Pałac
PODRÓŻE,  POLSKA

WARSZAWA – MOJE MIASTO

Warszawa, miasto mojego dzieciństwa. Miejsce w którym się urodziłam i wychowałam. Kiedy w wieku 12 lat się z niej wyprowadziłam , do 21 roku życia potrafiłam spędzać w niej więcej czasu, niż we własnym domu, dojeżdżając do szkoły, pracy czy znajomych. Kiedy już miałam dość, odwiedzania codziennie tych samych miejsc, postanowiłam wyjechać. I tak ostatni rok życia spędziłam w Anglii, z dala od rodzinnego miasta. Dzisiaj, będąc tu na wakacjach, mogę śmiało powiedzieć, że dopiero rozłąka, pozwoliła mi docenić piękno i uroki tego miasta.

Warszawa to nie Paryż czy Praga. Miasto nie jest stare i monotonne a co za tym idzie, nie wygląda tak samo. Z racji II wojny światowej, po 1945 roku powstało z gruzów, zupełnie nowe, z zachowanymi lub odbudowanymi starymi budynkami.

Osobiście uważam, że w Warszawie, większość budynków do siebie nie pasuje. Mamy tu jakże starą starówkę, socrealistyczny Pałac kultury czy  Plac Konstytucji, do tego prl-oskie bloki z wielkiej płyty, współczesne szklane wieżowce i nowoczesne, zamknięte osiedla.( Dużoooo osiedli). To wszystko, znajdziesz na warszawskim Śródmieściu , Powiślu, Mokotowie czy w innej dzielnicy. Warszawa to architektoniczny chaos, gdzie brak jakiegokolwiek, zagospodarowania przestrzennego.

Mimo iż wielu ludziom może się ona z tego powodu nie podobać, jest w tym chaosie coś magicznego, co sprawia że Warszawa jest tak bardzo różnorodna a co za tym idzie, nie jest nudna i taka sama jak inne duże miasta.

Pomijając fakt wzrokowego bałaganu , polska stolica, ma całkiem sporo do zaoferowania swoim przyjezdnym. Jeśli tylko jesteście otwarci na to co was otacza, możecie znaleźć wiele ciekawych miejsc.

Przez lata starałam się poznać wszystkie warszawskie parki, ulice czy charakterystyczne budynki. Mimo iż wszystkiego nie widziałam, są dzielnice, które znam bardzo dobrze.

Ze względu na to, że zaczęły pojawiać się pytania dotyczące tego co w tej Warszawie zobaczyć, postanowiłam że, przygotuje dla was wyjątkowy przewodnik po polskiej stolicy. Wyjątkowy, ponieważ będzie przedstawiony z perspektywy stałego bywalca a nie przyjezdnego turysty. Zrobię co w mojej mocy, żeby pokazać wam Warszawę od strony jego mieszkańca.

W tym wpisie poruszę jedynie kwestie poruszania się po mieście oraz porę w której warto przyjechać. Miejsca które uważam że, powinniście zobaczyć, pojawią się w drugim wpisie.

Warszawa to duże miasto, zimą potrafi być równie nieznośne co latem, ze względu na, zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury. Dlatego osobiście uważam ze najlepszą porą na zwiedzanie, jest czas od maja do października. Maj jest najbardziej imprezowy ze względu na trwające Juwenalia i Noc Muzeów. Nie polecam przyjeżdżać w czasie upałów bo prawdopodobnie, nie wyjdziecie z domu. Temperatura powinna być optymalna, wtedy miasto żyje zarówno w dzień jak i w nocy a atmosfera jest przecudowna. Bulwary wiślane i starówka pęka w szwach. Warto przyjechać tylko po to by zobaczyć jak wieczorami, szczególnie w weekend, setki osób spędzają czas, dobrze się bawiąc, nad Wisłą czy na starym mieście. Nie przyjeżdżajcie w zimę ponieważ wszytko jest szare, bure i mokre a do tego panuje chłód i jest zdecydowanie mniej rzeczy do roboty.

Jeśli chodzi o zwiedzanie miasta, polecam robić to na miejskim rowerze Verturilo. Mimo iż w centrum nie ma ścieżek rowerowych , poruszanie się nie stanowi dużego problemu. Rejestracja na stronie jest bardzo prosta  a koszt niewielki. Stacji w których można wypożyczać rowery jest na tyle dużo, że dojechanie z jednej do drugiej, zajmuje momentami nie więcej, niż 10 minut.

Druga opcja, to komunikacja miejska. W Warszawie raczej nie da się zgubić a zwłaszcza w centrum. Za punkt orientacyjny warto przyjąć Pałac Kultury lub pierwszą czy drugą linię metra. Będąc w metrze zawsze będziecie znać swoje położenie. Linie autobusowe i tramwajowe są bardzo dobrze przemyślane. Osobiście polecam, polegać bardziej na tramwajach ponieważ nie stoją w korkach. Jeśli chodzi o bilety na komunikacje to niestety nie znalazłam żadnej karty turystycznej. Można natomiast kupić bilet weekendowy ważny od piątku od godz. 19:00, do poniedziałku do godz. 8:00 rano. Wszystko o biletach znajdziecie TUTAJ.

Odradzam poruszania się samochodem, ponieważ trudno o miejsce parkingowe, a do tego dochodzą korki w centrum i opłaty w parkomatach.

Wszystkie najważniejsze punkty miasta, które trzeba zobaczyć, są zlokalizowane głównie w Śródmieściu, na Powiślu, na Mokotowie czy ewentualnie Woli i Pradze. Najlepiej szukać noclegu w tych dzielnicach, żeby nie tracić czasu na dojazdy, ze skrajnych końców Warszawy.

Park Morskie Oko w Warszawie
Park Morskie Oko w Warszawie
Park Morskie Oko w Warszawie
Park Morskie Oko w Warszawie
Przez mokotowską bramę
Przez mokotowską bramę
Mural na ul. Widok - Śródmieście
Mural na ul. Widok – Śródmieście
Ul. Karowa w Warszawie
Ul. Karowa w Warszawie
Kino Luna przy Placu Zbawiciela
Kino Luna przy Placu Zbawiciela
Sklep Louis Vuitton na ul. Brackiej
Sklep Louis Vuitton na ul. Brackiej

volvo

img_3322

Most na ul. Karowej
Most na ul. Karowej
Bulwary wiślane
Bulwary wiślane

Zapraszam do śledzenia mojego Instagrama i fanpagea by być na bieżąco.