ANGLIA,  PODRÓŻE

20 MIEJSC DO ODWIEDZENIA W SOUTH I WEST YORKSHIRE W ANGLII

Mieszkam już w tej Anglii prawie 3 lata i trochę już widziałam. Nie wszystko, co tutaj zwiedziłam, zostało opisane, ponieważ nie byłoby za bardzo, o czym pisać. Dlatego dzisiaj, kiedy zebrała się już dosyć pokaźna liczba miejsc, mogę zestawić wam je w ranking. Wszystkie są urokliwe, mniejsze, większe, doskonałe na spacer czy piknik, do tego wszystkie blisko. Mieszkańcy hrabstw South i West Yorkshire, ten ranking jest przede wszystkim dla was, by lepiej poznać okolicę.

Ponieważ mieszkam w Barnsley, będziemy liczyć w milach od samego centrum, od tych najbliższych do tych najbardziej wysuniętych lokalizacji.

1. The Fleet – Barnsley (0,9 mili)

The Fleet to najbliżej położone jezioro, które służy za równo wędkarzom i spacerowiczom. Dla mnie idealne miejsce na piwo w gorący letni dzień.

jezioro barnsley
2. Barnsley Cemetery, S70 1XS (1 mila)

Pierwszy angielski cmentarz, który widziałam i który zrobił na mnie naprawdę duże wrażenie. Jest ogromny i stary. Świetne miejsce na spacer o zachodzie słońca. Dla mnie to przede wszystkim świetna miejscówka do zdjęć.

barnsley cementarydoncaster doard barnsley cementarybarnsley cmentarz
3. Barnsley Locke Park, S70 6NF (1 mila)

Jedyny porządny park w mieście, z którego widać najlepszy zachód słońca w Barnsley. Słońce chowa się tam za horyzontem. Idealne miejsce na spacer i grilla. Jak dobrze traficie to od wielkiego święta, w niedziele można wdrapać się na wieżę widokową. Mnie się raz udało 🙂 Widać całe miasto.

locke park barnsleylocke park barnsley
4. Dearne Valley Country Park, S71 1HS, Barnsley (1,3 mili)

Kolejny park miejski, tyle że zdecydowanie bardziej zielony, a dodatkowo w pakiecie ma jezioro i stoły do piknikowania. Dla lubiących długie spacery można stamtąd przejść szlakiem do the Fleet lub zobaczyć kawałek dalej, stare, zamknięte już wejście do kopalni – Barnsley Main Colliery (S70 3ET)

park pontefract road barnsley

#barnsleycolliery #barnsley #abondonedplaces #uk #discoveringplaces #england #february

Post udostępniony przez Emilia Czarnota (@life_myjourney)

5. Worsbrough Mill & Country Park, S70 5NL, Barnsley (2,5 mili) 

Rezerwat z jeziorem oraz starym młynem wodnym. Za pozwoleniem można tam łowić, spacerować, to stamtąd można m.in. dość do Peak District na Trans Pennine Trail. Muzeum otwarte jest codziennie do 16:00, a wstęp jest darmowy.

worsbrough millworsbrough reservoirworsbrough reservoir barnsleybarnsley rezerwat worsborough

6. Wentworth Castle, S75 3ES, Barnsley (2,9 mili) 

Niestety obecnie miejsce jest zamknięte dla zwiedzających, z niewyjaśnionych na stronie powodów. Mnie jeszcze dwa lata temu udało się tam wejść. Ogrody i dom są cudowne. Do tego jest to jedyne, tak wspaniałe miejsce, w którym chyba nadal można wziąć ślub. Zresztą zobaczcie sami. Zdjęcia przedstawiają starą, odrestaurowaną, oranżerię z już przygotowanymi krzesłami na ślub. Los chciał, że udało nam się wtedy tam wejść i zrobić zdjęcia 😀

wentworth castlewentworth castlewentworth castle

Wentworth Castle

Post udostępniony przez Emilia Czarnota (@life_myjourney)

