ANGLIA,  ŻYCIE W ANGLII

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE LEEDS – TRAVEL WEST YORKSHIRE

W Anglii mieszkam pomiędzy dwoma dużymi miastami. Od trzech lat odwiedzam jedno, jak i drugie. Do tej pory nie mogę się zdecydować które wolę bardziej. Jedno z nich to industrialne Sheffield, o którym kiedyś trochę pisałam tutaj, a drugie bardziej przypominające nowoczesną metropolię, Leeds.

Od samego początku nie chciałam pokazywać wam Leeds z perspektywy jednego dnia pobytu w mieście, bo uważam, że nie można poznać miasta w jeden dzień. W Leeds nigdy nie mieszkałam, ale wiele razy byłam i jakiś pogląd już zdążyłam sobie wypracować.

Ci, co mnie znają to wiedzą, że miasta mnie raczej aż tak bardzo nie interesują. Do tego te angielskie są dość szare, ponure i czasami trudno się czymś zachwycić, zwłaszcza kiedy jest zimno, wietrznie i deszczowo.

Leeds właśnie tak mi się głównie kojarzy. Pogoda wydaje się tam zawsze być gorsza niż w innych częściach Anglii. 

Samo miasto nieodłącznie kojarzy mi się też z czerwoną cegłą, kanałami, nowoczesnymi centrami handlowymi i lekcjami tańca, na które do Leeds jeździłam.

Street Art – Leeds

Leeds to prawdopodobnie jedno z najlepszych miejsc w Yorkshire na fancy zakupy, jeśli ktoś zakupy lubi 😀

Mimo że mieszka tam więcej niż pół miliona ludzi, to po 17:00 i w niedziele raczej świeci pustkami.

Jeśli ktoś wpadnie na pomysł, by zrobić sobie tutaj city break, to niech nastawi się maksymalnie na dwa, trzy dni, bo w dłuższej perspektywie będzie się nudził.

ZAKUPY

Największą atrakcją moim zdaniem, stanowią w Leeds centra handlowe. I tak mamy największe i najbardziej znane Trinity Leeds, którego szczerze nie lubię, bo zawsze jest tam zimno. Centra handlowe w Anglii są z reguły połowicznie zamknięte. Przykrywa je szklany dach. Ścian z reguły nie ma. Fakt że nie można liczyć na ciepło, jeszcze bardziej kojarzy Leeds z zimnem.

Leeds Trinity

Oprócz Trinity, mamy też bardzo znane centrum Victoria Leeds, gdzie trzeba mieć już zdecydowanie więcej pieniędzy, a także najnowsze i chyba najbardziej ekskluzywne centrum Victoria Gate, gdzie sam sufit odbija się w podłodze. Budynek moim zdaniem jest architektoniczną perełką, a na myśl od razu przychodzą Emiraty Arabskie.

Leeds Victoria
Victoria Leeds
Victoria Gate
Victoria Gate
Victoria Gate
Victoria Gate – Leeds
Victoria Gate
Victoria Gate
Victoria Gate
Victoria Gate
Victoria Gate
Victoria Gate

Oprócz powyższych, mamy też hipsterskie Leeds Corn Exchange, które z zewnątrz wygląda jak teatr, a w środku to wielka hala, w której znajdziecie kameralne sklepy z rękodziełami czy unikalnymi rzeczami jak np. sklep ze starymi aparatami, roślinami, winylami czy craftowym piwem. Miejsce, które zdecydowanie mi pasuje, a odkryłam je dopiero w zeszły weekend.

Leeds Corn Exchange
Leeds Corn Exchange
Leeds Corn Exchange
Leeds Corn Exchange

Na sam koniec zostawiłam Leeds Kirgate Market. Jak przystało na angielskie miasto, zawsze znajdzie się market z warzywami, owocami, rybami czy ubraniami. Jeden wielki, angielski bazar pod jednym dachem.

