HISZPANIA,  PODRÓŻE

SEWILLA – ATRAKCJE WARTE ZOBACZENIA

Sewilla, dzisiaj stolica Andaluzji i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Hiszpanii, niegdyś miasto, przez które przechodziły wszystkie towary przywożone z hiszpańskich koloni, a następnie rozprowadzane po całej Europie. To właśnie dzięki temu, Sewilla rozkwitła i stała się miejscem tak dużego bogactwa kulturowego.


W porównaniu do Malagi budzi we mnie dość mieszane uczucia, ponieważ nie ma tam morza, a teren jest dość nizinny, nie można więc liczyć na widoki z góry. Miejsce, w którym dane mi było spędzić moje 3 dni pobytu w Sewilli, nie było też na tyle żywe co te w Maladze, dlatego w moich oczach wypadła nieco gorzej, aczkolwiek wciąż nie żałuje spędzonego tam czasu.

Niegdyś fabryka tytoniu obecni uniwersytet w Sewilli
Niegdyś fabryka tytoniu obecnie uniwersytet w Sewilli
Pomnik Jana Pawła II
Pomnik Jana Pawła II

Darmowe wycieczki z Pancho Tours

Po głównym centrum poruszałam się pieszo, ponieważ wszystko znajduje się w zasięgu ręki. Jestem bardzo zadowolona, że wzięłam udział w darmowej, pieszej wycieczce po mieście, która była zawarta w ramach mojego noclegu. Jest to bardzo ciekawa forma zwiedzania, zwłaszcza kiedy można dowiedzieć się nieco więcej o historii Sewilli z ust lokalnych przewodników. Firma, która to organizuje nazywa się panchotours.com . Przewodnicy, oprowadzają turystów z miejscowych hoteli czy hosteli, nie pobierając za to pieniędzy, ponieważ opłaca ich firma. Pod koniec 3-godzinnego oprowadzania, można dać im napiwki, co podejrzewam jest ich głównym źródłem dochodu. Napiwki, jak sama widziałam, należą do całkiem pokaźnych, zwłaszcza że Amerykanie, Australijczycy czy Koreańczycy, nie szczędzą pieniędzy. Wycieczka odbywa się w języku angielskim lub hiszpańskim i wbrew pozorom nie jest przynudzająca a daje ciekawy pogląd na historie miasta. Osoby, które chciałyby podjąć pracę za granicą w charakterze takiego przewodnika, na pewno nie miałyby z tym problemu.

pancho tours sewilla

Samej historii miasta raczej nie będę wam opowiadać, ponieważ nic wam teraz po tym. Pewnych rzeczy trzeba doświadczyć samemu. Na pewno warto skorzystać z takiej wycieczki, ponieważ oglądanie zabytków nabiera wtedy większego sensu. To samo odbywa się w innych większych miastach Hiszpanii i jest organizowane przez tą samą firmę.

Plac Hiszpański i Ogrody Maria Luisa

Do moich ulubionych miejsc w Sewilli na pewno należy Plac Hiszpański, zbudowany na Expo w 1929 r., który pod względem architektonicznym ma wiele odniesień do samej Hiszpanii, o czym warto poczytać. Do tego od Placu Hiszpańskiego rozpościerają się ogrody Maria Luisa, którymi naprawdę warto się przespacerować.

Plac Hiszpański
Plac Hiszpański
Plac Hiszpański
Plac Hiszpański
Plac Hiszpański
Plac Hiszpański

Spacer nad rzeką

Bardziej to spacer nad kanałem. Jak niektórzy może dowiedzą się z historii, Sewilla niegdyś była zalewana przez rzekę Gwadalkiwir. Z tego powodu wykopano kanał, by zapobiec powodziom. Teraz idąc nad kanałem ma się wrażenie, że idzie się nad rzeką, ponieważ tak też wygląda. Sama polecam spocząć przy barze Muelle New York i wygrzać się w słońcu oglądając częściowy zachód słońca.

Promenada nad kanałem
Promenada nad kanałem

Metropol Parasol

Największa drewniana konstrukcja na świecie, która naprawdę robi wrażenie. Zobaczenie jej zajmuje dosłownie chwilę i warto poświecić na nią odrobinę czasu. Za 1,35€ można podziwiać panoramę miasta, z tarasu na drewnianej konstrukcji. Otwarte w godzinach 10:00 – 15:00 i 18:00 – 24:00. Zaczynam żałować, że nie sprawdziłam godzin otwarcia wcześniej i w ostateczności tylko założyłam, że jest zamknięte odbierając sobie przy tym przyjemność podziwiania panoramy.

Metropol Parasol
Metropol Parasol

Alcazar

Pałac królewski z XI w. w którym to Krzysztof Kolumb został przyjęty po „odkryciu Ameryki”, to tam kręcone były ujęcia słynnego serialu Gra o Tron i to ten pałac jest miejscem rezydowania hiszpańskiej rodziny królewskiej podczas jej pobytu w Sewilli. Oprócz wszystkich tych ważnych ciekawostek, Alcazar nie zrobiło na mnie takiego wrażenie jak Plac Hiszpański, gdzie nie płaci się za wstęp. Bilety do Alcazar to koszt 9,5€. Wstęp w poniedziałek jest darmowy. Ja go niestety przegapiłam.

Alcazar
Alcazar
Alcazar
Alcazar

Mercado de Triana

Lokalny targ z warzywami i rybami. Mieści się po drugiej stronie miasta w dzielnicy Triana i można na nim zaopatrzyć się w lokalne produkty. Tutaj warto dodać, że przez wiele stuleci, Triana rozwijała się całkowicie niezależnie od Sewilli, dlatego mieszańcy tej dzielnicy nazywają się Trianami aniżeli Sewijczykami. Trianę zamieszkiwali głównie rzemieślnicy i handlarze, dlatego tamta strona miasta ma nieco inny klimat. To właśnie tam powstało słynne Flamenco. Osoby zainteresowane mogą wziąć udział w tym razem płatnej wycieczce od Pancho Tours, śladami Flamenco po tej dzielnicy.

Mercado De Triana
Mercado De Triana

Podróż po mojej Sewilli dobiegła końca, ale napisali o niej jeszcze inni dlatego warto spojrzeć:

wystarczychciec.pl/ podchodzą do tematu od strony kulinarnej a także wyrażają swoje prawdziwe odczucia na temat miasta.

przystanekzycieblog.wordpress.com/ – tutaj bardzo dużo zdjęć na temat festiwalu flamenco w Sewilli.

Po więcej wpisów z Andaluzji zapraszam tutaj. Zachęcam także do śledzenia mnie na Instagramie i FB.