Wakacje w Wielkiej Brytanii
ANGLIA,  PODRÓŻE

WAKACJE W WIELKIEJ BRYTANII ??

Zanim przyjechałam do Wielkiej Brytanii, nigdy wcześniej nie zastanawiałam się, co właściwie może ona zaoferować potencjalnym turystom. Nie oszukujmy się, większości Polaków nie myśli o wakacjach na wyspach lub ich nie stać, a jeżeli już to wybierają oni głównie Londyn, czy inne duże miasta, do których są bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski. O Wielkiej Brytanii myślimy bardziej jako o kraju, do którego przyjeżdża się w celu, zarobienia pieniędzy lub też odwiedzenia krewnych.  Jeżeli o  Wielkiej Brytanii mowa, to jest ona masowo odwiedzana przez: Amerykanów, Francuzów, Niemców czy Włochów. Analogicznie tych bogatszych turystów. Nic dziwnego, wakacje w Wielkiej Brytanii, potrafią być naprawdę bardzo drogie a pogoda dość kapryśna. Dlatego zarówno my jak i sami Brytyjczycy, wolimy jechać w takie miejsca jak Grecja, Hiszpania, Teneryfa czy Wyspy Kanaryjskie, ze względu na cenę i pogodę. Tym którzy zdecydują się na wakacje na pewno nie pożałują, zwłaszcza jeżeli są pasjonatami aktywnego wypoczynku.

Najbardziej jednak, dziwi mnie postawa większości Polaków mieszkających w UK. Jakby nie patrzeć Wielka Brytania to kraj zupełnie inny niż Polska, zarówno pod względem kulturowych jak i otaczającym krajobrazem. Często kiedy opowiadam komuś z Polski, kto mieszka w Anglii, że w weekend byłam np. w Peak District( Jeden z większych parków narodowych w Anglii) wtedy spotykam się z zapytaniem. ,,A co to?” lub ,,A gdzie to?”  Kiedy mówię: ,,Mieszkasz w odległości 20 km od niego. Nie byłeś?” – ,,Nie nie byłem.” 

Wtedy zawsze się dziwie ponieważ bywa że ludzie będąc tu np. rok, dwa lata, byli w jednym miejscu albo w ogóle nie wyjechali poza swoje miasteczko. I dlaczego?

Przecież to trochę tak jakbyś był na wakacjach. Wystarczy trochę poczytać o okolicy w której mieszkasz czy spojrzeć na mapę i odrazu widzisz gdzie można się wybrać. Przynajmniej ja tak robię. Życie wtedy, staje się bogatsze i bardziej urozmaicone. Dla mnie każdy weekend spędzony w nowym miejscu, to jak nadprogramowe wakacje.

Jeżeli Polak, zarabia w tutejszej walucie i nie mieszka w horrendalnie drogim miejscu, to wycieczka za miasto jakoś znacząco nie obciąża domowego budżetu a naprawdę jest co robić.

Jak podróżować po Wielkiej Brytanii?

Najlepiej podróżować pociągiem i samochodem. (O podróżowaniu pociągiem możecie poczytać tutaj). Pociągi co prawda są stosunkowo drogie ale przy tym potrafią być dużo szybsze niż samochody a sieć trakcyjna jest naprawdę bardzo dobrze rozwinięta. Jeżeli o autobusy chodzi, z tanich przewoźników najbardziej popularni są tu uk.megabus.com i nationalexpress.com cenowo, naprawdę są tanie. Dam wam przykład, z miasta w którym mieszkam – Barnsley, do Londynu, możesz pojechać już za £5 (odcinek długości 287 km) a pociągiem za jakieś £40, tyle że autobus potrafi się strasznie wlec i jechać nawet dwa lub trzy razy dłużej. Myślę że też dlatego, autobusy są takie tanie. Najlepszy w ostateczności i tak jest samochód ponieważ zdarza się że ani pociąg ani autobus, nie dojedzie tam gdzie chcesz. Przy pełnym samochodzie, wyjdzie zdecydowanie taniej niż za pociąg, podróż pewnie potrwa trochę dłużej ale przynajmniej wszędzie dojedziesz i będziesz niezależny.

Dla kogo?

Tak jak pisałam wcześniej, Wielka Brytania to kraj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zwłaszcza że klimat na wyspach jest łagodny dlatego ani nie zmarzniesz ani się nie przegrzejesz. Jest tu mnóstwo parków narodowych, które oferują szereg atrakcji. Szlaki piesze, wspinaczka, jazda konno, ogrom pól kempingowych dla miłośników biwakowania, mnóstwo szlaków rowerowych, kajakarstwo czy nawet żeglarstwo. Dla plażowiczów, znajdą się i nadmorskie miejscowości. Natomiast pogoda to już jak wygrana na loterii. Entuzjaści natury powinni być zachwyceni.

Jeżeli natomiast jesteś mieszczuchem, który lubuje się w miastach, zakupach, zabytkach i imprezach, każde większe miasto w Wielkiej Brytanii, cię zadowoli.

Kiedy odwiedzić?

To dość trudne pytanie, ponieważ pogoda tutaj z dnia na dzień potrafi zmienić się o 180 stopni. Natomiast nie prawdą jest że ciągle tu pada. Wszystko zależy od regionu. Szkocja , Walia, miasta na zachodnim wybrzeżu: takie jak Manchester czy Liverpool: tam pada całkiem sporo. Wschodnie wybrzeże i czym dalej na południe w miastach takich jak np. Londyn, jest zdecydowanie więcej słońca i potrafi być bardzo ciepło, nawet po 26 stopni w czasie wiosny i lata.

Według mnie najlepszą porą na odwiedzenie Wielkiej Brytanii jest maj i wrzesień. Mało pada, jest zielono i ciepło. Jeżeli planujesz spontaniczne wakacje, sprawdzaj pogodę na brytyjskich stronach. Zawsze kiedy sprawdzam a sprawdzam często, sprawdza się.

Dzisiaj to tyle na temat tutejszych wakacji. Jeżeli chcecie poczytać tych ciekawych miejscach w Angli to polecam mój wpis: KINDER SCOUT – NA SZLAKU, W PARKU NARODOWYM PEAK DISTRICT lub BAJKOWY CASTLETON