ANGLIA,  PODRÓŻE

TRANS PENNINE TRAIL: THURGOLAND – WHARNCLIFFE CRAGS – OUGHTIBRIDGE | 10 KM NA SZLAKU

Jak zwykle tytuł nie powala i nie zachęca do odwiedzenia bloga, dlatego chwała tym, którzy się skusili.

Mieszkam w Anglii już prawie 3 lata i wciąż okolica South czy West Yorkshire mnie zdumiewa. Zaczęłam wyjeżdżać poza hrabstwo, bo myślałam, że już nic ciekawego tu zobaczyć się nie da. BŁĄD! W eksplorowaniu okolicy ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Nowych miejsc mam jeszcze całkiem sporo na liście i stale coś do niej dopisuje.

Ostatnio przechodzę fascynację pieszymi wędrówkami. Odkąd natrafiłam na aplikację Komoot, w której możecie planować swoje piesze czy rowerowe wycieczki, pojawiła się cała masa nowych możliwości i nowych miejsc wartych zobaczenia. Co prawda nie każdego cieszą pola, łąki, górki i pagórki. Większość ludzi szuka zapierających dech w piersiach miejsc, ale nie oszukujmy się, takie ogląda się głównie na wakacjach. Każdy pozostały czas wolny, każdy weekend, to doskonała okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu i zobaczyć coś równie pięknego, no bo natura już tak jest.

O szlaku Trans Pennine Trail już trochę pisałam, dlatego dociekliwych odsyłam tutaj. Bez sensu jest się powtarzać. Dzisiaj ponownie wracamy na ten szlak, ale na jego inny odcinek.
Thurgoland – Wharncliffe Crags – Oughtibridge (10 km)

trans pennine trail
Mapa przedstawiającą drogę którą przeszliśmy (aplikacja Komoot)

Widoki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Mniej więcej od Thurgolandu do początku rezerwatu Wharncliffe, trasę można pokonać zarówno pieszo, jak i rowerem czy wózkiem. W rezerwacie sytuacja się nieco zmienia. Ścieżki wiodą przez las, następnie przez rozległe tereny paproci i wrzosów, potem klify, kończąc na lesie iglastym przechodzącym w liściasty. W końcowym odcinku wózki już nie zawsze przejadą, a rowery, tylko te naprawdę do tego przystosowane.

Wharncliffe Crags

Najbardziej w całym odcinku podobał mi się tej najbardziej spektakularny odcinek, czyli Klify w Wharncliffe Nature Reserve. Myślałam, że przestudiowałam wszystkie możliwe internetowe przewodniki i znam już wszystkie miejsca. Klify w Wharncliffe wydają się całkowicie zapomniane, mimo iż znajdują się w tak bliskim sąsiedztwie Sheffield. Zamiast schodzić z Wharncliffe Crags do wsi Oughtibridge, można iść dalej szlakiem, który obchodzi Sheffield i wiedzie aż do samego Chesterfield. Najlepiej spójrzcie sobie na centralny odcinek szlaku Trans Pennine Trail i sami zobaczycie.

My klify odwiedziliśmy dokładnie 22 lipca. Towarzyszyła nam cudowna pogoda oraz widoki na zielone połacie lasów. Wyglądało genialnie. Polecam każdemu. Chodzenie to czyste zdrowie. Zostawcie wasze samochody w domach i idźcie poznawajcie wasze okolice. Możecie się pozytywnie zaskoczyć 🙂

By być na bieżąco, śledź mnie na FB czy Instagramie 🙂

trans pennine trail thurgoland
Tabliczka w Thurgoland przy wejściu na szlak. My zmierzaliśmy w stronę Wortley – W Wortley można zobaczyć kuźnię ( Wortley Top Forge) 
trans pennine trail thurgoland
Gdzieś za Thurgolandem
wharncliffe nature reserve
Rezerwat Wharncliffe
wharncliffe
Wharncliffe Nature Reserve
Wharncliffe rezerwat przyrody
Jedne z wielu rozwidleń w Wharncliffe Nature Reserve
lilie wodne
Niewielki staw w rezerwacie Wharncliffe
wharncliffe nature reserve
Tutaj wkroczyliśmy już na zupełnie inne tereny. Mnóstwo paproci i wrzosów.
wharncliffe nature reserve
Występujące tam kozy, mają za zadanie zjadać trawy i inne rośliny, nie ruszając przy tym paproci i wrzosów, co pozwala zachować krajobraz w niezmienionej formie 🙂
wharncliffe nature reserve
Na szelest torebki, zleciały się na tyle blisko, że można było karmić je z ręki.
wharncliffe nature reserve
Wspomniane wyżej paprocie i wrzosy.
wrzosy anglia
To już prawie ten czas, kiedy w Anglii rozpoczyna się sezon na wrzosy.
wharncliffe nature reserve
Paprocie doprowadziły nas na klify 🙂

wharncliffe cragswharncliffe nature reserve

wharncliffe nature reserve
Cała ścieżka wzdłuż klifów prowadzi przez paprociowy las 😀

wharncliffe nature reserve

wharncliffe nature reserve
Droga to Oughtibridge i rozległe łąki
wharncliffe nature reserve
Wspomniany wyżej las

wharncliffe nature reserve

Intermet Products Ltd. przy samym wyjściu do wsi Oughtibridge