KSIĄŻKI I FILMY

OD ZWIERZĄT DO BOGÓW: KRÓTKA HISTORIA LUDZKOŚCI

Ilekroć mam wrażenie że mój światopogląd został ukształtowany i nie będzie ulegał zmianie, trafiam na coś, co go zmienia lub pozwala spojrzeń na daną sytuacje z jeszcze innej, niż dotychczas  perspektywy.

,,Od zwierząt do bogów: Krótka historia ludzkości” autorstwa Yuval Noah Harari, znalazła się w moim posiadaniu, po tym jak zaczęłam szukać książki, która naprawdę da mi do myślenia, pochłonie mnie bez reszty i zaskoczy nowym, o co w dzisiejszych czasach dość trudno. Harari co prawda nie odkrył niczego nowego ale pozwolił mi, oraz jak przypuszczam całej reszcie jego czytelników, spojrzeć na historię ludzkości z nieco innej perspektywy. Książka posiadająca 500 stron, jest dość krótkim streszczeniem, tysięcy lat ewolucji homo sapiens.

Po jej przeczytaniu, odnoszę wrażenie że setki godzin spędzonych na lekcjach historii w szkole, nigdy nie były na tyle wartościowe co przeczytanie dzieła Harari. Zajęło mi one kilkanaście godzin z życia a nauczyło więcej niż lata spędzone w szkole.

Bo pomyśl sam/a. Czego nauczyłeś/aś się na lekcjach historii?

Tego że pismo zostało wynalezione 3000 lat  p.n.e, Egipcjanie czcili koty a chrzest Polski był w 966 r. Nie sposób wspomnieć o  niezliczonej ilości dat, których trzeba było uczyć się na pamięć a których nikt z nas już nie pamięta.

Zapewne każdemu z was, znane jest powiedzenie iż „Historia lubi się powtarzać”. Może nie bez powodu jest one prawdziwe? Gdyby historia była opowiadana nam w sposób przejrzysty i klarowny , a przy tym pozwalałby nam wyciągnąć konstruktywne wnioski, z dotychczasowych poczynań naszych przodków, być może nie popełnialibyśmy wciąż tych samym błędów.

Nikogo nie interesują suche fakty. Niektórzy nawet wychodzą z założenia że jeżeli historia jest przeszłością to nie ma potrzeby się o niej uczyć.

Jeżeli ktoś, odważy się przeczytać „Od zwierząt do bogów” to prawdopodobnie będzie to najbardziej wartościowa lekcja w której mógł uczestniczyć.

Harari pokazuje, że wszystko, a w szczególności to co jest dziełem człowieka, dzieje się z jakiegoś powodu i zawsze pociąga za sobą odpowiednie konsekwencje.

Po przeczytaniu utworu min. dowiesz się:

Dlaczego człowiek porzucił zbieracko-łowiecki tryb życia i zaczął uprawiać ziemie?

Co sprawiło ze religie zdominowały świat?

Dlaczego uprawa ziemi, sprawiła że w rezultacie zaczęliśmy jeszcze więcej pracować?

Dlaczego przez tysiąclecia dopuszczaliśmy się eksterminacji naszych pobratymców? – Jeżeli myślisz że Holocaust był największą zbrodnią ludzkości, to niestety muszę cię rozczarować.

A także:

Dowiesz się czemu pieniądz ma tak dużą wartość, mimo tego iż to tylko kawałek papieru, bądź metalu a ostatnimi czasy nawet elektroniczna suma.

Harari nie tylko odpowie ci na te, jak i inne pytania, ale też naprostuje ci pewne historyczne fakty. Jak np. ten, iż chrześcijanie nie byli od samego początku prześladowani przez Rzymian,  w czasach starożytnych. Rzymianie wyznając wtedy politeizm , swobodę wyznania uważali za coś oczywistego. Wiara w jednego boga w przypadku chrześcijan, sprawiła że to oni rozpoczęli bunt przeciw politeistycznym religiom a co za tym idzie przeciw Rzymowi.

Gdyby nie ta książka, prawdopodobnie minęło by trochę czasu, zanim uświadomiłabym sobie że istnieję tzw. porządek wyobrażony. Wszystko co zostało stworzone przez człowieka , najpierw musiało się pojawić w jego umyśle. Wszystko co nas dzisiaj otacza, cała stworzona przez nas cywilizacja a także kultura, czy sposób w jaki myślimy na dany temat, został ukształtowany na drodze ewolucji. To istnieje, ponieważ nadajemy temu sens i chcemy żeby funkcjonowało.

Jeżeli tylko będziesz chciał, historia odpowie ci na większość nurtujących cię pytań.  Pokaże Ci jakimi ideologiami kierowali się ludzie na przestrzeni dziejów i być może pozwoli zrozumieć ci zagadnienia, które w dzisiejszych czasach nie są do zaakceptowania, jak np. niewolnictwo w XVIII w. Dla żyjących wtedy ludzi, był to naturalny porządek rzeczy, który był czyimś wytworem wyobraźni.

Patrząc na historię ludzkości, czasami odnoszę wrażenie że nic się nie zmieniło. Ludzie od zarania dziejów  robią coś kosztem czegoś.  Piramidy nie powstałyby, gdyby nie setki tysięcy niewolników a bogactwa i osiągi starożytnych imperiów, nigdy nie doszły by do skutku gdyby nie tysiące zwykłych obywateli, wykorzystywanych przez władze imperium. Do dzisiaj za dużo się nie zmieniło, oprócz tego ze postęp technologiczny poszedł do przodu. Do dziś mamy do czynienia z fanatyzmem religijnym, walką o terytoria, o niezależność, o prawa, o to kto ma racje, a przede wszystkim, o to kto ma większe wpływy w świecie.

Chciałbym powiedzieć ci więcej, ponieważ to co tu napisałam, to tylko zalążek tego, co znajdziesz w książce Yuval Noah Harari. Dla tych którzy lubią rozmyślać nad losami ludzkości, jest to pozycja obowiązkowa. Czytanie to czysta przyjemność.

Jeśli natomiast nie zdecydujesz się na tą pozycję, ważne żebyś rozwijał się mimo wszystko jako człowiek. Doskonaląc siebie, potrafimy rozumieć i nabierać dystansu do rzeczy, z którymi wcześniej się nie zgadzaliśmy. Bliżej nam wtedy do ludzi, niż zwierząt.

Poniżej znajduje się film, (tylko w języku angielskim) przedstawiający wystąpienie Yuval Noah Harari na TEDx w Londynie. Jak nie ja, to może on sam cię przekona do przeczytania jego książki.

Jeżeli podobał ci się ten wpis, sprawisz mi ogromną radość dzieląc się nim z innymi.

Wszelkimi wrażeniami, koniecznie podziel się w komentarzu. 🙂