PODRÓŻE,  ŻYCIE W ANGLII

POCIĄGIEM TANIEJ PO ANGLII – JAK?

Pamiętam, kiedy przyjechałam pierwszy raz do Anglii, nie mogłam za bardzo pojąć, jak wygląda cała ta sprawa z biletami na pociąg. Co prawda pociąg nie stanowi mojego głównego środka transportu, ale gdyby nie on, moje wszystkie dalsze wycieczki nie byłby w ogóle możliwe. Trzeba przyznać, że bardzo ułatwia życie, jest wygodny, ale niestety, stosunkowo drogi dlatego warto wiedzieć jak się nim taniej przemieszczać. Postaram się omówić te najważniejsze bilety i pokazać jak można zaoszczędzić.

Podstawowe rodzaje biletów to:


Anytime Day Single lub Anytime Day Return.


Anytime Day Single upoważnia do przejazdu tylko w jedną stronę od punktu A do punktu B, nawet jeśli po drodze są przesiadki. Nie ma on ograniczeń czasowych, co oznacza, że możesz jechać jakimkolwiek pociągiem, o jakiej tylko chcesz godzinie, w miejsce które cię interesuje.

Anytime Day Return działa na takich samych zasadach jak Anytime Day Single natomiast możesz na tym bilecie także wrócić, np. jedziesz z Sheffield do Leeds (i z powrotem) o której chcesz godzinie.

Zawsze, jeżeli wiesz, że masz zamiar wrócić tego samego dnia lepiej jest kupić Anytime Day Return, ponieważ jest w tej samej cenie co Anytime Day Single.


Kolejnym bardzo popularnym rodzajem biletu jest:
Off-Peak Single (w jedną stronę) lub Off-Peak Return (w tą i z powrotem)


Off-peak znaczy: poza godzinami szczytu. Jeżeli zdecydujesz się podróżować w tych godzinach, bilet jest tańszy.
Żeby sprawdzić, o jakich godzinach mowa trzeba zajrzeć na stronę przewoźnika w danym regionie. W moim przypadku jest to www.northernrailway.co.uk Dla przykładu godziny szczyty w hrabstwie South Yorkshire, West Yorkshire, Greater Manchester, między którymi nie wolno podróżować na tym bilecie to: 16:01 – 18:29 a z kolei godziny dla odcinka Hexam i Newcastle to: 16:01 – 17:59.

Podam jeszcze taki przykład, bo często osoby się trochę gubią. Jeżeli np. wyruszysz z Sheffield do Leeds o godzinie 15:40 i twoja podróż będzie się zawierała w godzinach szczytu, to o ile po drodze nie ma przesiadek, możesz śmiało korzystać z tego biletu. Jeżeli np. będziesz musiał się przesiąść, np. o godzinie 16:20, wtedy nie będziesz mógł podróżować tym pociągiem. Pozostaje ci albo poczekanie aż godziny szczytu się skończą, co nie ma sensu lub od miejsca, w którym zmieniasz pociąg kupujesz bilet Anytime.

Jeśli zastanawiasz się jakie konkretne przystanki wchodzą w dane hrabstwa, mapki do nich możesz zobaczyć tutaj.


Kolejny rodzaj biletu to bilet Advanced.


Jest to bilet, który rezerwuje się z góry na dłuższą podróż, tylko w jedną stronę – dotyczy pociągu o konkretnej godzinie. Bilety te dostępne są na 12 tygodni przed planowaną datą podróży i najlepiej kupować je online na stronie twojego przewoźnika w danym regionie.
Jeżeli zależy ci na jak najtańszym bilecie Advanced polecam porównywanie cen na stronie GoEuro, która wyszuka ci najtańsze połączenia w ciągu danego dnia. Możesz też sprawdzać na stronie twojego przewoźnika. O dziwo na stronie GoEuro nawet po doliczeniu 2,5 funta opłaty przy rezerwacji i tak wychodzi o całego funta taniej za bilet. W przypadku takich właśnie dłuższych podróży kupowanie biletu Off-Peak lub Anytime w ogóle się nie opłaca.

Dajmy teraz jakiś przykład, żebyś zobaczył różnice. Za Bilet z Sheffield do Leeds:
Anytime Day Return zapłacisz £13,4
Off-peak Day Return zapłacisz £11,3
Advanced w dwie strony już nawet £9

Bilet Advanced Single możesz nawet tego samego dnia na internecie znaleźć za £4,5 w jedną stronę co daje £9 w dwie. Wychodzi na to, że jest to najtańsza opcja, kupując dwa bilety pojedyncze natomiast są to bilety rezerwowane na konkretną godzinę. Jeżeli spóźnisz się na pociąg, będziesz musiał kupić nowy bilet. Nie zawsze też uda ci się tego samego dnia znaleźć bilety w tej cenie, ponieważ ich liczba jest ograniczona.


Oprócz wyżej wymienionych biletów obowiązują jeszcze bilety sezonowe dla osób, które np. codziennie dojeżdżają do pracy — więcej na ten temat znajdziesz tutaj.


Dzieci w wieku 5 – 15 lat podróżują z 50% zniżką.


Istnieje jeszcze coś takiego jak RAILCARD – karta która upoważnia do dodatkowej 1/3 zniżki na bilety, od ceny regularnej.

Wyjątek stanowi poruszanie się w godzinach 4:30 – 10 od poniedziałku do piątku. Nie dotyczy to biletów Advanced, a także weekendów, świąt i podróżowania w okresie lipca i sierpnia.

Szczegóły dotyczące kart znajdziesz na stronie www.railcard.co.uk

Jak dotąd jest sześć rodzai takich kart:

  • karta dla osób w wieku 16-25 lat lub studiujących — cena karty to £30 za rok.
  • karta dla dwóch osoby podróżujących razem, bez względu na wiek – £30 za cały rok,  za dwie osoby.
  •  karta rodzinna dla czworga dorosłych i czworga dzieci, z czego dzieciom przysługuje 60% zniżki — jest to jedna karta dla wszystkich także za £30 rocznie.
  • karta seniora powyżej 60-tego roku życia — cena za kartę 30
  • karta dla osoby niepełnosprawnej i dodatkowej osoby podróżującej – £20 za kartę za cały rok.
  • karta network dla osób powyżej 16 roku życia podróżujących w regionie South East, które zawiera hrabstwo Berkshire, Buckinghamshire, East Sussex, Hampshire, Isle of Wight, Kent, Oxfordshire, Surrey i West Sussex – opłata £30 rocznie.

Sama starałam się wyliczyć czy rzeczywiście się to opłaca i muszę powiedzieć, że jak najbardziej. Tak naprawdę często zwraca się już przy jednej czy dwóch dłuższych podróżach i dodatkowo przy każdych mniejszych.

Oprócz zniżki na bilety na stronie danej karty można też pobierać sobie vouchery na różne atrakcje turystyczne, które oferują dodatkowe zniżki na wstępy.

Zatem za bilety z Sheffield do Leeds z kartą zapłacisz:

Anytime Day Return  – £8,95 
Off-Peak Day Return – £7,45


Mam nadzieję, że ten wpis wydał ci się pomocny i skorzystasz z niektórych moich wskazówek. Jeżeli uważasz, że taka wiedza komuś się przyda, proszę udostępnij ten wpis 🙂

Zapraszam do śledzenia mojego Instagrama i fanpagea by być na bieżąco.