szybenik atrakcje
CHORWACJA,  PODRÓŻE

SZYBENIK W CHORWACJI – FOTORELACJA

Pierwszym wpis o Szybeniku był o tym, jak nie dostaliśmy jedzenia ze względu na barierę językową. Jeżeli jesteście ciekawi tej historii to, zapraszam was tutaj.

Dzisiaj chce wam głównie pokazać zdjęcia, ponieważ nie mam zbyt wiele do powiedzenia.

Szybenik to nieduże, bo liczące około 50 tys. mieszkańców miasto, które znajduje się w środkowej Dalmacji nad ujściem rzeki Krka. Udaliśmy się tam z Trogiru (tutaj więcej), ponieważ naszym planem było odwiedzenie wodospadów w parku narodowym Krka, do którego z Szybenika jest zaledwie 12 km.

Sam Szybenik to bardzo klimatyczne miasto z bardzo starą starówką. Idealne jako baza wypadowa do okolicznych miejsc. To z Szybeniku wybraliśmy się do Krka, ale też do Vodic, w których to są długie plaże i do tego mnóstwo atrakcji takich jak skutery wodne, rowerki czy kajaki (o cenach atrakcji i jedzenia pisałam tutaj).

Z Vodic nie mam żadnych fajnych zdjęć, ponieważ nie brałam aparatu przed strachem, że może wpaść do morza. Rowerki wodne przy tak dużych falach to nie był za najlepszy pomysł, ale daliśmy radę.

Co do Szybenika to nie jestem fanką zwiedzania miast, zwłaszcza gdy roi się w nich od tłumów turystów. To tam postanowiłam wyjść z domu z aparatem o świcie, by nikt nie wchodził mi w kadr. Był to najprzyjemniejszy spacer tego wyjazdu ze względu na kolory wschodzącego słońca i pustki na ulicach. To właśnie o wschodzie lub zachodzie Chorwacja przypomina tą przedstawianą we wszystkich serwisach turystycznych. W Szybeniku można wspiąć się na 3 główne punkty widokowe, z których dwa są płatne, a jeden ten zdecydowanie najlepszy, za darmo. Obecnie jest niedostępny dla zwiedzających, ale wiedzie koło niego parkowa ścieżka. O 7 czy 8 rano nie można oczekiwać, że którekolwiek z dwóch pozostałych miejsc będzie otwarte, dlatego trzeba korzystać z tego, co się jest.

Nie spędziliśmy w Szybeniku na tyle dużo czasu, by poznać to miasto tak dobrze, jak znamy swoją własną okolicę, ale na pewno możemy wam co nieco pokazać.

Główne atrakcje i widoki razem z nazwami i konkretnymi opisami będziecie mieli w opisach zdjęć. Zapraszam do oglądania, a także do reszty opowieści z Chorwacji, które znajdziecie tutaj.

Katedra św. Jakuba w Szybeniku
Katedra św. Jakuba w Szybeniku
Katedra św. Jakuba w Szybeniku
Katedrala svetog Jakova – Szybenik
Podobno warto odwiedzić.
bezdomne koty chorwacja
Bezdomne koty to zdecydowanie najczęstszy obrazek w miastach. Mimo swojej bezdomności wyglądają całkiem zdrowo, może przez wzgląd na lokalizacje tak wielu restauracji.
plac przy katedrze św. Jakuba w Szybeniku
Plac przy katedrze św. Jakuba w Szybeniku

Wschód słońca w porcie - Szybenikulice szybeniku

zastava
Serbska Zastava dość często spotykana na ulicach w Chorwacji
zastava
Kolejna Zastava – Czyż nie jest urocza?
Twierdza św. Michała (Tvrdava Sv. Michael's)
Widok z najwyższego i bezpłatnego miejsca na panoramę Szybeniku – Twierdza św. Michała (Tvrdava sv. Michael’s). W tle Tvrdava sv. Mihovila
Wschód słońca w porcie - Szybenik
Wschód słońca w porcie – Szybenik
szybenik
W tle wpływający do portu wycieczkowiec Tui. Zdjęcie zrobione w bliskim sąsiedztwie Tvrdova Barone ( 3 płatna twierdza)

szybenik atrakcjeszybenik

szybenik
Zdecydowanie najpiękniejszy zachód słońca podczas naszego pobyty.
Szybenik sesula
Talerz ryb w jednej z lokalnych restauracji Sesula.
szybenik żółwie
Niewielki ogród Perivoj Luje Maruna
szybenik
Perivoj Roberta Visanija – kolejny niewielki ogród w Szybeniku
chorwacja ceny
Lokalny targ w Szybeniku – Trznica Sibenik
Można tam kupić lokalne wyroby nie tracąc majątku.