Jako ciekawostkę tylko dodam że w Anglii panuje szał na nazywanie miejsc imieniem królowej Victorii panującej w latach 1837 – 1901, która odegrała znaczącą rolę w dziejach tego kraju. Gdzie się w Anglii nie ruszysz, tam widzisz coś, co zostało nazwane jej imieniem.

AIRE

Kiedy z ochotą lub nie, przebrniemy przez centra handlowe, konieczną do zrobienia rzeczą jest spacer nad rzeką Aire. Zdążyłam już zauważyć, że rzeki w Anglii, a zwłaszcza rzeki w miastach są inne niż te w Polsce. Tutaj rzeka bardziej przypomina kanał, w której woda płynie tak leniwie, że ledwo widać jakiś ruch. Spacer nad taką rzeką to zupełnie inne wizualnie doświadczenie, które przy dobrej pogodzie może być bardzo udane.

Rzeka Aire - Leeds
Rzeka Aire – Leeds
Leeds
Leeds Doki
Leeds Doki
Leeds Doki
Leeds Doki
leeds aire river
Leeds
Leeds Doki
Leeds Doki

Na spacer można wybrać się w dwie strony, zaczynając przy głównym dworcu kolejowym Leeds Station. Idąc w kierunku Royal Armouies Museum przebrniecie przez całe centrum, oglądając przy tym okoliczne budynki, mosty, a na finale doki z zacumowanymi łodziami. Na spacer można spokojnie przeznaczyć półtorej godziny. Dla tych, co lubią wchodzić w zakamarki pewnie ze dwie. Na końcu możecie wejść do słynnego Leeds Armouies Museum, całkowicie za darmo. Na zwiedzanie zarezerwowałabym jednak dobre cztery godziny, bo jest gdzie chodzić. Idealne miejsce na kiepską pogodę.

Widok na Leeds z Muzeum Armii
Royal Armouries Museum
Royal Armouries Museum
Muzeum Armii w Leeds

KIRKSTALL ABBEY

Jeśli wybierzecie się na spacer w drugą stronę rzeki, szybko odejdziecie od centrum, by po około godzinie dojść do miejsca zwanego Kirkstall Abbey. To chyba najbardziej kolorowe miejsce, które udało mi się zobaczyć w Anglii, tylko ze względu na złotą jesień późnym październikiem. Kirkstall Abbey to ruiny opactwa Kirkstall, które po dziś dzień robią wrażenie.

jesień w anglii

Jesień w Kirkstall Abbey
Jesień w Kirkstall Abbey
Kirkstall Abbey
Kirkstall Abbey

Będąc w Leeds warto też wybrać się do oddalonego pół godziny autobusem Harwood Hosue, o którym już kiedyś pisałam tutaj. Pałac w Harwood znajduje się na liście 10 najważniejszych zabytkowych domów w Anglii. Na terenie znajdują się piękne ogrody oraz mini zoo. W miejscu tym kręcili popularny tutaj film, będący kontynuacją serialu Downton Abbey.

Harewood House latem

To by było na tyle, jeśli chodzi o Leeds. Miasto ma swój specyficzny klimat. Mimo gorących dni, które są tu rzadkością, głównie kojarzy się z zimnem, wiatrem i deszczem. Do tego można dorzucić czerwoną cegłę, łodzie, luksusowe centra handlowe i bezdomnych. Takie właśnie jest moim zdaniem Leeds. Z przyjemnością poznam opinie oraz propozycje miejsc które pominęłam.

Zapisz a się na listę mailingową i dostawaj powiadomienia o nowych wpisach!

Przydatne linki:

https://www.visitleeds.co.uk/ —> strona, na której dowiesz się więcej o atrakcjach i lokalnych wydarzeniach
https://leeds-list.com/—> 50 atrakcji za darmo.

https://royalarmouries.org/—> oficjalna strona muzeum armii

https://harewood.org/ —> oficjalna strona Harewood House