Widok na plaże we Flamborough - North Landing
ANGLIA,  PODRÓŻE

6 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC NA WSCHODNIM WYBRZEŻU YORKSHIRE

Wielka Brytania to jeden z tych krajów na świecie, którego linia brzegowa nie widzi końca. Ilość miejsc na wybrzeżu, które można zobaczyć jest ogromna. Na przestrzeni kilku ostatnich lat udało mi się całkiem dobrze poznać wschodnie wybrzeże hrabstwa Yorkshire i zachodnie hrabstwa Merseyside i Lancashire. Nigdy wcześniej nie pisałam o tych miejscach na blogu, ponieważ nie uważałam, że mogę powiedzieć wystarczająco dużo na ich temat. Dlatego też nie będzie szczegółowego opisu, a raczej zestawienie 6 miejsc na wschodnim wybrzeżu w hrabstwie Yorkshire które zdecydowanie warto odwiedzić.

Numer 1. Flamborough

Pierwsze miejsce, które odwiedziłam. W lutym nie zrobiło tego wrażenia co w lipcu, kiedy to wszystkie klify były pokryte zielenią a woda wydawała się szmaragdowa. Miejsce niesamowite. Za kilka funtów, w sezonie można przepłynąć się łódką przy klifach, a także wpłynąć do jaskiń. Wzdłuż klifów można znaleźć kilka małych, kamienistych plaż. Poza sezonem warto też przejść się szlakiem wzdłuż klifów.

Plaża - North Landling
Plaża – North Landing
Widok z łódki na klify + plaża
Widok z łódki na klify + plaża

Numer 2. Withernsea

Mam ogromny sentyment do tego miejsca ze względu na towarzystwo, w jakim przyszło mi wtedy spędzać czas. Plaża jest piaszczysta i długa. Zanim wybierzecie się na plaże zawsze należy sprawdzić czas przypływów i odpływów, ponieważ może się okazać, że plaży o pewnej godzinie już nie będzie. W Withernsean jest też przepiękna latarnia morska, na którą można się wspiąć i oglądać morze. Na dole latarni jest natomiast klimatyczna kawiarnia.

Spacer wzdłuż plaży - Withernsea
Spacer wzdłuż plaży – Withernsea
Odpływ i odbijające się chmury w kałużach wody
Latarnia Morska - Withernsea
Latarnia Morska – Withernsea
Po lewej u góry widok z latarni morskiej withernsea
Po lewej u góry widok z latarni morskiej Withernsea

Zapisz a się na listę mailingową i dostawaj powiadomienia o nowych wpisach!

Numer 3. Filey

Jeśli chcecie tego samego dnia, przeżyć podwójny experiance to koniecznie z Flamborough wybierzcie się do Filey. Bardzo długa, piaszczysta, zbita i mokra plaża. Nam nie udało się na niej poleżeć, ale za to jest idealna do biegania i na spacer.

Plaża w Filey
Plaża w Filey
Filey
Filey

Numer 4. Zatoka Robin Hooda

Mogłabym się rozwodzić nad tą niewielką miejscowością dosyć długo. Byliśmy tam podczas Lockdownu. Miejsce wymarłe a do tego klimatyczne i z duszą. Piękne uliczki, kamienice i przydomowe ogródki. Na plaże nie zeszliśmy, ponieważ o godzinie 19:00 już jej nie było. Za to słońce było na tyle nisko, że dawało idealny klimat do zdjęć i do spacerowania.

Urokliwa Zatoka Robin Hooda
Urokliwa Zatoka Robin Hooda
Urokliwa Zatoka Robin Hooda
Zatoka Robin Hooda
Zatoka Robin Hooda - Architektura
Zatoka Robin Hooda – Architektura

Numer 5. Whitby

Jak myślę o Whitby to do głowy odrazu przychodzą kolorowe domki na szerokiej plaży i ruiny opactwa, do którego podczas Lcodownu nie udało nam się wejść. Przepiękne miasto z pięknymi zaułkami i plażą. Po jednym razie czuje niedosyt i zapewne jeszcze tam wrócimy.

Whitby
Whitby
Whitby i jego skarby
Whitby i jego skarby
whitby
Whitby Beach Huts +plaża

Numer 6. Scarborough

Ostatnie na liście  – Scarborough. Odwiedziliśmy je podczas Majówki 2018. Tłumy turystów nieco przeszkadzały, ale koniec końców udało nam się w spokoju spocząć na plaży i się zrelaksować. Warto odwiedzić zamek na wzgórzu i podziwiać z niego całe Scarborough.

Plaża Scarborough
Plaża Scarborough

scarborough

Widok ze wzgórza zamkowego - Scarborough
Widok ze wzgórza zamkowego – Scarborough

scarborough

Jeśli chodzi o wschodnie wybrzeże to było by na tyle. Na zachodnim podziwialiśmy wspaniały zachód słońca w zatoce Morecambe wracając z Lake District a także piękne wydmy we Fromby niczym wyjęte z polskiego morza oraz Llandudno w Walii, które miało zupełnie inny klimat niż wszystkie inne miejsca, ale o nim już tu pisałam.

Więcej podróżniczych inspiracji znajdziecie tutaj. Zapraszam też do śledzenia mnie na Instagramie i FB.

Zapisz a się na listę mailingową i dostawaj powiadomienia o nowych wpisach!