7. Cannon Hall Farm, S75 4AT, Barnsley (5,5 mili)

To miejsce doczekało się wcześniejszej publikacji. Więcej moich wrażeń i zdjęć możecie zobaczyć pod linkiem: Cannon Hall – Odkrywaj Anglię

cannon hall
8. RSPB Dearne Valley – Old Moor, S73 0YF, Barnsley (6,2 mili)
Idealne miejsce dla ornitologów, którzy lubują się w obserwowaniu ptaków. Na mnie osobiście nie wywarło wrażenia, ale przecież ile ludzi tyle gustów. wybaczcie ale nie mam żadnego zdjęcia :/

9. Yorkshire Sculpture Park, WF4 4LG ,Wakefield (6,4 mili) 

Jak sama nazwa wskazuje, jest to park rzeźb na świeżym powietrzu. Nie wiem dokładnie jak duży jest, ale z pewnością za duży jak na jeden raz. Ja byłam dwa razy i uważam, że i tak za mało. Wstęp do parku jest całkowicie za darmo. Świetna miejscówka fotograficzna.

yorkshire sculpture parkyorkshire sculpture parkyorkshire sculpture parkyorkshire sculpture parkyorkshire sculpture park

Yorkshire Sculpture Park

Post udostępniony przez Emilia Czarnota (@life_myjourney)

10. Wentworth Woodhouse, S62 7TQ, Rotherham (7,6 mili) 

Jeden z największych domów w Europie. Od niedawna udostępniony zwiedzającym. Niestety wejście jest dość drogie, bo aż 20, do tego trzeba wcześniej rezerwować. Mnie osobiście nigdy nie udało się tam wejść, a jedynie obejść dookoła. Dom jest otoczony parkiem, a także olbrzymim centrum ogrodniczym z dużą kawiarnią. Idealne miejsce na spacer 🙂

Wentworth WoodhouseWentworth Woodhouse

Wentworth Woodhouse
Okoliczne przybytki

Wentworth Woodhouse

wentworth woodhouse

11. Hemsworth Water Park and Playground, WF9 5JB, Wakefield (7,9 mili)

Miejsce odwiedzone całkiem niedawno, dlatego też wpis doczekał się aktualizacji. 🙂 Bardzo przyjazne. W maju wygląda pięknie ponieważ znajdujący się tam park w okolicach jeziora, cały kwitnie. W końcu to wiosna. 

Oprócz parku jest tam też jezioro. Można łowić ryby, zjeść, a także wypożyczyć rowerek wodny i popływać. W jeden z pięknych weekednów kolejki były tak duże, że za bardzo nie opłacało się nasze stanie tam. Okazało się, że ze względu na masę osób chętnych, rowerek można wypożyczyć tylko na pół godziny. Cena to £1 za pół godziny, za jedną osobę. Niestety pływaniem człowiek się nie nacieszy. 

Oprócz tego, w okolicy zwłaszcza w maju, znajdują się kwitnące na żółto pola rzepaku, co daje świetną okazję do zrobienia ciekawych zdjęć 🙂

Jezioro w Hemsworth, niezbyt duże ale całkiem przyjemne

hemsworth water park and playgroundhemsworth water park and playgroundhemsworth water park and playground

12. Pugneys Watersports Centre and Country  Park, WF2 7EX, Wakefield ( 8,7 mili)

Jedyne miejsce którego nie polecam i z którego nie mam żadnego zdjęcia. Pugneys, to kilka położonych w sąsiedztwie jezior. Nie podobało mi się tam. Może dlatego, że krajobraz z początkiem lipca był dość suchy, ze względu na niesamowicie dużą  ilość słońca. Do tego brudna woda, na tyle że nawet nóg nie zamoczyłam, plus niezliczona ilość ptasich odchodów przy brzegu i brak drzew. Niby są kajaki ale chyba trzeba być członkiem klubu, żeby je wypożyczyć.  Kawiarnia w sezonie zamknięta i do tego tłumy ludzi. Nie wiem, może już za dużo widziałam i zrobiłam się wybredna. Nie polecam!

