Peak District Bamford Edge
ANGLIA,  PODRÓŻE

DISCOVER THE PEAK DISTRICT

O czym myślisz kiedy słyszysz słowo – Wielka Brytania? 

O Londynie? O starym Big Benie? Buckingham Palace? Brytyjskiej fladze? Królowej Elżbiecie wraz z całą resztą rodziny królewskiej?  Czerwonych budkach telefonicznych?  A może o  policjantach jeżdżących konno?

Symboli jest zdecydowanie więcej, ale nie będę dalej wymieniać. Chodzi o to, że tak bardzo przywykliśmy do stereotypowych symboli dotyczących różnych krajów, że trudno jest nam sobie wyobrazić iż w danym kraju jest o wiele więcej interesujących miejsc i rzeczy. To trochę tak jak wszyscy obcokrajowcy kojarzą Polskę, z pierogami, Krakowem, Wałęsą i papieżem Janem Pawłem II.  A wszyscy dobrze wiemy że Polska ma o wiele więcej do zaoferowania.

Nie wiem jak  was, ale  mnie to zaczęło nudzić. Bo jak można podsumować bogaty kulturowo kraj, wymieniając kilka znanych symboli?

Dlatego od dzisiaj będę pokazywać wam Anglię – o której z pewnością tak mało wiecie, a z czasem może również Walię i Szkocję od nieco innej strony. Od tej bardziej dziewiczej i naturalnej. Zatem zaczynamy.

PEAK DISTRICT NATIONAL PARK

Dla głodnych wiedzy, Peak District to pierwszy, powstały w Wielkiej Brytanii park narodowy. Znajduje się w Anglii, pomiędzy takimi miastami jak Manchester i Sheffield. Gdybym miała porównać go do czegoś co znam, to zdecydowanie mogę powiedzieć że przypomina nasze Bieszczady. Krajobraz jest raczej wyżynny, i powiedziałabym ,,łysy” nie ma tam za dużo drzew, przynajmniej w północnej części parku. Do tego mnóstwo pastwisk, owiec i klimatycznych, tradycyjnych wiosek.

Dla osób które zastanawiają się jak się tam dostać, odsyłam bezpośrednio do Google maps. Sieć tutejszych pociągów i autobusów jest połączona z Google, dlatego znajdziecie tam wszystkie możliwe połączenia, w każde miejsce parku, o ile wiecie gdzie jechać. Dla tych którzy planują przyjechać z Polski, Peak District mieści się w bliskim sąsiedztwie lotniska w Manchaster i Doncaster Robin Hood.

Co zobaczyć w parku?

Bamford Edge w bliskiej okolicy rezerwatu Ladybower.

Doskonałe miejsce na jednodniowy wypad za miasto. Szlak nie jest długi i nadaję się dla rodzin z dziećmi. Tylko raczej bez wózków. 

Peak District Bamford Edge
Bamford Edge. Zdjęcia zrobione pod koniec marca.

Dla podróżujących pociągiem, wycieczkę warto zacząć w miejscowości Bamford. Stamtąd do jeziora Ladybower jest jakieś 3 km. Tam też można szukać szlaku prowadzącego na szczyt Bamford Edge, z którego rozciąga się piękny widok na jezioro. Niestety z chłopakiem szliśmy trochę na dziko, bo nie mogliśmy znaleźć wejścia. Tak samo zresztą zeszliśmy, tylko inną stroną. Najlepiej pytać miejscowych w Bamford bo w tym wypadku nie poprowadzi was ani mapa papierowa, ani ta w internecie, ponieważ szlak ten, nie jest tam zaznaczony.

Peak District Bamford Edge (1)
W drodze na szczyt….
Peak district lady bower
Widok z Bamford Edge na Rezerwat Ladybower
Lady Bower
Ladybower

peak district

bamford edge

Peak district bamford edge

Entuzjaści wspinaczki, mogą wspinać się na szczyt góry, który jak na moje oko, raczej nie należy do trudnych, skoro wspinają się tam dzieci 🙂

Szlak Kinder Scout

Kinder Scout to zarówno szlak pieszy jak i najwyższy szczyt parku – 636 m n.p.m

Szlak rozpoczyna się jak i kończy w miejscowości Edale i ma 14,5 km długości. Ponownie, ci z was którzy podróżują pociągiem, mogą dojechać do samego Edale. Szlak z kolei z pewnością nie jest dla wszystkich. Są schody, i często idzie się pod górę. Można się naprawdę zmęczyć, dlatego osobom z problemami zdrowotnymi i małym dzieciom nie polecam. Szlak należy do tych trudniejszych. Widoki natomiast są – ,,zapierające dech w piersiach” 🙂 Przejście szlaku bez przystanków zajęło mi jakieś 3,5 h.

A oto zdjęcia ze szlaku, zrobione w maju.

Kinder Scout Trail
Kinder Scout Trail

peak district

peak district in may

peak district kinder scout szlak

peak district kinder scout (4)

kinder scout

peak district kinder scout (6)

peak district kinder scout (7)

peak district kinder scout (8)

peak district

peak district

peak district kinder scout (11)

Zdjęcia niestety nie oddają ogromu przestrzeni jaką się tam czuje a także nie pokazują wysokości wyżyn.

Polecam zobaczyć na własne oczy bo można się pozytywnie zaskoczyć. 🙂

Dla wszystkich którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat parku i jego atrakcji, zachęcam do odwiedzenia strony www.peakdistrict.gov.uk lub przeczytania moich podobnych wpisów z tego miejsca: BAJKOWY CASTLETON czy SIERPNIOWE PODEJŚCIE DO SZLAKU KINDER SCOUT.

Możecie też znaleźć swoje miejsca przeglądając mapę i sprawdzając szlaki piesze czy rowerowe. 

Park jest tak duży, że nie sposób zobaczyć go za jednym razem. 🙂