standardy pod hmo w anglii
KATEGORIE,  NIERUCHOMOŚCI W ANGLII

STANDARDY POD HMO: ILE ŁAZIENEK? KIEDY WYMAGANA JEST DRUGA KUCHNIA?

HMO — House of Multiple Occupation. Na blogu pojawiło się już kilka tekstów odnośnie nieruchomości w Anglii dlatego, jeżeli chcecie bardziej zgłębić temat to zapraszam do zakładki: Nieruchomości w Anglii. Dowiecie się tam m.in. jak wygląda zarządzanie nieruchomościami pod wynajem w tym kraju.

Jeżeli nie wiecie co to jest HMO. Szczegółowe informacje znajdziecie w tym linku.

Dzisiaj porozmawiamy nieco o standardach jakie trzeba spełniać, jeżeli chce się posiadać dom dzielony. Opowiem wam trochę o wymaganiach odnośnie ilości łazienek, kuchni a także innych standardach.

Co to znaczy wystarczająca ilość łazienek w HMO?

Poniżej zamieszczam tabelkę, która odpowiada wymaganiom councilu, w którym mieszkam.

standardy pod hmo w anglii

Idąc tym tropem, jeśli np. chcielibyście uzyskać licencję HMO na 5 osób posiadając 4 pokoje i tylko jedną łazienkę gdzie jest jedna umywalka, toaleta i prysznic lub wanna, wasza nieruchomość nie spełnia wymagań. Musielibyście w planach uwzględnić stworzenie przynajmniej dodatkowej toalety z umywalką.

Zatem przy jednej dzielonej łazience, w której znajduje się toaleta, prysznic i umywalka możecie mieć maksymalnie 4 pokoje a w nich tylko po jednej osobie.

Jeżeli chcecie legalnie umieścić parę w jednym z pokoi (legalnie, czyli wpisać oba ich nazwiska na umowie najmu) to wtedy musicie rozważyć dobudowanie przynajmniej toalety z umywalką.

Im więcej osób tym więcej wymaganych łazienek.

Oprócz tego dystans pokoju od łazienki także ma znaczenie, ale oczywiście zdarzają się przeoczenia. Dla przykładu jedną z wytycznych Councilu jest, że łazienka powinna znajdować się maksymalnie jedno piętro w górę lub w dół od pokoju, jeśli nie ma jej na tym samym poziomie. Znam istniejące HMO gdzie tenant do swojej łazienki schodzi dwa piętra niżej. Mimo tego przeoczenia licencja HMO została przyznana. Ps. Każdy z 4 pozostałych pokoi używa swojej własnej łazienki, która znajduje się w pokoju. Osoby, które przeprowadzają inspekcję z Councilu w celu przyznania licencji często sami gubią się w istniejących przepisach i dochodzi do takich przeoczeń. Lepiej jednak się ich nie dopuszczać, ponieważ inspekcję są przeprowadzane przy każdym odnowieniu licencji, zmianie właściciela czy nawet wniesionej skardze. Błąd, który nie wyszedł przy pierwszej inspekcji może wyjść przy kolejnej.

Inne wymagania

Przy łazienkach warto też wspomnieć, że jeżeli występują w nich okna to muszą mieć one mleczną szybę a jeżeli okien nie ma to musi być zapewniona wentylacja powietrza np. stosując wiatrak elektryczny.

Oprócz tego każda przestrzeń za zlewem lub nad wanną, jeżeli nie ma w niej opcji prysznica musi mieć splashback w wysokości 300 mm czyli np. płytki.

Wymagania dotyczące kuchni

Po bliższym przyjrzeniu się regulacjom dotyczącym kuchni, muszę przyznać, że jest to naprawdę niezła zabawa.

Podstawowym wymogiem, jeśli chodzi o kuchnię jest ilość zlewów czy kuchenek do ilości osób. I tak np. na 5 osób wymagany jest jeden zlew. Przy 6 czy 7 osobach może wystarczyć zlew podwójny, czy extra zmywarka. Powyżej 8 osób wymagana jest druga kuchnia.

Każda przestrzeń za zlewem czy przestrzeń robocza musi być zaopatrzona w splashback wysokości 300 mm, czyli np. płytki, czy szkło na ścianie za blatem (jakąś powierzchnię łatwo myjącą, która nie będzie powodowała uszkodzeń ściany). Osobiście znam mnóstwo starych (5-6-letnich) HMO które, tego nie mają a mimo to przy niedawnych re-inspekcjach kwestia ta została pominięta.

Przechodząc do kuchenki, na 5 osób potrzebne są 4 palniki i piekarnik z opcją grilla. Do 7 osób może być wymagane 6 palników i dodatkowy piekarnik, choć tak jak w przypadku zlewów jest jedynie powiedziane, że będzie to traktowane indywidualnie i powinno być dostosowane do wymagań tenantów.

Mnie osobiście rozbawiła kwestia lodówki i zamrażarki, która jak najbardziej jest wymagana. Zakłada się, że na jedną osobę powinno przypadać minimum 1 cubic foot(ft³) miejsca extra, do tego, co już macie w zamrażarce. O dziwo powierzchnia w zamrażalce nie została podana. Moje pytanie patrząc na to było: Ile to jest 1 cubic foot? Już spieszę z odpowiedzią. Jeśli chcecie kupić np. samą lodówkę to na stronie producenta jest podana pojemność lodówki w litrach tzw. fridge capacity. W przypadku poniższej lodówki jej pojemność to 130 litrów.

standardy pod hmo w anglii

Jeśli przeliczymy sobie to na cubic foot jest to dokładnie 4.59 ft³ co znaczy że powyższa lodówka starczy na 4 osoby. Do tego dodatkowo wymagana jest zamrażalka lub od razu kupujesz lodówko-zamrażarkę.

Z doświadczenia wiem, że przy 4, a już na pewno przy 5 osobach zaczyna się wojna i nie zaznacie spokoju ze strony tenantów, jeśli nie zakupicie drugiej lodówki. Wytyczne te są naprawdę śmieszne, zwłaszcza że tutejszy tok rozumowania zakłada, że zamrażarka jest ważniejsza od lodówki. Być może dla Anglików. Obecnie 90% lokatorów na HMO, przynajmniej w councilu, w którym mieszkam to emigranci z Polski, Rumuni, Afryki, Brazylii, Portugalii, którzy gotują dużo a bardzo mało odgrzewają.

Wracają jeszcze do wymagań kuchni, należy zapewnić lokatorom wystarczającą liczbę śmietników w zależności od tego, czy zewnętrzne śmietniki są przeznaczone do segregacji, czy jest tylko jeden zbiorczy kolor + oczywiście śmietniki z councilu także muszą być zapewnione przez landlorda.

Oprócz powyższych kuchnia musi też mieć odpowiedni metraż do ilości osób mieszkających w domu, a także dostęp do światła dziennego.

Regulacji jest jeszcze kilka, ale zostawię to wam, najważniejsze zostały poruszone. Sytuacja różni się zupełnie, jeśli chcesz wyposażyć pokój w aneks kuchenny a do tego nie ma żadnej kuchni dzielonej. Nie chcę tu jednak poruszać tej kwestii, ponieważ tutaj mowa już o bedsitach.

Dla przykładu zamieszczam standardy dla councilu w którym mieszkam: STANDARDY

Jeżeli podobał ci się post, podziel się nim, zostaw komentarz i koniecznie zapisz się na listę mailingową, żeby dostawać powiadomienia o nowych wpisach.

Pozdrawiam!