13. Nostell Priory and Parkland, WF4 1QE, Wakefield (9,7 mili)

Moje ostatnie odkrycie, które chyba stało się moim ulubionym, może ze względu na cudowną pogodę. Nostell Priory to dom w stylu palladiańskim, który za 12 f wraz z ogrodami można w całości zobaczyć. W cenie biletu zawarte są też ogrody. Niestety, my ze względu na późny przyjazd, nie załapaliśmy się na wejście, ale za to na kawę i ciastko tak. Obszar jest olbrzymi do tego bardzo zielony i powiedziałbym sielski. Nasz spacer trwał około 2,5 godziny. Można udać się nad jezioro i zrobić piknik. To chyba jedyne miejsce w Anglii, które pozwoliło mi się poczuć jak w Polsce 🙂 Ostatnie wejście do domu jest o 16:30, z kolei park otwarty jest do 19:00. Miejsce jest ogrodzone tylko z jednej strony wiec, nawet jeśli zamkną wam bramę. można wyjść z drugiej strony parku.

nostell priory

nostell priory
Dzwonki (bluebells) w sezonie. Okres kwitnienia – Maj

nostell priorynostell priorynostell priorynostell priory

14. The Hepworth Wakefield, WF1 5AW (9,7 mili)  

Galeria Sztuki Współczesnej. Może pikniku tu nie zrobimy, ale podczas gorszej pogody można zobaczyć odrobinę sztuki. Wejście jest za darmo. Warto sprawdzać wydarzenia, ponieważ odbywa się tam sporo jarmarków i imprez.

15. Langsett Reservoir (10,4 mili)

Ulokowany na samym wjeździe do Parku Narodowego Peak District. Wejście jest za darmo. Można wybrać się na spacer i obejść całe jezioro dookoła, co łącznie zajmuje koło 3 godzin. Pod tym linkiem znajdziecie wszystkie informacje i rozrysowany szlak. 

langsett reservoirlangsett reservoirlangsett reservoir

16. Conisbrough Castle, DN12 3BU, Doncaster (12,5 mili) 

Szału nie robi i może nie należy do najczęściej odwiedzanych, ale na sobotnie popołudnie się nada. Wejście to koszt 5,9 f. W sezonie otwarte codziennie do 18. Okolica i park jest bardzo ładna a z wierzy mamy widok na całą okolicę.

conisbrough castleconisbrough castleconisbrough castle

15. Lakeside Lake, Doncaster DN4 5FF (17,6 mili) 

Nie jestem z Doncaster i nie znam dobrze tego miasta, ale szczerze to Lakeside Lake to chyba jedyne miejsce w tym mieście na porządny spacer z jeziorem i terenami zielonymi. Całkowicie otwarty, bez opłat wstępu.

17. Sheffield Botanical Gardens, Sheffield S10 2LN (14,3 mili) 
Miałam na tej liście nie uwzględniać dużych miast, ale w sumie co mi tam. Sheffield Botanical Garden to najładniejsze zielone miejsce w Sheffield. Świetne na piknik w gorący dzień.

sheffield botanical gardensheffield botanical gardensheffield botanical garden
19. Sheffield General Cemetery Trust, S11 8NT, Sheffield  (14,6 mili)

Najstarszy cmentarz w Sheffield zbudowany na wzgórzu. Co prawda nie należy do największych, ale to świetne doświadczenie. Można by go przyrównać do Warszawskich Powązek, natomiast styl jest inny, taki angielski. Jesienią sprawia wrażenie opętanego.

sheffield general cementarysheffield general cementary
20. Harewood House, Leeds, LS17 9LG (27,4 mile) 

A oto nasz ostatni i najdalej wysunięty dom. Harewood House. Miejsce naprawdę warte zobaczenia, o którym już zresztą pisałam tutaj. 🙂

harewood house

Myślałam, że zamknę się w 20-dziestu miejscach, ale no cóż, ewentualnie z czasem zaktualizuje bo wciąż są tu jeszcze miejsca, które mam w planach odwiedzić. Nie uwzględniałam pobliskiego parku narodowego Peak District ponieważ materiału wystarczy na kolejny ranking 🙂