w centrum miasta, rzekę przypominającą kanał, pseudo chińską dzielnicę i wszędzie toczące się roboty. Starałam się nie mieć oczekiwań co do tego miasta, ale rzeka Irwell sprawiła, że jeszcze bardziej doceniłam Wisłę w Warszawie, Pałac Kultury i Stare Miasto. Manchaster na tle innych angielskich miast, choćby Leeds czy Sheffield wydał się nowoczesny, ale dość mdły i bez wyrazu. Chińska dzielnica składała się z kilku pustych ulic i charakterystycznej bramy a świąteczny jarmark okazją do zarobienia na turystach. Nawet jak na Anglię ceny były zdecydowanie zawyżone.

Nasza przygoda z Manchesterem polegała na dość ciepłym jak na Listopad spacerze po całym centrum miasta. Oprócz wspomnianych wyżej miejsc, udało nam się zobaczyć jedno, moim zdaniem najbardziej ciekawe — Bibliotekę Johna Rylandsa, która wprawiła nas w atmosferę rodem z Harry’ego Pottera. Stare księgi, wysokie komnaty a do tego długie korytarze, niekiedy o przenikliwej ciszy. Warto dodać, że wstęp był darmowy, a co pół godziny można było załapać się na wycieczkę z darmowym przewodnikiem.

Nie chcę tu mówić o tym, że Manchester jako miasto nie ma nic ciekawego do zaoferowania, bo zapewne ma, tyle że jeszcze o tym nie wiem. Jedno natomiast wiem na pewno — miłośnicy zawierających dech w piersiach widoków, ci z was którzy stronią od gwaru i centrów handlowych, zapewne nie będą zadowoleni. Miasto jest wizualnie całkiem przyjemne, ale jak to mówią – nie ma na czym zawiesić oka.

Z praktycznych informacji, Jeżeli ktoś zamierza wybrać się do Manchesteru, polecam wstąpić do Visitor Information Centre na One Piccadilly Gardens, Manchester M1 1RG, gdzie dostaniecie papierową mapę ze wszystkimi restauracjami i ciekawymi obiektami. 

Wniosek z tej wycieczki jest następujący: duże i znane miasto, niekoniecznie musi wiązać się z ciekawymi atrakcjami.

Jeśli kogoś Manchester urzekł, chętnie posłucham waszych opinii w komentarza, bo być może to miasto jest w stanie wywrzeć na mnie lepsze wrażenie, niż do tej pory.

Zapraszam do śledzenia mojego Instagrama i fanpagea by być na bieżąco.

Swiateczny jarmark
Swiateczny jarmark

img_3696

House of Fraser
House of Fraser

2016-11-11_20-30-37

John Rylands Library
John Rylands Library